Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Inscenizacja plenerowa z okazji "Święta Niepodległości"

12 listopada 2013

11 listopada o godz. 12:30 przed Urzędem Miasta odbyła się inscenizacja plenerowa „Jest Polska” przygotowana przez Gimnazjum im. Łączniczek Armii Krajowej. Uczniowie zabrali widzów w godzinną wzruszającą podróż po kartach polskiej historii.  

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – powiedziała dyrektor Jolanta Smuniewska cytując w powitalnym przemówieniu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pod pomnik Łączniczek AK wprowadzono poczty sztandarowe w których stanęli przedstawiciele Straży Miejskiej, obu józefowskich Ochotniczych Straż Pożarnych, uczniów oraz kombatantów.

Następnie przy akompaniamencie Łukasza Lusawy oraz z towarzyszeniem chóru odśpiewano Hymn Narodowy.

Ostatnim punktem części oficjalnej było złożenie pod pomnikiem  Łączniczek AK kwiatów. Józefowskie władze samorządowe reprezentowali burmistrz Stanisław Kruszewski, wiceburmistrz Marek Banaszek oraz przewodnicząca Rady Miasta Marianna Jakubowska. Hołd oddała także starosta powiatu otwockiego Bogumiła Więckowska.

Następnie uczniowie zabrali widzów w godzinną, niezwykłą i wzruszającą podróż po kartach polskiej historii.  I trudno sobie wyobrazić lepszy sposób, aby upamiętnić polską przeszłość niż występ uzdolnionej młodzieży.

Były odtańczone kujawiaki, mazury i krakowiaki. Proza, poezja i tradycyjne pieśni żołnierskie, m. in.  „Pieśń o Wodzu Miłym”, „Legiony”, czy „O mój rozmarynie”. Łzy wzruszenia w oczach wielu widzów wywołało także przepiękne wykonanie słynnego utworu „Czerwonych Gitar” - „Biały Krzyż”. Organizatorzy inscenizacji zadbali także o element zaskoczenia. Podczas finałowego utworu w niebo wystrzeliły biało-czerwone płatki róż.

Jestem dumny z naszej, józefowskiej młodzieży i tej pięknej lekcji patriotyzmu jakie dało nam dziś młode pokolenie. Cieszę się, że obecnie wszyscy żyjemy w czasach, w których strzelamy tylko z płatków róż – powiedział na zakończenie burmistrz Stanisław Kruszewski.

W trakcie pokazu rozwinięto także dziesięciometrową flagę Polski, która została uroczyście przeniesiona przez władze samorządowe i mieszkańców na miejsce startu odbywającego się po koncercie „Biegu Niepodległości”.

Spektakl wyreżyserowany przez Joannę Ławnik oraz współtworzony przez Edytę Królak - Dębską, Magdalenę Sokół, Elżbietę Sadowską, Łukasza Lusawę oraz dyrektorki Agnieszkę Węglowską oraz Jolantę Smuniewską z pewnością długo pozostanie w pamięci widzów.

Obchodom przed Urzędem Miasta towarzyszyła wystawa historyczna przygotowana przez Muzeum 2 Korpusu Polskiego. Widzowie mogli nie tylko zapoznać się z zabytkowymi woluminami, sprzętem wojskowym i ekwipunkiem, ale i raczyć wyborną wojskową grochówką. 

Zobacz galerię

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij