Józefów wyróżniony w ogólnopolskim konkursie
24 sierpnia 2018
Miasteczko Ruchu Drogowego w Józefowie otrzymało wyróżnienie w ogólnopolskim prestiżowym konkursie"Modernizacja Roku 2017". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 24 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Konkurs odbywa się cyklicznie od ponad 20 lat i jest jednym z najważniejszych w branży inwestorskiej. Co roku startuje w nim 1000 obiektów z całej Polski, a ostatnio również z Białorusi, Czech, Litwy i Ukrainy. Ideą konkursu jest promocja ratowania dziedzictwa narodowego oraz modernizacja obiektów dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.
W jury konkursu zasiedli: mgr Zbigniew Bachman, mgr inż. arch. Anna Pikuła, dr inz. Grzegorz Rzepecki, mgr inż. Zdzisław Siewiera, dr hab. Andrzej Zieliński, Elwira Stefanowska,
inż. Roman Pikuła - Komisarz Konkursu, mgr Robert Plewiński. Przewodniczącym Jury był prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki. W pracach Jury uczestniczyli przedstawiciele patronów merytorycznych i naukowych: mgr inż. arch. Sylwester Chruszcz - Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, dr hab. inż. arch. prof. PK Andrzej Gaczoł - Politechnika Krakowska, dr inż. Włodzimierz Grochal - Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, dr hab. inż. arch. Lucjan Kamionka - Politechnika Świętokrzyska, dr hab. inż. arch. prof. PCz Maciej Major - Politechnika Częstochowska.
Miasteczko Ruchu Drogowego zostało wyróżnione w kategorii "Rewitalizacja obszarów urbanistycznych i terenów zieleni". Nagrodę odebrali: burmistrz Stanisław Kruszewski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Jadwiga Łaszewska, Magdalena Cymerman z Referatu Gospodarki Komunalnej, projektant obiektu Michał Kaczmarczyk oraz Rafał Miłoszewski - kierownik robót z firmy DROMO, która była wykonawcą inwestycji.
Inwestycja „Miasteczko Ruchu Drogowego” powstała kosztem ponad 600 tys. zł. Obejmowała m.in. budowę jezdni asfaltowych przeznaczonych dla ruchu ogólnego, dwukierunkowej ścieżki rowerowej zakończonej placem treningowym, chodników dla pieszych, instalację sygnalizacji świetlnej, montaż znaków drogowych, oznakowanie poziome jezdni i chodników, oświetlenie terenu i nasadzenie zieleni. Inwestycję realizował Referat Gospodarki Komunalnej.
Z Miasteczka korzystają uczniowie z Józefowa, w ramach finansowanych przez miasto dodatkowych lekcji wychowania komunikacyjnego. Infrastruktura służy też wszystkim mieszkańcom jako atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu. Zaproponowane w Miasteczku rozwiązania odzwierciedlają sytuacje drogowe jakie mają miejsce na terenie miasta Józefowa, (np. przejazd kolejowy, sygnalizacja świetlna, oznakowanie poziome i pionowe), a znajdujące się pole manewrowe jest miejscem do doskonalenia posiadanych umiejętności. Łączna długość ciągów jezdnych i pieszych wynosi około 1 000 m. Józefów nie posiada komunikacji miejskiej, a liczne ścieżki i ciągi pieszo - rowerowe zachęcają mieszkańców do przemieszczania się po mieście rowerem. Dlatego istotnym elementem jest edukacja w zakresie prawidłowego poruszania się po drogach.
Straż Miejska od września 2017r. w ciągu roku szkolnego prowadzi w ramach codziennych dyżurów na terenie miasteczka edukację dzieci i młodzieży w zakresie ruchu drogowego. Łącznie przeprowadzono 205 lekcji na MRD w których przeszkolono 4.102 dzieci. Również policja prowadzi zajęcia z dziećmi.
Miasto Józefów dążąc do efektywnego wykorzystania miasteczka ruchu drogowego zakupiło 20 rowerów, które garażowane są na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. Z rowerów mogą korzystać uczniowie wszystkich szkół prowadzących zajęcia na terenie miasteczka. Miasto finansuje również dowóz dzieci ze szkół józefowskich do Miasteczka Ruchu Drogowego.
To już druga nagroda Józefowa w konkursie "Modernizacja Roku". Cztery lata temu, w kategorii Tereny Zieleni, pierwsze miejsce zajął Skwer im. Św. Jana Pawła II. (UM Józefów)