BOJ: "Ocalić od zapomnienia" poznajmy historię Jadwigi Barcickiej, - projekt nr 22
Poświęciła swoje życie dla innych. W czasie wojny prowadziła tajne nauczanie. Jadwiga Barcicka nie miała rodziny- jej „rodziną” były józefowskie dzieci. Dzięki realizacji projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego Józefowa jej postać może stać się bliższa naszym mieszkańcom.
Skrócony opis
Poświęciła swoje życie dla innych. W czasie wojny prowadziła tajne nauczanie. Jadwiga Barcicka nie miała rodziny- jej „rodziną” były józefowskie dzieci. Niegdyś lokalna bohaterka, po śmierci pochowana na cmentarzu w Józefowie. Mało kto wie o jej działalności, choć całe życie poświęciła wychowaniu i pomocy młodzieży. Dziś to my - dzieci i wnuki tych, którym pomagała, możemy kultywować pamięć o niej.
Opis projektu
Cisza w której niosła pomoc innym sprawiła, że o Jadwidze Barcickiej pamięta jedynie garstka jej wychowanków. Nauczyciele, z którymi współpracowała, uśmiechają się z sentymentem, słysząc jej nazwisko. Samotna kobieta jest pochowana na józefowskim cmentarzu, a jej grób (nr kw. SF10/20) niszczeje. Dziś możemy zadbać o dobrą pamięć o tych, którzy wychowali pokolenia józefowskich dzieci. Także postać Jadwigi Barcickiej może stać się bliższa mieszkańcom Józefowa poprzez ten projekt. Broszura informacyjna, quiz historyczny z nagrodami czy symboliczne upamiętnienie pierwszej dyrekcji SP1 po 2 Wojnie Światowej niech będzie przejawem podziękowania za jej trud i poświęcenie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Pamięć o bohaterach minionych lat to nasz patriotyczny i społeczny obowiązek. Bohater to duże słowo. Często kojarzy nam się z postaciami znanymi w całym kraju czy na świecie, tymczasem wielu bohaterów działało w ciszy. To o nich warto mówić najgłośniej, bo nieśli dobry przykład i stanowili wzór dla młodych ludzi krzewiąc uniwersalne wartości. Popularyzacja działalności p. Barcickiej i godne upamiętnienie jej osoby będzie wspaniałą lekcją historii i postaw godnych naśladowania.
Zasady ogólnodostępności
Grób Jadwigi Barcickiej znajduje się na cmentarzu parafialnym w Józefowie i jest ogólnodostępny w godzinach otwarcia cmentarza dla odwiedzających, którzy chcą uczcić jej pamięć.
Lp. | Część składowa | Łączny koszt |
---|---|---|
1 | Broszura informacyjna, quiz historyczny z nagrodami czy symboliczne upamiętnienie pierwszej dyrekcji SP1 | 16 700 zł |
Lokalizacja
Cmentarz parafialny w Józefowie (nr kw.SF10/20), Szkoła Podstawowa Nr 1
W tej edycji do wyboru mamy 22. propozycje naszych mieszkańców. Szczegółowe opisy projektów poddanych pod głosowanie oraz koszt ich realizacji można znaleźć na józefowskiej platformie do obsługi Budżetu Obywatelskiego https://jozefow.budzet-obywatelski.org/. Głosować może KAŻDY mieszkaniec Józefowa.
Głos można oddać drogą elektroniczną, za pośrednictwem wspomnianej platformy (należy się zarejestrować) lub tradycyjnie, czytelnie wypełniając papierową wersję karty do głosowania i przynosząc ją do Urzędu Miasta. Druk karty do głosowania jest dostępny w siedzibie urzędu, ale można go także pobrać z platformy do obsługi BO.
Zagłosować można tylko jeden raz. W ramach swojego wyboru można jednak wskazać dowolną liczbę projektów (przynajmniej jeden). Ważne, aby łączna wartość zaznaczonych projektów nie przekroczyła kwoty 690 000 zł, tj. kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski w 2023 r. Do realizacji zostaną zakwalifikowane te pomysły mieszkańców, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych, przeznaczonych na ten cel.
Zachęcamy do współdecydowania o tym, co w przyszłym roku będzie się działo w naszym mieście.
(Miasto Józefów)