Gimnazjaliści z Józefowa w Pałacu Prezydenckim
13 maja grupa uczniów józefowskiego gimnazjum im. Łączniczek AK wzięła udział w seminarium zorganizowanym pod patronatem Prezydenta RP „Archiwa przełomu 1989 – 1991 r.” Wizytę zorganizowało Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem” – Przyjaciel Gimnazjum.
Podczas wydarzenia, które odbywało się w Pałacu Prezydenckim opiekę nad uczniami z Józefowa sprawowały dyrektor Jolanta Smuniewska oraz wicedyrektor Agnieszka Węglowska. Gimnazjalistom towarzyszyła także organizatorka spotkania redaktor naczelna JnŚ - Wanda Zagawa.
Tematem trzech paneli dyskusyjnych był „Przedsionek wolności – między Okrągłym Stołem a wyborami 4 czerwca 1989. Dwa miesiące, które zmieniły Polskę: 5 IV – 4 VI 1989.”
Po wręczeniu odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla ochrony dziedzictwa narodowego rozpoczęło się spotkanie, w którym wzięli udział historycy, uczestnicy tamtych wydarzeń, archiwiści i wielu zaproszonych gości.
Uczestnikami dyskusji byli wybitni historycy: prof. Andrzej Paczkowski, prof. Władysław Stępniak, prof. Janusz Grzelak, prof. Michał Nawrocki.
Jednak tego dnia najważniejszymi gośćmi byli ci, którzy historię tworzyli: uczestnicy Okrągłego Stołu i organizatorzy kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu. Wśród nich znaleźli się Henryk Wujec, Grażyna Staniszewska, Barbara Szubert, Jacek Moskwa oraz dziennikarze: Janina Jankowska i Krystyna Mokrosińska.
W trakcie wystąpień prezentowano także fragmenty filmów archiwalnych nakręconych podczas przygotowań do wyborów w 1989 roku, plakaty wyborcze, ulotki i inne materiały z tamtych dni.
Dla zainteresowanych historią współczesną uczniów uczestnictwo w seminarium było lekcją niezwykłą z dwóch względów. Młodzi józefowianie mieli nie tylko możliwość bezpośredniego spotkania z wybitnymi przedstawicielami polskiej nauki i życia społecznego, ale i okazję do zwiedzenia Pałacu Prezydenckiego, podziwiania obrazów Jacka Malczewskiego i Jerzego Nowosielskiego oraz ogrodów schodzących tarasami ku Wiśle.
„Najciekawsze było dla mnie spotkanie z ludźmi, którzy tworzyli historię; z panią Grażyną Staniszewską, Inką Słodkowską, Barbar ą Szubert. To niezwykła lekcja historii. Poza tym spotkanie stanowiło okazję do zobaczenia wnętrz Pałacu Prezydenckiego, w którym byłam po raz pierwszy.”
Emilia Lasecka
„Podobało mi się spotkanie ze świadkami historii. To nie był wykład naukowy, ale opowieść ludzi o tym, co robili, jak się czuli, co przeżywali. Wspomnienia jednych wywoływały spontaniczne wypowiedzi innych. Panowała miła, przyjazna atmosfera. Podobał mi się też Pałac Prezydencki.” Dominik Kawka
„Największe wrażenie zrobił na mnie wystrój Pałacu Prezydenckiego, zwłaszcza sala z obrazami Jacka Malczewskiego. Seminarium podobało mi się ze względu na różnorodność form przekazu: wspomnienia, filmy, plakaty, dyskusje. Uczestniczyliśmy także w eleganckim obiedzie w ogrodach pałacowych.”
Zuzanna Smuniewska
"Pałac Prezydencki jest piękny, dużo ładniejszy niż w telewizji. Spotkaliśmy się osobiście z ludźmi, którzy zmienili bieg polskiej historii.”
Klaudia Kopka
„Podobały mi się obrazy Jerzego Nowosielskiego, szczególnie jeden pt. „Abstrakcja”. Piękne są ogrody w Pałacu Prezydenckim. Seminarium to przede wszystkim żywe i barwne wspomnienia ludzi.”
Aleksandra Sikora
„Tam jest naprawdę pięknie. Wspaniałe wnętrza. Widziałyśmy obraz Jacka Malczewskiego przedstawiający Adama Asnyka, którego znamy już z lekcji języka polskiego. Spotkanie również było bardzo ciekawe ze względu na obecność osób, które tworzyły historię wolnej, demokratycznej Polski. Ciszę się, że mogła wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu.”
Aleksandra Piętka
Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej bardzo serdecznie dziękuje za zaproszenie.