AFP Architekci, Warszawa
Budynek biblioteki – bardziej eksponowany – nawiązuje rozwiązaniami architektonicznymi do stylu „świdermajer”. Budynek przedszkola utrzymany w spokojnej, stonowanej architekturze jest dopełnieniem – kontynuacją bryły biblioteki, ale utrzymany w bardziej współczesnym stylu. Oba budynki tworzą wspólny, połączony komunikacyjnie i instalacyjnie kompleks. Elewacje obu części kompleksu nawiązują do siebie pod względem użytych materiałów i podziałów elewacyjnych.
Cały teren inwestycji podzielony jest na dwie strefy funkcjonalne: strefa kultury i edukacji; strefa natury i odpoczynku
ZAGOSPODAROWANIE TERENU:
STREFA KULTURY I EDUKACJI
· PLAC MIEJSKI
W sąsiedztwie budynku biblioteki – w narożniku ulic Asnyka i 11 Listopada planowany jest teren utwardzony – miejsce dające możliwość organizacji okolicznościowych spotkań mieszkańców, jarmarków, festynów, pokazów, apeli i innych uroczystości miejskich.
· OBSŁUGA KOMUNIKACYJNA
Kompleks budynków będzie obsługiwany przez zjazd z ul. 11 Listopada. Dostawy do przedszkola i części gastronomicznej zlokalizowanej w bibliotece realizowane będą z placu manewrowego zlokalizowanego za budynkiem przedszkola.
· PARKING
Planowane parkingi dla samochodów osobowych usytuowane będą wzdłuż ulic Asnyka i 11 Listopada, jak również dostępne z drogi wewnętrznej od strony ul. 11 Listopada. Zgrupowania miejsc postojowych wzdłuż ulic miejskich dają możliwość parkowania autokarów.
· ZIELEŃ ISTNIEJĄCA I PROJEKTOWANA
Planowane jest pozostawienie maksymalnej możliwej ilości istniejących drzew nie kolidujących z inwestycją i w dobrym stanie zdrowotnym. Planowane są nowe nasadzenia drzew krzewów i trawniki urządzone wokół budynków i przy ulicach.
STREFA NATURY I ODPOCZYNKU
· PARK
Teren w południowej części działki projektowany jest jako teren parkowo-leśny z dodatkowymi funkcjami. Całość pozostaje terenem zielonym – leśnym za wyjątkiem ścieżek utwardzonych (żwirowych, przepuszczalnych dla wody). Planuje się zainstalowanie ławek, jak również oświetlenia głównej alei parkowej.
· PLACE ZABAW
W pobliżu budynku przedszkola projektowne są dwa place zabaw (dla dzieci młodszych i dla dzieci starszych). Place zabaw dedykowane są dzieciom z przedszkola, poza godzinami otwarcia przedszkola mogą być publicznie dostępnymi placami zabaw.
· SCENA LEŚNA (AMFITEATR)
W centralnej części parku projektowany jest utwardzony plac z trzema rzędami siedzisk i mini sceną (podwyższeniem) – przestrzeń służąca przedstawieniom teatralnym/ koncertom na wolnym powietrzu dla dzieci z przedszkola i ich rodziców jak również dla wszystkich mieszkańców Józefowa.
· KALISTENIKA
Planowane jest przeniesienie funkcji kalisteniki do części leśnej założenia i wykonanie jej z użyciem istniejących i nowych elementów.
· PARK
Teren w południowej części działki projektowany jest jako teren parkowo-leśny z dodatkowymi funkcjami. Całość pozostaje terenem zielonym – leśnym za wyjątkiem ścieżek utwardzonych (żwirowych, przepuszczalnych dla wody). Planuje się zainstalowanie ławek, jak również oświetlenia głównej alei parkowej.
BUDYNEK BIBLIOTEKI
Projektowany budynek ma wysokość 2 kondygnacji. Budynek ma formę prostopadłościanu z z czterema wykuszami nawiązującymi do stylu „świdermajer” i akcentującymi wejścia. Dach projektowany jest jako płaski, wraz z dwoma dwuspadowymi przecinającymi się dachami. Na poddaszach planuje się instalacje niezbędnego wyposażenia instalacyjnego, w tym centrali wentylacyjnych. Budynek będzie obsługiwany jest przez jedną klatkę schodową wraz z windą.
Główne wejście do budynku zlokalizowano do strony ul. Asnyka. Na parterze budynku zlokalizowano wszystkie funkcje towarzyszące przedszkolu, takie jak szatnie, salę gimnastyczną, stołówkę wraz z kuchnią, pomieszczenia socjalne, biura. Na II kondygnacji zlokalizowano zasadniczą część biblioteki z wypożyczalniami, czytelniami, magazynami.
Wypożyczalnia dla dzieci połączona jest funkcjonalnie z częścią przedszkolną za pomocą łącznika pomiędzy budynkami.
BUDYNEK PRZEDSZKOLA
Projektowany budynek ma wysokość 2 kondygnacji. Budynek ma formę prostopadłościanu z z dwoma wykuszami akcentującymi wejścia. Obsługiwany jest przez jedną klatkę schodową wraz z windą. Główne wejście do budynku zlokalizowano do strony ul. 11 Listopada. Na parterze budynku zlokalizowano wszystkie funkcje towarzyszące bibliotece, takie jak strefę wielofunkcyjną, bistro (z
możliwością lokalizacji stolików na zewnątrz w okresie letnim), biura, szatnie i zespół toalet.
Na II kondygnacji zlokalizowano zasadniczą część przedszkola z pięcioma salami dla dzieci wyposażonymi w magazynki podręczne i toalety dla każdej z sal, jak również pokoje logopedy i psychologa. Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.