Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Józefów oddał hołd bohaterom walk niepodległościowych w stolicy

04 sierpnia 2014

Obchody 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się w podniosłej atmosferze.
Pierwszym punktem programu był przemarsz pocztów sztandarowych, które podczas uroczystości pełniły wartę przy pomniku Łączniczek AK. Stanęli w nich: józefowscy kombatanci ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele Straży Miejskiej, Związku Harcerstwa Polskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz dzieci i młodzież z józefowskich szkół.

O godzinie "W” tradycyjnie rozległ się dźwięk syren. Zgromadzeni przy pomniku powstali i w ciszy oddali się refleksji.

Zgromadzonych powitał Wiceburmistrz Marek Banaszek słowami: „Witam  wszystkich zgromadzonych na uroczystości z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Witam Kombatantów, Poczty Sztandarowe, Harcerki, Harcerzy, Dzieci i Młodzież, mieszkańców Miasta oraz przybyłych gości.

Jesteśmy dzisiaj razem, by wspólnie uczcić pamięć  Powstańców Warszawskich – tych, którzy w ciągu pamiętnych 63 dni oddali swe życie za wolną i niepodległą Polskę.

Niech dzisiejszy koncert przepełniony głębokimi treściami patriotycznymi z okresu Powstania Warszawskiego będzie muzyczną lekcją historii, a jego uzupełnieniem dwie wystawy przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Muzeum II Korpusu.

 „Pierwszy sierpnia dzień krwawy powstał naród Warszawy, by uwolnić stolicę od zła…” to słowa jednej z wielu powstańczych piosenek, które opisywały wydarzenia sprzed lat. Sam należę do pokolenia, dla którego bohaterski zryw warszawiaków w 1944 roku jest legendą, przekazywaną przez tych, którzy przeżyli, ówczesnych nastolatków, dziewcząt i chłopców,  nie szczędzących sił i swego młodego życia.

Powstanie Warszawskie to część naszej narodowej tradycji i świadectwo umiłowania wolności. Dzisiaj wiemy, że było jednym z najkrwawszych wydarzeń w historii naszego Kraju.  Po 70 latach ciągle budzi  wielkie emocje. W sposób naturalny świadkowie tamtych dni odchodzą od nas. Dlatego powinnością tych, co zostają ,  naszą powinnością jest pokłonić się poległym bohaterom i uczcić ich poświęcenie.

Nawet, gdy ostatni Powstaniec nas opuści będziemy pamiętać o wydarzeniach sprzed lat.

Dlatego bardzo Państwu dziękuję, że znaleźliście czas, siły, chęć, aby przyjść przed pomnik Łączniczek AK. Dziękuję za obecność.”

Następnie krótką modlitwę za Polskę i zmarłych bohaterów poprowadził proboszcz parafii św. M.B.Częstochowskiej - ks. Prałat Kazimierz Gniedziejko.

Potem przyszedł czas na symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem, a Harcerze z palących się zniczy ustawili znak Polski Walczącej.


Po części oficjalnej rozpoczął się koncert, gdzie w rolę narratora wcielił się Jarosław Kopaczewski - znany aktor teatralny i filmowy, mieszkaniec Józefowa.  Przez 1,5 godziny józefowianie mogli wysłuchać wzruszającego programu artystycznego składającego się z pieśni i tekstów patriotycznych.

Partie wokalne wykonywali: Agnieszka Banach, Joanna Zalewska, Iza Odolak, Grzegorz Zalewski, Grzegorz Królak, Antoni Urban oraz Zbigniew Siekierzyński. Na perkusji grał Kamil Kukla, na gitarze basowej Henryk Łoza, na skrzypcach Jaś Siekierzyński, akompaniament fortepianowy i kierownictwo muzyczne Jakub Siekierzyński. Nagłośnieniem opiekował się Bogdan Żywek.

1 sierpniowy koncert z pewnością na długo pozostanie widzom w pamięci. Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali utwór „Pałacyk Michla”.

 

Uzupełnieniem koncertu były dwie wystawy historyczne przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Józefowie oraz Muzeum II Korpusu Polskiego.

Dziękujemy za przekazane zdjęcia Muzeum II Korpusu Polskiego.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij