Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C)

15 listopada 2019

Wykonaj bezpłatne badania w kierunku rozpoznania WZW C. Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i dedykowany mieszkańcom wszystkich powiatów Województwa Mazowieckiego.
 
Wirusowe zapalenie wątroby typu C uznawane jest za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Wieloletni, często bezobjawowy przebieg zakażenia może prowadzić do zagrażających życiu powikłań jak marskość wątroby, czy rak wątrobowokomórkowy.
 
Przewlekłemu WZW C często towarzyszą też manifestacje pozawątrobowe zakażenia, takie jak: krioglobulinemia, porfiria skórna, choroby tarczycy i nerek, cukrzyca, nowotwory układu chłonnego, wreszcie depresja.
 
Wszystkie problemy może rozwiązać skuteczne leczenie przeciwwirusowe.
 
Ponad 80% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu C (toczenie preparatów krwiopochodnych, zabiegi medyczne z naruszeniem ciągłości tkanek, zabiegi stomatologiczne, kosmetologiczne, fryzjerskie, narkomania, ryzykowne kontakty seksualne). 
 
Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest około 120  tysięcy osób, niestety tylko co 5 osoba jest tego świadoma. Przebieg zakażenia często bywa bezobjawowy lub objawy są nietypowe, jak zmęczenie, bóle mięśni, stawów, świąd skóry
Jak alarmują dane statystyczne, w Polsce, więcej osób umiera z powodu raka wątrobowokomórkowego, niż jest on rozpoznawany w fazie możliwości skutecznej interwencji terapeutycznej.
 
Nie ma jak dotąd szczepionki zabezpieczającej przed WZW C
 
ale
 
Najnowsze leki w terapiach wirusowego zapalenia wątroby typu C są skuteczne niemal w 100%. Leczenie trwa zazwyczaj 12 tygodni (8-24 tygodni) i nie wiąże się z istotnymi działaniami niepożądanymi.
 
 
Wykonaj bezpłatne badania w kierunku rozpoznania WZW C. Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i dedykowany mieszkańcom wszystkich powiatów Województwa Mazowieckiego. Wykonawcą projektu jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Hepatologiczne i Szpital Dzieciątka Jezus.
 
 

 

W Józefowie badania będą wykonywane 19 listopada (wtorek), w godzinach 9.00-17.00 w Przychodni Miejskiej przy ul. Skłodowskiej 5/7.

 

 
 
 
 
Rodzaj testu i sposób wykonania badania:
Szybki test do jakościowego oznaczania przeciwciał w krwi pełnej, surowicy i osoczu. Badanie wykonuje się poprzez nakłucie igłą opuszki palca i umieszczeniu kropli krwi na specjalnej płytce testowej. Wynik uzyskuje się w ciągu 1 minuty, wynik weryfikowany jest po 15-20 minutach.
 
Badania są anonimowe.
 
Każdy z dodatnim testem będzie miał pobraną próbkę krwi celem potwierdzenia zakażenia wykonaniem badania genetycznego poprzez oznaczenie HCV PCR. Osoba z potwierdzonym rozpoznaniem zostanie skierowana na konsultację lekarską, dalszą diagnostykę i specjalistyczne leczenie.
 
Badania przesiewowe w kierunku WZW C wykonywane są przy użyciu testów kasetowych, których, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, czułość i swoistość  zostały pozytywnie zaopiniowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Krew do badania pobierana jest przez nakłucie opuszki palca i deponowana na płytce kasetowej, do której dodawany jest bufor. Wstępny odczyt uzyskiwany jest po minucie, a ostateczny wynik weryfikowany po 15-20 min.
 
Zgodnie z zasadami projektu finansowanego ze Środków Samorządu Mazowieckiego badania wykonywane jest na miejscu, w placówce, która zgłasza zainteresowanie takimi badaniami. Badania wykonują dedykowane pielęgniarki, które podpisały umowę i zostały ubezpieczone. Zespół pielęgniarski dysponuje testami kasetowymi oraz wszelkimi materiałami medycznymi niezbędnymi do przeprowadzenia badania (jednorazowe ręczniki, rękawiczki, nakłuwacze, gaziki, dezynfekcja, pojemniki na zużyte igły, worki na odpady medyczne). Taki sposób pobierania materiału pozwala na anonimowość osoby badanej - pielęgniarka w miejscu dostępu do pacjenta wykonuje test kasetowy, odczytywany na miejscu i weryfikowany po 15-20 min.
Osoby z ujemnym testem kasetowym kończą badanie.
 
Osobom z testem dodatnim, po wyrażeniu pisemnej, imiennej zgody (dokumentacja zatwierdzona przez Urząd Marszałkowski, dostosowana do potrzeb RODO) zespół pielęgniarski (w tym samym dniu) pobiera krew żylną na badanie genetyczne (HCV PCR również finansowane z środków projektu). Na podstawie danych kontaktowych pacjent informowany jest o wyniku badania genetycznego. W przypadku wyników dodatnich osoba odbywa bezpłatną wizytę lekarską i jest kierowana na rozszerzenie diagnostyki i leczenie przeciwwirusowe w ośrodkach hepatologicznych /zakaźniczych.
 
Osoby zainteresowane mogą uzyskać zaświadczenie o ujemnym teście przesiewowym, z datą wykonania badania.
 
Odpady medyczne zabierane są przez zespół pielęgniarski do utylizacji w placówce Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
Projekt realizowany jest do 30.11.2019r.
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij