Jak pomóc psu w Sylwestra
23 grudnia 2019
- Przygotować psu dodatkowe legowisko w pomieszczeniu bez okien. Można zaopatrzyć je w dodatkowe koce, by mógł się w nich zakopać. Jeżeli wybierze nietypowe miejsce (wanna, szafa itp.) należy go zostawić tam, gdzie czuje się bezpiecznie.
- Zamknąć i zasłonić okna, zostawić zapalone światło, aby nie było widać rozbłysków,
- Włączyć radio ze spokojną muzyką (PETA poleca specjalny kanał na Youtube: www.youtube.com/user/relaxmydog)
- Przygotować przysmak, którym pies zajmie się dłuższy czas (np. suszone kości).
- Według ekspertów z UPW posiłki tego dnia powinny zawierać węglowodany, można również podawać witaminę B6, która działa tonizująco na układ nerwowy.
- Spacer zaplanować o wiele wcześniej niż zawsze i nie wyciągać psa na siłę na dwór.
- W żadnym wypadku nie spuszczać psa ze smyczy podczas spaceru. Skuteczniejsze od obroży są szelki, z których trudniej będzie psu się oswobodzić.
- Nie zostawiać psa samego w ogrodzie – może przeskoczyć przez płot
- Nie pocieszać przerażonego psa i nie przytulać go – w ten sposób dajemy mu znak, że też się boimy, co tylko potęguje jego lęk.
- Przyczepić do obroży adresówkę – jeśli ucieknie i zostanie złapany, wróci do nas szybciej
- Behawioryści polecają odwrażliwianie (wystawianie psa na odpowiednio dawkowany bodziec) oraz przeciwwarunkowanie (chwalenie psa za poprawne zachowanie smakołykiem, dzięki czmu zmieniamy jego skojarzenia - wówczas huk nie będzie kojarzył się mu się ze strachem, ale właśnie z nagrodą). Specjaliści zaznaczają jednak, że niektóre psy mogą okazać się odporne na taką pracę.
- Jeśli inne środki zawiodą, warto skonsultować z weterynarzem możliwość podania leków, które będą dobrane do wieku i stanu zdrowia psa. Część leków trzeba podawać przez dłuższy czas, zwykle około dwóch tygodni. Niezalecane są preparaty z grupy spedycyjnych (głównie sedalin), ponieważ unieruchamiają zwierzę fizycznie, ale nie zmniejszają jego lęku. Lekarze odradzają też podawanie na własną rękę leków przeznaczonych dla ludzi.
- Urząd Miasta zachęca również do czipowania psów – miasto pokrywa koszty elektronicznego znakowania psów (http://jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=2157).
- PETA poleca specjalne kamizelki antystresowe dla psów („thundershirt”) – warto jednak upewnić się wcześniej czy nie powodują dodatkowego stresu u czworonogów.
- Skontaktuj się ze Strażą Miejską w Józefowie: 22-789-22-12, kom. 513-188-882.
- Opublikuj ogłoszenie na Facebooku i skontaktuj się z Urzędem Miasta - np. przez Messenger. Udostępnimy Twoje ogłoszenie na profilu UM Józefowa.