Józefów „Samorządowym Liderem Edukacji”!
12 października w zabytkowych wnętrzach Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się V edycja prestiżowego konkursu. Certyfikatami nagrodzono samorządy gminne, powiatowe oraz wojewódzkie, które inwestują w rozwój oświaty, wspierają środowiska edukacyjne oraz wyróżniają się aktywnością na rzecz dzieci i młodzieży. Miasto Józefów na gali reprezentowali wiceburmistrz Marek Banaszek oraz Cezary Łukaszewski, przewodniczący Rady Miasta.
Program „Samorządowy Lider Edukacji” realizowany jest od 2011 roku, wspólnie przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC z Sosnowca. Jego celem jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego podejmujących wartościowe inicjatywy w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, promowanie gmin, powiatów i samorządowych województw, które posiadają szczególne osiągnięcia w obszarze lokalnej i regionalnej polityki edukacyjnej, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze oświatowej.
Certyfikaty „Samorządowy Lider Edukacji” przyznaje Komisja złożona z naukowców reprezentujących ośrodki akademickie z całej Polski. Komisja pracuje pod przewodnictwem prof. dra hab. Dariusza Rotta, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, do 2013 roku członka prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zasiadają w niej m.in. prof. Krzysztof Czekaj (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Maciej Mitręga (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), prof. Zbigniew Widera (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), prof. Piotr Wilczek (Uniwersytet Warszawski) i prof. Michał Kaczmarczyk Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu).
Proces certyfikacji jest kilkuetapowy i trwa 2,5 miesiąca. Samorządy uczestniczące w Programie wypełniają specjalną ankietę, w której prezentują swoją działalność w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci Programu analizują i recenzują przygotowane materiały, a następnie uzupełniają oraz weryfikują przedstawione w nich informacje. Samorządy ocenia niezależnie od siebie dwóch ekspertów. Każdy z nich przyznaje analizowanej gminie, powiatowi lub województwu do 50 punktów rankingowych. Certyfikat otrzymują samorządy, które w procedurze oceny uzyskają co najmniej 60 punktów na 100 możliwych.
Certyfikat jest ważny tylko rok. Aby móc się posługiwać prestiżowym tytułem „Samorządowego Lidera Edukacji” należy co roku poddawać się wnikliwej weryfikacji konkursowej.
Józefów w konkursie wziął udział po raz pierwszy.
Oto część opinii Recezentów:
Polityka edukacyjna Miasta Józefów cechuje się spójnością, realizowana jest w sposób systemowy, przemyślany, konsekwentny, w oparciu o rzetelnie przeprowadzone analizy uwarunkowań lokalnych i konsultacje społeczne stanowiące istotny element procesu podejmowania strategicznego. Polityka oświatowa zorientowana jest na zapewnienie m. in. różnorodności źródeł finansowania edukacji, różnorodności oferty oświatowej, swobody programowej oraz konkurencji między placówkami oświatowymi, również w wymiarze translokalnym. Józefów zapewnia szkołom dobre warunki dla realizacji podstawy programowej określonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wspierania pełnego rozwoju uczniów i wychowawczych prac rodziców oraz tworzenia możliwości skutecznego przeciwdziałania zjawiskom negatywnym. Dzieciom i młodzieży stworzono możliwości do angażowania się w życie społeczności lokalnej. Gmina stara się rozwijać praktyczne aspekty edukacji oraz zaspokajać podstawowe potrzeby oświatowe w oparciu o analizę rynku pracy. (…)
W ocenie Recenzentów Miasto Józefów wyróżnia przejrzystość procesów decyzyjnych w edukacji, permanentne podnoszenie poziomu świadczenia usług publicznych dla mieszkańców (również w dziedzinie edukacyjnej) poprzez wypracowanie odpowiednich standardów obsługi , doskonalenie komunikowania wewnątrz i zewnątrz instytutowego oraz otwarcie się na potrzeby otoczenia, Polityka oświatowa w całościowym obszarze zarządzania strategicznego Miasta Józefów jest traktowana kluczowo, jako jedna z priorytetowych dziedzin, służąca harmonijnemu progresowi certyfikowanej jednostki. (…)
Miasto Józefów posiada szeroką, zróżnicowaną i wartościową ofertę edukacyjną, która zaspokaja zapotrzebowanie lokalnego środowiska. Oferta ta jest kreowana we współpracy z otoczeniem społecznym, co potwierdzono w toku certyfikacji. (…)
Oferta edukacyjna kreowana w Gminie jest odpowiednio zdywersyfikowana, interesująca, wciąż uzupełniana o nowe formy i narzędzia dydaktyczne. Dotyczy to zarówno kierunków kształcenia w szkołach, dla których Miasto jest organem prowadzącym, jak i treści dydaktycznych (programy nauczania z elementami autorskimi, innowacje pedagogiczne) czy ofert zajęć dodatkowych, uzupełniających :standard” edukacyjny szkół. Recenzenci podkreślają holistyczne działania ocenianej jednostki samorządu terytorialnego w zakresie wyrównywania szans uczniów niepełnosprawnych oraz permanentnej i całościowej integracji edukacyjno-środowiskowej. (…)
Komisja zwraca uwagę na ponadprzeciętne zaangażowanie Burmistrza Miasta Józefowa, Pana Stanisława Kruszewskiego w rozwój edukacji. Zaangażowanie to znacząco wykracza poza zakres obowiązków, jakie nakłada na JST obowiązujące prawo,