Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa” VI edycja „Korzenie Bluesa” - relacja i galeria zdjęć
Żywiołowa, różnorodna i pełna dobrych emocji – taka była VI edycja Festiwalu Bluesowego im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa”, która zakończyła się 28 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.
Festiwal otworzył 13 września wernisaż wystawy Zbigniewa Jędrzejczyka „Skrzyżowanie Bluesowych Dróg”. Na ponad 50 barwnych i czarnobiałych fotografiach autor przedstawił koncertowe portrety muzyków bluesowych, które powstały na przestrzeni 40 lat. Są wśród nich zarówno gwiazdy wielkiego formatu jak: Muddy Waters, Eric Clapton, Johnny Winter, Rory Gallagher, Andrzej Nowak, Ryszard Riedel czy Morgan Freeman – współwłaściciel klubu bluesowego, jak i mniej znani artyści. Zbigniew Jędrzejczyk – dziennikarz, fotograf i bluesman w jednej osobie, wcielił się również w rolę prowadzącego koncerty bluesowe oraz jam session.
Tuż po wernisażu, muzycznej inauguracji festiwalu dokonali Sławek Wierzcholski z zespołem Nocna Zmiana Bluesa. Charyzmatyczny frontman nie zawiódł licznie zgromadzonej publiczności i po raz kolejny udowodnił, że jest wirtuozem harmonijki. Zespół, oprócz klasycznego repertuaru, zaprezentował kilka utworów z nowszych wydawnictw, a gościnny występ Jolanty Litwin-Sarzyńskiej nadał całości rockowego pazura.
Następnego dnia odbył się pierwszy koncert gospel w wykonaniu Mienia River Gospel Choir. Energia i radość, z jaką śpiewał chór, udzieliła się nawet gospodarzowi miejsca, w którym odbywał się koncert – Proboszczowi Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Józefowie.
Drugi koncert bluesowy rozpoczął się od niezwykłego wprowadzenia przygotowanego przez Zbigniewa Jędrzejczyka, który przybliżył publiczności historię bluesa, od jego korzeni po współczesne formy. Następnie, scenę wypełniła muzyka znakomitego Przemka Chołodego i jego zespołu. Muzyk czarował publiczność nie tylko sztuką gry unisono harmonijki z gitarą, ale i w nielicznych utworach z wokalem – piękną barwą głosu.
W niedzielę, w kościelnych murach Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ponownie zabrzmiała muzyka gospel – tym razem w wykonaniu Sienna Gospel Choir. Wrażenie na zgromadzonych robiła nie tylko żywiołowa muzyka, ale również imponująca liczba chórzystów oraz bogate instrumentarium. Każdy z utworów śpiewanych w języku angielskim poprzedzał krótki wstęp, dzięki czemu publiczność mogła dać się porwać nie tylko melodii, ale i przesłaniu płynącemu z treści piosenek.
Ostatnia sobota Festiwalu należała do holenderskiego zespołu The Rhythm Chiefs. Trio świetnie wykształconych młodych muzyków zaprezentowało mieszankę west coast bluesa z rockabilly, country, rockiem a nawet swingiem i jazzem. Zespół entuzjastycznie oklaskiwany przez publiczność wielokrotnie bisował, a na koniec do wspólnego zagrania dwóch utworów zaprosił na scenę polskiego harmonijkarza Jacka "Młodego" Karpowicza.
Festiwal zakończył występ legend polskiego bluesa, członków zespołu Breakout Tadeusza Nalepy, zjednoczonych obecnie w OLDBREAKOUT. Koncert składał się z dwóch części: pierwszej, z utworami Tadeusza Nalepy i drugiej z piosenkami Miry Kubasińskiej. Partie patrona Festiwalu, z niezapomnianą „Modlitwą” wykonał Kazimierz Pabiasz, a wokal damski zaprezentowała w poruszający sposób niespodzianka wieczoru – Natalia Sikora. Swoją obecnością zaszczycił ostatni koncert również Bogdan Loebl – autor tekstów największych przebojów Tadeusza Nalepy i grupy Breakout, a obecnie również nowego wcielenia tejże. Po koncercie muzycy nie tylko chętnie rozdawali autografy i podpisywali płyty, ale również wzięli udział w jam session. Bazę jamu tworzyli muzycy Blues Time. Ostatnie dźwięki popłynęły ze sceny o wiele później niż było to zaplanowane, choć i tak apetyt na bluesowe granie był jak zwykle dużo większy…
VI edycja Festiwalu Bluesowego im. Tadeusza Nalepy upłynęła pod hasłem „Korzenie Bluesa”, a jej celem w tej odsłonie było prześledzenie związków bluesa i gospel, gatunków jednocześnie sobie bliskich i dalekich, wymienianych jednym tchem, jako muzyki, od której zaczęła się historia jazzu, RnB, rocka, soulu, hip hopu. Festiwal odbywał się w dniach 13-28 września 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie i dwóch józefowskich parafiach.
MOK