Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

"Których nam nikt nie wynagrodzi" - Józefów Aliantom i Powstańcom Warszawskim

18 sierpnia 2014

14 sierpnia na Górze Lotnika odbyła się uroczystość patriotyczna. Obchody uświetniła obecność Ambasadora Nadzwyczajnego RPA - Lehlohonolo Shadracka Teda Pekane.  

Józefowska uroczystość upamiętniała rocznicę tragedii, która wydarzyła się w Józefowie 70 lat temu. W miejscu, gdzie obecnie stoi monument ku czci Lotników Alianckich, rozbił się bowiem samolot Sił Powietrznych Południowej Afryki (SAAF), który prowadził zrzut pomocy dla walczących w Warszawie powstańców.

- Spotkaliśmy się tutaj w celu uczczenia pamięci poległych Powstańców Warszawskich, którzy oddali swe życie za wolną i niepodległą Polskę oraz Lotników Alianckich, którzy zginęli lecąc na pomoc walczącej Warszawie. (…) Powstanie Warszawskie pokazało światu polskie bohaterstwo i umiłowanie wolności. Zrodziło braterstwo broni walczących powstańców oraz lotników brytyjskich i południowoafrykańskich, którzy z narażeniem życia brali udział w akcjach zrzutu broni, amunicji, żywności i lekarstw –mówił burmistrz Stanisław Kruszewski.

O braterstwie w swoim przemówieniu wspominał również Lehlohonolo Shadrack Ted Pekane Ambasador Nadzwyczajny RPA.

- Była to honorowa, bezinteresowna misja, służąca szlachetnej sprawie wolności – sprawie, którą  dobrze rozumieją, cenią i wspierają minione i współczesne pokolenia mieszkańców Południowej Afryki. (…) Nie przypadkiem więc  kontakty między Polską a Afryką Południową wzniosły się na tak niezwykle wysoki poziom od czasów, gdy narody obu tych krajów uwolniły się od zła, jakim jest okupacja i ucisk – mówił Jego Ekscelencja.

Krótką modlitwę za zmarłych bohaterów oraz tych co przeżyli wojenną zawieruchę odprawił proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Józefowie – Piotr Klimek, a następnie złożono kwiaty pod monumentem.

Po części oficjalnej przyszedł czas na widowisko patriotyczne "Których nam nikt nie wynagrodzi" - Józefów Aliantom i Powstańcom Warszawskim, które poprowadził i wyreżyserował Ryszard Nowaczewski.

Niech dzisiejszy koncert przepełniony głębokimi treściami patriotycznymi z okresu Powstania Warszawskiego i II wojny światowej będzie muzyczną lekcją historii, a jego uzupełnieniem wystawa pamiątek i obozowisko przygotowane przez Muzeum II Korpusu – zapowiedział część artystyczną burmistrz.

W programie artystycznym wzięli udział artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Narodowej, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i scen warszawskich:  Karolina Dubaniewicz (alt), Anna Maria Krupa (mezzosopran), Joanna Ewa Zaniewicz (sopran), Paweł Dubaniewicz (gitara/śpiew),  Bogdan Kuźmiuk (tenor), Robert Szpręgiel (baryton), Andrzej Wojda (bas), Mirosław Kuźniak (skrzypce), Jerzy Ostrowski (fortepian) oraz Krzysztof Szczotka (instrumenty perkusyjne).

Na leśnej scenie zabrzmiały m. in. „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Amazing Grace”, „Biały Krzyż” oraz „Serce w plecaku”.

Po części artystycznej na publiczność czekała żołnierska grochówka przygotowana przez Muzeum 2 Korpusu, które w lesie rozbiło wojskowe obozowisko. Odwiedzający mogli także obejrzeć wystawę pamiątek po żołnierzach Armii Krajowej, a także zobaczyć elementy samolotu Liberator.

ZOBACZ GALERIĘ

Autorem zdjęć z pierwszej części galerii jest Mateusz Włodarczyk

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij