Konferencja w Pałacu Prezydenckim
Konferencja „Prawa i bariery. Edukacja, informacja, praca, przestrzeń publiczna, a problemy osób niepełnosprawnych” organizowana przez Prezydenta RP odbyła się w rocznicę ratyfikowania przez głowę państwa Polskiej Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych.
Obowiązkiem władzy publicznej jest niwelowanie barier i choć wiem, że wiele zmienia się na lepsze, także w mojej Kancelarii, to jest jeszcze wiele do zrobienia – powiedział prezydent Bronisław Komorowski witając zgromadzonych.
Na Sali Kolumnowej wśród znamienitych gości znaleźli się m. in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, wiceminister pracy oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Jarosław Duda oraz dwóch poruszających się na wózkach parlamentarzystów: Maciej Libicki oraz Sławomir Piechota. Panel dyskusyjny poprowadziła Irena Wójcicka, podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP.
Najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele organizacji pozarządowych pomagającym osobom niepełnosprawnym oraz sami niepełnosprawni (m. in. poruszający się a wózku prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja – Piotr Pawłowski, czy też niewidomy Paweł Wdowiak, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW). Debacie przysłuchiwały się też dwie znane aktorki, które obecnie prowadzą fundacje: Anna Dymna oraz Ewa Błaszczyk.
Dyskusja skupiła się przede wszystkim wokół codziennych problemów osób z różnymi odmianami niepełnosprawności w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Wśród najczęściej wymienianych były bariery komunikacyjne i to zarówno te dotyczące porozumiewania się (osoby niesłyszące, z zaburzeniami mowy) jak i te dotyczące przemieszczania się (niepełnosprawni ruchowo). Przedstawiciele osób niepełnosprawnych intelektualnie narzekali także na niejasno formułowane umowy oraz przepisy. Padało wiele przykładów z życia wziętych, np. nieznajomość języka migowego w bankach, czy też traktowanie osoby niepełnosprawnej jak niepełnosprawnej również intelektualnie. Omawiano także problemy z dostępem do edukacji. W trakcie dyskusji przypomniano również znane z mediów historie niepełnosprawnego intelektualnie Radka, który trafił do więzienia za kradzieże oraz pary, której urzędnicy Stanu Cywilnego odmówili prawa do ślubu, ze względu na niepełnosprawność jednej ze stron.
Konferencja była bardzo pouczająca i pozwoliła na spojrzenie na wiele problemów osób niepełnosprawnych z innej perspektywy – powiedział Stanisław Kruszewski.
Warto byłoby także, aby środowisko osób niepełnosprawnych mieszkających w Naszym Mieście bardziej się zintegrowało i stało się aktywniejsze w kontaktach z administracją samorządową – dodał burmistrz Stanisław Kruszewski. Do większej aktywności w życiu publicznym zachęca także doradca burmistrza ds. komunikacji społecznej, która także uczestniczyła w konferencji.
To z pewnością pomogłoby nam w prowadzeniu skuteczniejszej polityki dotyczącej osób niepełnosprawnych – powiedziała Magdalena Janczewska.
Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta przypomina także, że w Józefowie mamy nowoczesny kompleks sportowo – rekreacyjny, który jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W skład oddanego do użytku w 2001 roku Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji wchodzą się m.in. basen sportowy, basen rekreacyjny, 80 metrowa zjeżdżalnia, sauna, hala sportowa, wielofunkcyjne boiska zewnętrzne i plac zabaw. Obiekt jest wyposażony w specjalne podjazdy oraz szatnie z pełnym węzłem sanitarnym i uchwytami dla niepełnosprawnych.