Historia

Drukuj Powiększ tekst (skrót: +) Pomniejsz tekst (skrót: -)


Józefów należy do tzw. pasma otwockiego grupującego miejscowości letniskowo – uzdrowiskowe położone wzdłuż wybudowanej w 1877 roku linii kolejowej z Warszawy do Lublina i uruchomionej w 1912 roku - linii kolejki wąskotorowej.

Historycznie Józefów dzieli się na kilkanaście części, które są dawnymi letniskami lub wsiami (m. in. Anielin, Dębinkę, Górki, Jarosław Południowy, Jarosław Północny, Kolonię Błota, Michalin, Nową Wieś, Rycice, Świdry Małe).

Tereny współczesnego Józefowa w 1825 rok ukazuje Topograficzna Karta Królestwa Polskiego. Na mapie zaznaczono trzy miejscowości: Małe Świdry, Rycice i Górki.

Rozwój miejscowości

 Rozwój Józefowa, jako bazy wypoczynkowej dla mieszkańców Warszawy rozpoczął się już u schyłku XIX wieku, a w okresie międzywojennym dostrzeżono również walory uzdrowiskowe dla leczenia chorób płuc i dróg oddechowych. W okresie przedwojennym w Józefowie w sezonie przebywało nawet 3 tys. kuracjuszy i letników, a stałych mieszkańców było ok. 1500. Zasadniczy wpływ na rozwój miejscowości miało położenie przy szlakach kolejowych.

W 1877 roku oddano do użytku Drogę Żelazną Nadwiślańską (Kolej Nadwiślańską). Pierwsze stacje na odcinku warszawskiej Pragi do Łaskarzewa były usytuowane: we wsi Wawer – przystanek Wawer oraz przystanek Jarosław w osadzie Kolonia Jarosław nad rzeką Świder (na terenie dzisiejszego Józefowa). Od 1887 roku funkcjonowała nowa stacja w Falenicy, a rok później pociągi zatrzymywały się również w Radości, Józefowie oraz w Świdrze. W 1914 roku został oddany do użytku przystanek kolei wąskotorowej w Józefowie, a kilka lat później uruchomiono przystanki: Jarosław przy moście na rzece Świder oraz Emilianów przy cmentarzu katolickim.

W latach międzywojennych na terenie dzisiejszego Józefowa funkcjonowały trzy stacje kolejowe PKP w Letnisku Józefów: Józefów oraz Jarosław (do 1936 roku), a w Letnisku Michalin – Michalin. Mieliśmy także cztery przystanki kolei wąskotorowej.

Po wojnie

Po II wojnie światowej nastąpił szybki rozwój Józefowa w związku z napływem ludności ze zniszczonej Warszawy. Szacuje się, że w latach 60-tych Józefów liczył 17 tysięcy mieszkańców. W latach 70-tych i 80-tych liczba józefowian zmniejszyła się jednak do 14 tysięcy. Powodem był ich odpływ do Legionowa, Otwocka oraz Warszawy w związku z rozwijającym się tam wielorodzinnym budownictwem mieszkaniowym.

Gmina i prawa miejskie

Do 1925 roku tereny miasta podzielone były między gminy Zagóźdź, do której należały Józefów, Emilianów, Dębinka, Nowa Wieś i Świdry Małe oraz Wiązownę (Michalin i Jarosław).

W 1925 roku z części gminy Zagóźdź wydzielono gminę Falenica Letnisko. W jej skład spośród dzielnic dzisiejszego Józefowa weszły Michalin i Emilianów.

Po zniesieniu w 1939 roku gminy Zagóźdź należące do niej miejscowości stały się częścią gminy Falenica Letnisko. 15 maja 1951 roku większość miejscowości tej gminy włączono jednak do Warszawy. Wtedy też powstała gmina o nazwie Józefów.


Decyzją Rady Państwa z 1962 roku - 7 lipca Józefów został podniesiony do rangi miasta. W jego skład weszły następujące miejscowości: Józefów, Emilianów, Dębinka, Górki, Nowa Wieś, Kolonia Błota, Michalin oraz Rycice, które to od tego momentu stały się zarazem dzielnicami miasta.

 

Władze Miasta Józefowa

 

I kadencja Rady Miasta (lata 1990-1994)

  • Burmistrz

Marek Jaczyński - 6.06.1990 r. - 29.11.1991 r.

Ryszard Cyran (p.o. burmistrza) - 29.11.1991 r. 11.02.1992 r.

Wanda Branicka (p.o. burmistrza) - 11.02.1992 r. - 28.04.1992 r.

Marek Mozół - 29.04.1992 r - do końca kadencji

  • Przewodniczący Rady Miasta

Barbara Czernicka - 4.06. - 14.11.1990 r.

Jerzy Urbaniak - 29.10.1990 r. - 28.10.1992

Antoni Gudaj - 17.03.1993 r. - do końca kadencji

 

II kadencja Rady Miasta (lata 1994-1998)

  • Burmistrz

Adam Strug - 8.07.1994 r. - 6.10.1995 r.

Zygmunt Semeniuk - 23.10,1995 r. - do końca kadnecji

  • Przewodniczący Rady Miasta

Zygmunt Semeniuk - 4.07.1994 r. - 10.11.1995 r.

Zdzisław Bradel - 10.11.1995 r. - do końca kadencji

 

III kadencja Rady Miasta (lata 1998-2002)

  • Burmistrz

Stanisław Kruszewski

  • Przewodniczący Rady Miasta

Adam Strug

 

IV kadencja Rady Miasta (lata 2002-2006)

  • Burmistrz

Stanisław Kruszewski

  • Przewodniczący Rady Miasta

Cezary Łukaszewski

 

V kadencja Rady Miasta (lata 2006-2010)

  • Burmistrz

Stanisław Kruszewski

  • Przewodniczący Rady Miasta

Cezary Łukaszewski

 

VI kadencja Rady Miasta (lata 2010 -2014)

  • Burmistrz

Stanisław Kruszewski

  • Przewodniczący Rady Miasta

Marianna Jakubowska

 

VII kadencja Rady Miasta (lata 2014-2018)

  • Burmistrz

Stanisław Kruszewski

  • Przewodniczący Rady Miasta

Cezary Łukaszewski

 



Dziękujemy Rodzinie Państwa Gorczyca, Panu Robertowi Lewandowskiemu oraz Narodowemu Archiwum Cyfrowemu za udostępnienie zdjęć.