Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Co było w Kapsule Czasu?

19 listopada 2018

11 listopada, podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości, obok nowo odsłoniętego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego wmurowano Józefowską Kapsułę Czasu.

- Kapsuła czasu, której mam zaszczyt być inicjatorem, to nasze przesłanie do przyszłych pokoleń. Chcemy przekazać naszym dzieciom, wnukom i prawnukom obraz Józefowa 2018 roku – mówił Antoni Gudaj, założyciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Józefowie i pomysłodawca Kapsuły podczas uroczystości jej wmurowania.

W kompletowanie Kapsuły zaangażowali się mieszkańcy, szkoły, instytucje oraz lokalni artyści i przedsiębiorcy. Jak podkreślił Antoni Gudaj, zbieranie zawartości Kapsuły było okazją do integracji mieszkańców.

Kapsuła ma zostać odsłonięta w 2062 roku, w 100. urodziny miasta. - Mam nadzieję, że dziś wśród nas jest przynajmniej kilka osób, które za 44 lata przyjdą na ten skwer, pod pomnik Marszałka Piłsudskiego i będą obecne podczas otwierania Kapsuły. Mam nadzieję, że przemówią do zebranych wówczas józefowian i opowiedzą im o jesiennym dniu, 11 listopada sprzed 44 lat, kiedy to ich przodkowie zebrali się tutaj aby świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz aby pozostawić im wiadomość z przeszłości. Powiedzcie im, jak było tu pięknie – mówił Antoni Gudaj do mieszkańców zebranych przed pomnikiem Piłsudskiego.

W kapsule umieszczono list do przyszłych Józefowian wykaligrafowany przez Barbarę Galińską oraz pamiątki dostarczone przez instytucje i mieszkańców. Pełna zawartość Kapsuły, to:

  1. Kalendarz pamiątkowy Miasta na stulecie odzyskania niepodległości 2018 r. (po drugiej stronie wykaligrafowane jest przesłanie do mieszkańców z przyszłości podpisane przez burmistrza Stanisława Kruszewskiego i przewodniczącego Rady Miasta Cezarego Łukaszewskiego,
  2. Płyta Czasu SP nr 1 im. Olofa Palmego,
  3. Pamiątkowa plakietka Portula in mundi (Furtka na Świat) – płyta – list o działalności Towarzystwa Przyjaciół Józefowa,
  4. Miejska Biblioteka Publiczna – Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (Informacja o MBP: księgozbiór 62 336 książek, zbiory specjalne (audiobooki, słuchowiska, filmy, programy komputerowe) 3900,; aktywnych czytelników 3331 wypożyczyli w 2017 r. 75 023 egz. Budżet samorządowy na działalność biblioteki w 2017 r. ; 887 457,00 zł),
  5. Cztery numery czasopisma samorządowego „Józefów nad Świdrem”,
  6. Grzegorz Markowski płyta grupy Perfect z dedykacją,
  7. „MOK przyciąga” - 2 płyty  - wystawa z ostatnich lat działalności,
  8. Świetlice terapeutyczne przy parafiach józefowskich – rysunki dzieci,
  9. Bernard Belka – 2 tomy poezji,
  10. Przedszkole Strumienie – rysunki dzieci i inne materiały,
  11. Prezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 (tarcza, długopis, medale sportowe – Nasza szkoła i jej patron w twórczości dziecięcej. Ślubowanie pierwszych klas – płyta),
  12. Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji:  Koszulki Bieg Niepodległości, karnet nr 0001 na pływalnię,
  13. Koszulki z akcji społecznych: „NIE dla podziału Józefowa przez PKP”, „NIE dla włączenia Józefowa do Warszawy”,
  14. Zbigniew Sierpiński opowiada o mieście i rodzinie (płyta CD),
  15. Urząd Miasta - album na 50- lecie Miasta, flaga w barwach Józefowa, gadżety promujące Miasto,
  16. Uniwersytet Trzeciego Wieku – książka pamiątkowa z opisem działalności i foto uczestników, list Antoniego Gudaja i rysunki wnuka oraz wiersze Wiesława Grochali,
  17. Hotel Holiday Inn – materiały,
  18. Gwiazdobranie i dawanie  - film i materiały o dorocznej społecznej dorocznej akcji wspomagającej chore dzieci z Józefowa,
  19. Akcje społeczne pomocowe: krwiodawstwa i doposażenia ośrodka dla osieroconych małych dzieci w Otwocku,
  20. Prezentacja szkoły podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej,
  21. List i foto rodziny Rafała Pawlińskiego – letnika z Rycic a niebawem mieszkańca Józefowa, gdzie buduje dom (…Ufamy, że żyjecie w dobrym świecie a rozwój technologiczny, którego już my byliśmy świadkami, pozwolił na poprawę wielu rzeczy, które stanowiły problemy naszej codzienności. Wierzymy też, że od roku 2018 do 2062 w Polsce panował pokój, a Wy - podobnie jak my - nie doświadczyliście wojen, których świadkami były pokolenia naszych przodków.”)
  22. Tomik wierszy Józefa Marta,
  23. Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski –publikacje,
  24. Budżet Miasta na 2018 rok.

 

List z Przeszłości:

"Witajcie Józefowianie w drugiej połowie XXI wieku. Oto macie przed sobą otwartą Kapsułę Czasu miasta Józefowa, zapakowaną 50 lat temu przez nas - ówczesną społeczność Miasta. Znajdziecie w niej różne rzeczy: pisma, notatki, okrągłe krążki, fotografie, drobne przedmioty. Wiele z tych rzeczy znacie zapewne, bo mieliście je w domach Waszych Dziadków, oglądaliście w muzeach i filmach, ale niektóre może was zaskoczą. Bo to wszystko przekazaliśmy Wam w 2018 roku, Roku Jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, która przedtem przez ponad sto lat była zniewolona przez sąsiednie mocarstwa.

Mamy nadzieję, że słowo pisane nie będzie się bardzo różniło od używanego aktualnie przez Was, ale treści zawarte w nośnikach informacji mogą być trudne do odczytania, bo postęp technologiczny w dziedziny informatyki następuje bardzo szybko.

Nam też było trudno nadążyć za  zmianami w technice komunikowania się, zmianami obyczajowymi a nawet żywieniowymi. Ale szybko przyzwyczailiśmy się do korzystania z wodociągów, kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, wyasfaltowanych dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Tego wszystkiego, kiedy Józefów w 1962 roku został miastem, nie było. Było za to wiele domów drewnianych z okresu lat trzydziestych XX wieku. Teraz jest ich mało, są zabytkami, natomiast jest dużo nowych domów mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, ogrzewanych gazem.

Czy teraz, w roku otwarcia kapsuły czasu, dużo w Józefowie się zmieniło? Czy lasy sosnowe wabią zielenią śpiewające ptaki? Czy u Babci Heli nadal są wyśmienite lody, a Burmistrz miasta nadal jest doskonałym Gospodarzem i na co głównie są wydawane pieniądze podatników?

A może Józefów jest dzielnicą Warszawy, bo my nie zgodziliśmy się na takie rozwiązanie? My, 50 lat temu, martwiliśmy się globalnym ociepleniem na świecie, zanieczyszczonym powietrzem, pochodzącym głównie ze spalin samochodowych i z lokalnego ogrzewania domów paliwem stałym. Jak radzicie sobie z odpadami?

Dobrze byłoby abyście dorzucili trochę Waszej współczesności do otwartej kapsuły i zamknęli ją na następne 50 lat.

Pozdrawiamy Was z przeszłości,

Burmistrz Miasta Józefów Stanisław Kruszewski
Przewodniczący Rady Miasta Cezary Łukaszewski"

 

(UM Józefów)

 

 

 

 

 

 

SPIS ZAWARTOŚCI KAPSUŁY CZASU

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij