Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Józefów oszczędza na energii i chroni środowisko!

23 maja 2013

Po zmianie dostawcy energii elektrycznej Nasza Gmina zaoszczędzi na prądzie aż 300 tysięcy złotych rocznie!Ale to jeszcze nie wszystko. Planujemy także wymienić źródła miejskiego oświetlenia na bardziej oszczędne

Nasze Miasto wybrało nowego dostawcę energii elektrycznej. Dotychczasowego - firmę TAURON, zastępuje PGE Obrót SA. I będzie dzięki temu znacznie taniej! Szacowane oszczędności dla całej gminy w skali roku wyniosą ponad 300 tysiące złotych. Na same oświetlenie uliczne wydamy mniej o 180 tysięcy złotych.

Oszczędności związane z obniżką cen energii cieszą, bo oznaczają, że w kolejnym roku pozostaną wolne środki finansowe, które będą mogły być przeznaczone na inne cele. Jednak te oszczędności to nie wszystko, ważne jest także zmniejszenie zużycia energii. Dlatego dalsze działania Miasta będą miały na celu zmniejszenie zużycia energii na cele oświetlenia ulicznego – mówi Małgorzata Fiedukowicz, szefowa Referatu Zamówień Publicznych i Ochrony Środowiska.

Wszystkie jednostki organizacyjne Miasta Józefów obecnie zużywają ponad 3,5 mln kilowatogodzin rocznie. Najbardziej energochłonne jest właśnie oświetlenie uliczne (ponad 2,2 mln kilowatogodzin).

Dlatego także w tym obszarze planujemy oszczędności. Urząd Miasta w Józefowie niedawno złożył wniosek o dofinansowanie projektu "Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Józefowie". Staramy się o środki z I Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W latach 2014-15 chcielibyśmy przede wszystkim wymienić stare oprawy oświetleniowych na nowe – wykonane w technologii sodowej (979 sztuk), dobudować 195 nowych opraw na istniejących słupach oraz zamontować 51 centralnych reduktorów mocy. Jeśli projekt ten zyska wsparcie – dobudujemy także siedem układów sterowania oświetleniem wyposażonych w inteligentny system sterowania. Łączny koszt inwestycji to ponad 2 mln 248 tys. złotych, z czego 45% stanowić miałaby dotacja z NFOŚiGW.

Z naszych wyliczeń wynika, że po przeprowadzeniu modernizacji, po pełnym roku pracy systemu, możemy zaoszczędzić ponad 183,5 tysiąca złotych – mówi z Jadwiga Łaszewska, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej.

Spadną bowiem o 30 proc. koszty konserwacji systemu oświetlenia, o 54 proc. – całkowita moc systemu oświetlenia.

Oznacza to oczywiście dalszy zysk finansowy, ale nie możemy zapomnieć także o wymiarze ekologicznym, każda zaoszczędzona kilowatogodzina to ogromny zysk dla naszego środowiska – dodaje Małgorzata Fiedukowicz.

Musimy bowiem pamiętać, że w Polsce energia elektryczna wytwarzana jest głównie w elektrowniach węglowych. Do wyprodukowania 1 kWh energii elektrycznej konieczne jest spalenie ok. 0,42 kg węgla kamiennego lub ok. 1,22 kg węgla brunatnego.

Można przyjąć więc, że 1 kWh energii elektrycznej oznacza emisję ok.:

1 kg dwutlenku węgla,
9,1 g dwutlenku siarki,
2,3 g tlenków azotu,
1,5 g pyłów lotnych

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij