Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Hulajnogi elektryczne – co trzeba wiedzieć?

07 czerwca 2022

W Józefowie pojawiły się hulajnogi elektryczne. Jak trzeba z nich korzystać, aby wygodnie i bezpiecznie przemieszczać się po mieście? Przypominamy obowiązujące przepisy.

 

Miejskie e-hulajnogi funkcjonują już od kilku sezonów w większych miastach Polski. Teraz ich operatorzy zaczęli rozszerzać swoją działalność również na mniejsze miejscowości. Od ostatniego weekendu takie pojazdy można zauważyć w Józefowie.

Aby w pełni wykorzystać zalety hulajnóg elektrycznych, a przy tym nie narażać siebie i innych użytkowników ruchu na niebezpieczeństwo przypominamy obowiązujące przepisy:

 

Gdzie można jeździć?

  • Co do zasady, hulajnogą elektryczną poruszamy się po ścieżce rowerowej.
  • Po ulicy można jechać jeśli nie ma przy niej ścieżki rowerowej, a ograniczenie prędkości na ulicy NIE jest wyższe niż 30 kilometrów na godzinę
  • Po chodniku można jechać jeśli nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h.
  • Hulajnóg elektrycznych nie można używać na skwerze przed MOK.

 

Jak szybko?

  • Używając hulajnogi elektrycznej na chodniku można się poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h.
  • Jednak, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, kierujący hulajnogą jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (określa się ja na 5-6 km/h), zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu

 

Kto może kierować e-hulajnogą?

Hulajnogi elektryczne przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia. Młodsze muszą mieć specjalne uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii AM lub karty rowerowej. Minimalny wiek osoby kierującej takim pojazdem niezależnie od uprawnień wynosi 10 lat. 

 

Czego nie można?

  • Zabronione jest poruszanie się hulajnogą pod wpływem alkoholu.
  • Hulajnogą nie można przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów, ani holować innych pojazdów.

 

Gdzie parkować?

  • W miejscu do tego przeznaczonym (np. stojak na rowery),
  • w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi być taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
  • Należy też pamiętać, że znaki B-35 (zakaz postoju) i B-36 (zakaz zatrzymywania się) formalnie dotyczą również elektrycznych hulajnóg i rowerów.
  • Nie wolno też zostawiać hulajnóg na drogach rowerowych lub tuż przy nich.
  • Mandat za nieprawidłowe pozostawienie jej na chodniku, to 100 zł.
  • Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu – 100-300 zł;

 

- W trosce o bezpieczeństwo własne i pieszych bardzo proszę użytkowników hulajnóg elektrycznych stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i zachowanie ostrożności. Kierowców samochodów uczulam – tak, jak uważacie na rowerzystów zwracajcie proszę uwagę na osoby korzystające z hulajnóg. Przy zachowaniu rozwagi każdy z nas będzie mógł swobodnie i bezpiecznie korzystać z jezdni, ścieżki rowerowej i chodnika – podkreśla burmistrz Marek Banaszek

 

Przepisy regulujące zasady ruchu hulajnóg elektrycznych reguluje USTAWA z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

 

Hulajnogi elektryczne w Józefowie są inicjatywą zewnętrznej firmy. O szczegóły dotyczące ich funkcjonowania i wypożyczania należy zwracać się bezpośrednio do operatora.

 

(Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij