28 listopada odbyła się debata o bezpieczeństwie w Józefowie
Na debatę organizowaną przez Komendę Powiatową Policji przybyło ponad 70 mieszkańców miasta, w tym wielu józefowskich radnych oraz gimnazjalistów. Nie zabrakło także dzielnicowych oraz strażników miejskich. Na debacie, mimo zaproszenia, nie pojawili się natomiast przedstawiciele zarządców dróg wojewódzkich i powiatowych.
Spotkanie organizowane było w związku z realizacją rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, jak również policyjnego programu zapobiegania przestępczości. Miało między innymi na celu włączenie obywateli w wypracowywanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w środowisku lokalnym.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział burmistrz Stanisław Kruszewski, wiceburmistrz Marek Banaszek, mł. insp. Robert Kokoszka, komendant powiatowy policji w Otwocku oraz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Anna Dydek. Gospodarzem spotkania był zastępca komendanta Komendy Policji w Józefowie asp. sztab. Marek Matosek. Debatę poprowadził natomiast rzecznik prasowy KPP podkom. Jarosław Sawicki.
Witam Państwa serdecznie na naszej debacie, liczę na pytania bo to Państwo są tutaj najważniejsi - powiedział Robert Kokoszka. Nowy komendant zachęcał także józefowian do bezpośredniego kontaktu oraz zgłaszania swoich uwag co do funkcjonowania podległej mu jednostki.
Wagę dobrej współpracy z policją podkreślił także burmistrz Józefowa.
Zdajemy sobie sprawę, że mamy ograniczoną liczbę funkcjonariuszy, dlatego tak ważne jest abyśmy wszyscy im pomagali i na bieżąco zgłaszali, że potrzeba jest interwencji, reagowali, gdy łamane są przepisy. Jeśli będziemy mieli w mieście 18 tysięcy policjantów to wtedy będzie u nas najbezpieczniej - mówił Stanisław Kruszewski.
Burmistrz zaznaczył także jak ważne jest poważne traktowanie głosów mieszkańców przez samych policjantów i danie im poczucia, że ich każdy telefon jest ważny i cenny.
Podczas spotkania piętnowano także pojawiające się dość często w Józefowie kradzieże mienia przez tzw. złomiarzy oraz przykłady wandalizmu. Wiceburmistrz Marek Banaszek opowiedział historię sprzed kilku dni, gdy złodzieje wymontowali z Centralnej Przepompowni liczniki energetyczne oraz zdewastowali skrzynki przyłączeniowe i zaapelował do mieszkańców o czujność. Także policja zapowiedziała wzmożone kontrole w punktach skupu złomu.
Potem głos zabrali mieszkańcy. Poruszanych problemów było bez liku. Przede wszystkim jednak dotyczyły one bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mieszkańcy narzekali na kierowców samochodów, którzy nie ustępują pieszym pierwszeństwa, a także zwracali uwagę na punkty w Józefowie, gdzie warto byłoby zwiększyć liczbę patroli. Padło także wiele sugestii dotyczących budowy nowej infrastruktury drogowej oraz zmian organizacji ruchu.
Dobre nawyki kształtuje się już od wczesnego dzieciństwa. Dlatego od nowego roku w naszym mieście zamierzamy zorganizować specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu ruchu drogowego i zachowania się na drodze - zapowiedział burmistrz Stanisław Kruszewski.
Burmistrz nie wykluczył także budowy specjalnego mini-placu szkoleniowego, na którym można byłoby ćwiczyć zasady ruchu drogowego.
Wszystkie uwagi józefowian były skwapliwie notowane przez policjantów i zostaną uwzględnione w przygotowanym przez funkcjonariuszy raporcie. Opracowanie obejmie także wyniki ankiety o bezpieczeństwie, którą rozdano każdemu uczestnikowi debaty.