Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Zakaz palenia w kominkach do końca roku

30 kwietnia 2021

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ogłosił już nie dzień, a cały okres smogowy. Do końca roku nie będzie można używać kominków i  dmuchaw do liści. Należy także ograniczać rozpalanie ognisk i grilli.

 

Zakaz i ograniczenia wynikają z "ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle PM10". 

 

Analiza pomiarów stacji GIOŚ wykazała, że takie ryzyko występuje w warszawskim dzielnicach Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów, Ursus miastach Radom, Ostrołęka, Siedlce oraz powiatach: piaseczyńskim, legionowskim, wołomińskim, otwockim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i siedleckim. Za sytuację odpowiada emisja z domowych kominów, szczególnie w okresie grzewczym.

 

Działania na rzecz ograniczenia przekroczeń są określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty) - ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10:

Na tej podstawie do końca roku obowiązują następujące zakazy i ograniczenia:


• ograniczenie rozpalania grilli i ognisk,
• zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych); nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii,
• zakaz używania dmuchaw do liści. Program jest dostępny pod adresem: http://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2020/9595/ .

 

Najbardziej narażonymi na skutki zanieczyszczenia powietrza grupami mieszkańców są:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
  • osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

 

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

 

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Zaleca się również:

  • zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
  • prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

 

(GIOŚ)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij