Dziś ostatni dzień konkursu w którym można wygrać czujkę dymu i czujnik tlenku węgla
3 marca o godz 17-tej mija termin nadsyłania/dostarczania rozwiązań w naszym konkursie przeciwpożarowym. Do wygrania są 3 czujki dymu i 3 czujniki tlenku węgla ufundowane przez Centrum Naukowo - Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego Państwowy Instytut Badawczy. Chroń siebie i swoich bliskich!
Więcej o konkursie: http://www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=439
Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, choć bardzo podobne, to jednak dwa różne urządzenia, służące do wczesnego alarmowania ludzi o grożącym im śmiertelnym niebezpieczeństwie ze strony dymu pożarowego oraz niewykrywalnego za pomocą ludzkich zmysłów trującego gazu, jakim jest tlenek węgla (bezbarwny i bezwonny).
Należy pamiętać, że urządzeń tych nie można stosować zamiennie!!!
- Czujka dymu - zapewnia minimalną ochronę przed pożarem. Należy ją instalować na suficie w przedpokoju na każdej kondygnacji mieszkania/domu (najlepiej w pobliżu sypialni). Optymalną ochronę zapewni zainstalowanie czujek w każdym pomieszczeniu mieszkania, za wyjątkiem kuchni i łazienki. Podczas montażu czujki dymu, najlepiejkierować się zaleceniami podawanymi przez producenta urządzenia w załączonej do urządzenia instrukcji.
- Czujnik tlenku węgla - powinien być bezwzględnie zamontowany w każdym pomieszczeniu, gdzie występują urządzenia, w których zachodzi proces spalania jakiegokolwiek paliwa (piec centralnego ogrzewania, kocioł gazowy, kominek, kuchenka gazowa, samochód, itp.). Uniwersalną zasadą jest montowanie czujników tlenku węgla w odległości minimum 1,5 m od urządzenia stwarzającego zagrożenie, na ścianie na wysokości od 0,5 – 1,8 m od podłogi. Podczas montażu czujnika tlenku węgla, należy bezwzględnie kierować się zaleceniami podawanymi przez producenta urządzenia!!!