Aktualności

Drukuj Powiększ tekst (skrót: +) Pomniejsz tekst (skrót: -)
Uczniowie śpiewają pieśni patriotyczne
8 listopada 2018
Uczniowie szkół z całego powiatu zmierzyli się z pieśniami patriotycznymi. Konkurs "Wszystko co nasze, Polsce oddamy", który odbył się 6 listopada w MOK w Józefowie, to kolejne wydarzenie wpisujące się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 

Uczniowie rywalizowali w czterech grupach wiekowych. Najmłodsi uczestnicy to jeszcze przedszkolaki, najstarsi kończą w tym roku szkołę podstawową i gimnazjum.

Na scenie można było usłyszeć znane piosenki patriotyczne i wojskowe, m.in. "Dziś idę walczyć mamo", "Przybyli ułani", Żeby Polska była Polską”, czy "Warszawskie dzieci" oraz mniej popularne utwory, jak np. "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” czy „Walczyk”. W konkursie wystartowało 72 uczniów z 13 szkół, którzy wykonali w sumie 30 utworów.

- W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w całym kraju, także w naszym mieście, odbywają się liczne wydarzenia upamiętniające datę 11 listopada 1918 roku. Za szczególne uważam te wydarzenia, które łączą w sobie dwa wyjątkowe zjawiska: patriotyzm i muzykę. Dzisiejszy konkurs był więc podwójnie wyjątkowy, a nawet potrójnie, biorąc pod uwagę wiek jego uczestników - powiedział zastępca burmistrza Marek Banaszek witając wokalistów i widzów. - Pieśni patriotyczne nie są łatwe, wymagają głębszego zrozumienia i wczucia się w atmosferę, która towarzyszyła ich twórcom. Dlatego uczestnikom konkursu gratuluję przede wszystkim, że poradzili sobie z tak ważnym, choć niełatwym repertuarem. Gratuluję raz jeszcze i mam nadzieję, że nie po raz ostatni widzimy Was na scenie naszego MOK - dodał wiceburmistrz Banaszek.

W jury konkursu zasiedli: przewodniczący Ryszard Nowaczewski - uznany animator kultury, organizator i autor scenariuszy i koncertów, Ewa Gapon - wokalistka z międzynarodowym doświadczeniem, autorka piosenek, zaangażowana w życie Józefowa,  Krystyna Olesińska - rzecznik prasowy burmistrza Józefowa, autorka scenariuszy koncertów, konferansjer, wokalistka oraz Michał Roman - doświadczony nauczyciel muzyki, opiekun laureatów konkursów muzycznych.

Koncert poprowadziła zastępca dyrektora SP1 Elżbieta Strumidło, zaangażowana od początku w organizację całego wydarzenia.

Jury zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:

  • W kategorii „Oddziały przedszkolne”:

1. miejsce - Łucja Sadłowska ze Szkoły Podstawowej Strumienie w Józefowie za piosenkę „Hej chłopcy, bagnet na broń”;

2. miejsce  - Tymoteusz Kalbarczyk ze Szkoły Podstawowej w Warszawicach, za piosenkę ”Polska”;

3. miejsce - Wiktoria Szepeluk, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Józefowie, za piosenkę „Przybyli ułani”.

  • W kategorii klasy I- III:

1. miejsce – Maria Sroka i Marianna Chrobak,  ze Szkoły Podstawowej Strumienie  w Józefowie, za piosenkę „Dziś idę walczyć mamo”;

2. miejsce - Ewa Kamińska, Klara Bujak, Maria Pałka, ze Szkoły Podstawowej Strumienie w Józefowie za piosenkę „Pierwsza kadrowa”;

3. miejsce - Helena Bartczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 Józefowie za piosenkę „Idę walczyć mamo”.

  • W kategorii klasy IV –VI:

1. miejsce ex aequo - Amelia Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Józefowie za piosenkę „ Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz Zespół Andromeda ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku za piosenkę „Żeby Polska była Polską”. Dodatkowo Amelia Kaczmarczyk otrzymała nagrodę specjalną od Przewodniczącego jury w postaci zaproszenia do występu podczas koncertu w katedrze św. Floriana w Warszawie „Strażacy dla Niepodległej”.

2. miejsce ex aequo – Zuzanna Wachnik z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sobiekursku za piosenkę „Honor i gniew” oraz Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie, za piosenkę „Warszawskie dzieci”;

3. miejsce – Katarzyna Górska ze Szkoły Podstawowej w Glinkach za piosenkę „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.

  • W kategorii klasy VII- VIII I 3 gimnazjum:

1. miejsce ex aequo – Gabriela Sadkowska ze Szkoły Podstawowej w Glinkach za „Kolędę warszawską 1939” oraz Zespół z tej samej szkoły za piosenkę „Walczyk”;

2. miejsce ex aequo – Filip Brojek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie za piosenkę „Ojczyzna” oraz Zespół z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sobiekursku za piosenkę „Już nie wróci chłopiec twój”;

3. miejsce – Anna Piros z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sobiekursku za piosenkę „Polskie skrzydła”.

Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego. Statuetki dla zwycięzców ufundował Zbigniew Sierpiński z firmy Birex.

Fundatorzy magrów: Urząd Miasta Józefowa, Starostwo Powiatowe Otwock, MOK w Józefowie, SP 1 w Józefowie, Muzeum II Korpusu w Józefowie,  Salon Mody BIREX w Józefowie, Sala Zabaw Fikołki, Wydawnictwo Literackie  -  Wszystkie strony literatury, Sala Zabaw Olele w Józefowie, Pizza z Radości, Hurtownia JB, Iwona i Leszek Karbowscy, KOMNET.net, F.H.U. ART.-BO s.c. – hurtownia i detaliczna sprzedaż artykułów biurowych   i szkolnych.

Poczęstunek ufundowali: Cukiernia Babcia Hela z Józefowa, Piekarnia Oskroba z Otwocka, Sklep spożywczy Duduś w Józefowie, Piekarnia „Grzybki” Artur Gągała.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Józefowie pragnie podziękować dyrektor MOK Danucie Wojciechowskiej za udostępnienie sali widowiskowej i wsparcie w organizacji wydarzenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

(UM Józefów)