Archimental, Sosnowiec
Prezentowana koncepcja konkursowa budynku biblioteki i przedszkola łączy współczesne, innowacyjne rozwiązania architektoniczne i technologiczne z lokalną tradycją miejsca oraz wartościami przyrodniczymi charakterystycznymi dla obszaru tzw. „Linii otwockiej”.
W koncepcji wykorzystane zostały najcenniejsze walory przedmiotowej lokalizacji w postaci piękna przyrody reprezentowanej przez drzewostan sosnowy i sosnowo-brzozowy. Projektowana zabudowa umieszczona została, zatopiona niejako, w zieleni drzew znamiennej
dla tego rejonu, z pobliskimi rezerwatami przyrody i parkiem krajobrazowym. Zadbano również o to, by naturalne otoczenie budynku widoczne było z jego wnętrza.
Użytkownicy pomimo przebywania w nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie obiekcie mają stały kontakt ze światem zewnętrznym – światem przyrody.
Projektowany obiekt mieszczący bibliotekę i przedszkole zlokalizowany został w głębi terenu objętego opracowaniem, w odległości kilkudziesięciu metrów od ulic: Asnyka i 11-listopada. Zabieg taki ma na celu (poza wspomnianym wcześniej zatopieniem architektury w przyrodzie) uniknięcie przytłoczenia zastanej przestrzeni przez bryłę projektowanego obiektu. Nie wydaje się również właściwe wprowadzenie zdecydowanej dominanty w charakter istniejącej zabudowy. Starano się natomiast zachować możliwie zwarty kształt bryły obiektu z uwagi na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko (kształtu bryły ma istotny wpływ na zapotrzebowanie budynku na energię).
Kolejnymi czynnikami przemawiającymi za taką lokalizacją była decyzja o zachowaniu istniejących ogólnodostępnych placów zabaw oraz omówione wcześniej założenie ideowe mające na celu wykorzystanie istniejącej zieleni wysokiej, tak by stała się niejako naturalnym buforem otaczającym ze wszystkich stron zaawansowany technologicznie budynek. Teren otaczający budynek (z wyjątkiem placu zabaw dzieci przedszkolnych i tarasu sali zajęć ruchowych) jest ogólnodostępny. Przewidziano w możliwie maksymalnym stopniu zachowanie istniejącej zieleni wysokiej z nowymi nasadzeniami na terenach rekreacyjnych ogólnodostępnych.
Dla obsługi komunikacyjnej obiektu przystosowane zostały istniejące zjazdy z ulic Asnyka i 11 listopada. Dojazd i dojście piesze do budynku przewidziane zostało projektowanymi ciągami pieszo-jezdnymi, przy których umieszczona została część stanowisk postojowych dla samochodów osobowych (w miejscach wolnych od zieleni wysokiej). Pozostałe stanowiska postojowe rozmieszczone zostały wzdłuż ul. Asnyka i 11-listopada oraz przy projektowanym dojeździe dostawczo-obsługowym prowadzącym od strony ul. Grottgera - zaplanowano tutaj stanowiska postojowe dla pracowników oraz obsługi obiektu.