Aktualności

Drukuj Powiększ tekst (skrót: +) Pomniejsz tekst (skrót: -)
Organizacja roku szkolnego 2018/2019
12 lipca 2018
Od roku w Józefowie są trzy szkoły podstawowe, po wakacjach w szkolnych ławkach usiądą ostatni gimnazjaliści. Jak Józefów radzi sobie ze skutkami reformy edukacji? Przedstawiciele Urzędu Miasta opowiadają o organizacji najbliższego roku szkolnego.
 
Uczniowie klas pierwszych zostali zrekrutowani, kadra nauczycielska skompletowana, a plany lekcji zatwierdzone. Józefowskie szkoły są już przygotowane na nowy rok szkolny, 2018/2019. Teraz przed personelem szkolnym zasłużone wakacje. 
 
Liczba uczniów, a co za tym idzie nowo utworzonych klas pierwszych, została rozłożona równomiernie, w zależności od potencjału lokalowego szkół. I tak, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego będą 3 klasy pierwsze, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta na pierwszaków czekają 4 klasy, a w Szkole Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej – 2 klasy. W sumie, w przyszłym roku szkolnym w „Jedynce” będzie uczyło się 555 uczniów (w tym 50 zerówkowiczów), w „Dwójce” - 791 uczniów (w tym 125 w oddziałach przedszkolnych), a w „Trójce” – 740 uczniów. 
 
Reforma edukacji musiała być wdrażana przez samorządy bardzo szybko, ale uważam, ze Józefów poradził sobie z tym zadaniem naprawdę dobrze – mówi zastępca burmistrza Marek Banaszek. – Niewątpliwym plusem całej sytuacji jest trzecia szkoła podstawowa, dzięki czemu najmłodsi, a z biegiem czasu wszyscy uczniowie, zostaną rozmieszczeni równomiernie w trzech placówkach. Rozwiąże to problemy lokalowe i pozwoli uniknąć nauki w systemie zmianowym, co i tak w józefowskich podstawówkach zostało już zminimalizowane – zaznacza burmistrz Banaszek. Obecnie „druga zmiana” lekcji, jeśli już funkcjonuje, z reguły kończy się o 16.00. Szkoły postarały się, aby w tych późniejszych godzinach uczniowie mieli głównie zajęcia sportowe czy artystyczne, które uchodzą za „luźniejsze” przedmioty. 
 
Wyróżnikiem józefowskich szkół są zajęcia na basenie, dostępne w ramach lekcji dla wszystkich uczniów. Dzieci wożone są do ICSIR autokarami. Dowóz i zajęcia są w pełni finansowane z budżetu Miasta. – Każda klasa przeznacza na basen dwie godziny w tygodniu. Naszym celem jest podstawowa nauka pływania i bezpiecznego zachowania w wodzie, ale również urozmaicenie lekcji wychowania fizycznego i przyzwyczajenie dzieci do uprawiania sportu – mówi  Dorota Kembrowska, kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta. 
 
Pewnym wyzwaniem logistycznym w przyszłym roku szkolnym może być organizacja zajęć sportowych dla uczniów SP1, szczególnie w okresie zimowym. – Wkrótce ruszają prace przy budowie sali gimnastycznej w „Jedynce” – informuje burmistrz Banaszek. – W ubiegłych latach zmodernizowaliśmy już boisko i plac zabaw, teraz przyszedł czas na halę sportową z prawdziwego zdarzenia. Będzie dużo większa niż dotychczasowa, która powstała przecież w latach 50 – dodaje Banaszek.  W czasie budowy hali uczniowie będą ćwiczyli na boisku, a w sezonie jesienno-zimowym w halach sportowych ICSiR przy ul. Długiej i przy ul. Sienkiewicza, gdzie będą zawożeni autobusami szkolnymi. Nowa hala powstanie w miejscu starej sali gimnastycznej, będzie jednak od niej dużo większa – jej nowe wymiary to 19 x 36 metrów.  Będzie posiadać możliwość podziału na 3 sekcje co pozwoli na prowadzenie zajęć w trzech podgrupach. Dotychczasowa sala zostanie rozebrana, a pomieszczenia na parterze łącznika przebudowane. Nowa hala będzie mieściła boisko do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, badmintona oraz ściankę wspinaczkową o charakterze sportowo – rekreacyjnym. Pierwsze zajęcia sportowe powinny zacząć się  tu przed zimą 2019 roku.
 
Jak będzie wyglądała organizacja edukacji w kolejnych lat szkolnych? - Ostatnie zmiany w prawodawstwie pokazały, że planowanie długoterminowe nie zawsze zdaje egzamin. Obserwujemy sytuację demograficzną w mieście, ale organizację nauczania planujemy z rocznym wyprzedzeniem – mówi Marek Banaszek. Obecnie wiadomo, że w roku szkolnym 2019/2020 wszystkie klasy VII w Józefowie, tak jak dwa poprzednie roczniki, przejdą do Szkoły Podstawowej nr 3. 
(UM Józefów)