Lato w mieście
Wakacje w Józefowie nie są nudne! Sprawdźcie ofertę letnich zajęć i atrakcji przygotowaną dla młodszych i najmłodszych przez MOK i ICSiIR.
MOK:
Zachęcamy do miłego spędzenia czasu wolnego w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. W tym roku program inspirowany jest ekologią oraz aktywnym wypoczynkiem. Został przygotowany dla uczestników od 6. roku życia oraz młodzieży.
W ofercie zajęcia bezpłatne oraz płatne. Ilość osób ograniczona. Obowiązują zapisy – osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane: Agata Parzych-Bucka – a.parzych-bucka@mokjozefow.pl , tel. 602 110 557. Uwaga – grupa zajęciowa musi liczyć minimalnie pięciu uczestników. Zajęcia będą się odbywały zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS.
Program dla dzieci w wieku 6–12 lat – bezpłatny:
Wtorki - Eco Projekt w godz. 10.00–11.20 (6, 13 lipca w godzinach 11.30–12.50 – grupy zorganizowane). Miejsce: Willa Balbinów.
- 29 czerwca – „Żywe” obrazy (z wykorzystaniem porostu zwanego chrobotkiem). Zielone ściany to modna dekoracja wpisująca się w popularny trend urban jungle. Taka ozdoba wygląda bardzo efektownie, nie wymaga późniejszej pielęgnacji, a jej wykonanie jest banalnie proste.
- 6 lipca – Domek dla owadów. Owady są niezwykle ważne dla życia całego ogrodu. Możesz im pomóc dobrze się poczuć i zadomowić, budując dla nich piętrowe schronienie. Wkrótce zauważysz, że wypełni się wieloma mieszkańcami, wśród których znajdziesz pszczoły, biedronki, pożyteczne złotooki.
- 13 lipca – Ogródek w słoiku – małe terrarium. Akwarium jest wypełnione wodą, natomiast terrarium wypełnia się ziemią. „Terra” znaczy ziemia. Zrobimy terrarium – maleńki ogródek w słoiku. Jest łatwy do wykonania, a na oknie czy półce wygląda wspaniale.
- 20 lipca – Domek dla ptaków. Zrobiony przez Ciebie domek dla ptaków może stać się specjalnie zaprojektowaną rezydencją dla ptaków. Zawiesisz go później za oknem i będziesz mógł obserwować, jak ptaki chętnie do niego przylatują.
- 27 lipca – Miniogródek. Taki miniaturowy ogródek można założyć w każdym pojemniku. Nasz będzie miał minidomek, ławeczkę i nawet oczko wodne!
Środy - „Poznaj moją pasję” – spotkania z ciekawymi osobami, ich pasjami lub zawodami – w godz. 11.00–12.00. Miejsce: sala widowiskowa MOK.
- 30 czerwca – „Znajdź światło. Świat, którego nie znacie” – wykład o świetle w filmie (spotkanie dla dzieci powyżej 6 lat, wiek bez ograniczeń). Zapraszam na krótką wycieczkę w świat, który wydaje się, że wszyscy znacie. Będzie to wykład o tym, jakie jest światło, do czego służy nam na co dzień oraz gdzie je znajdziecie. Nie jest to zwykła wycieczka krajoznawcza. Jest to podróż do wnętrza naszego umysłu i do świata wyobraźni. Świata kolorów, jasności i mroku. Świata, w którym powstają filmy, ale też do którego macie dostęp na co dzień. Zapraszam do wspólnej zabawy! Prowadzenie: Mikołaj Car – mistrz oświetlenia.
- 7 lipca – „Etno dźwięki” – warsztat muzyczny. Podczas spotkania na żywo zobaczycie i usłyszycie rozmaite instrumenty z całego świata. Prowadzący zaproszą was w świat etnicznych dźwięków i brzmień. Pokażą jak zrobić w warunkach domowych prosty instrument. Opowiedzą jak zaczęła się ich przygoda z muzykowaniem. Prowadzenie: Maciej Łabudzki i Tomasz Garboliński – muzycy pasjonaci.
- 14 lipca – Dzieci pytają? Kim chciał być burmistrz, gdy miał 6 lat? Gdzie chodził do przedszkola i jakie przedmioty najbardziej lubił w szkole? Czy ma psa, lubi jeździć na rowerze i gdzie spędza wakacje? No i… jak wygląda jego praca i czym właściwie zajmuje się Urząd Miasta? Na te i wiele innych Waszych pytań odpowie burmistrz Józefowa Marek Banaszek. Będziecie mogli zapytać o sprawy służbowe i te bardziej prywatne, a także samodzielnie ułożyć budżet miasta, odpowiedzieć na wnioski mieszkańców i zmierzyć się z innymi obowiązkami burmistrza.
- 21 lipca – Wielki dym, szalona piana, a może sztuczna krew? – pokaz naukowy To wszystko i wiele więcej zobaczycie na naszym pokazie! Zapraszamy na fantastyczny pokaz naukowy, w którym zaprezentujemy wam jedne z bardziej widowiskowych eksperymentów! Zobaczycie jak zmieniają się kolory, folia aluminiowa rdzewieje, a wielkie tafle styropianu znikają! Prowadzenie : wARTsztat.
- 28 lipca – W co się bawić? Porozmawiamy o tym, jak dzieci spędzały czas na letnisku w Józefowie prawie 100 lat temu oraz skąd możemy się tego dowiedzieć. Zastanowimy się, jakie wakacyjne zajęcia są najbardziej atrakcyjne dzisiaj. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko – autorka opracowań i wystaw o Józefowie.
Czwartki - „Gryzie, parzy, szczypie” – nietypowe warsztaty plastyczne – w godz. 10.00–11.00. (8, 15 lipca w godzinach 11.30–12.30 - oferta dla szkół).
Poznamy faunę i florę Józefowa – rośliny, jakie można najczęściej znaleźć w okolicy i które z nich są trujące. Może dowiesz się, jak ma na imię chrząszcz, którego minąłeś w drodze do szkoły? Będziemy je rysować. Prowadzenie: Magda Car – instruktorka MOK, Otwarta Pracownia Ilustracji. Miejsce: Willa Balbinów.
Program dla młodzieży w wieku 12+ – bezpłatny
Poniedziałki - „Wakacyjne przeSZYCIE” – warsztaty szycia i wyszywania – w godz. 11.00–13.00. W programie nauka szycia prostych rzeczy.
- 28 czerwca – 30 lipca - ręcznie i maszynowo.
- 28 czerwca – gumki scrunchie
- 5 lipca – śniadaniówki
- 12 lipca – haft monochromatyczny
- 19 lipca – naszyjnik z tkaniny
- 26 lipca – jak zrobić siatkę konstrukcyjną prostej spódnicy? Nauka projektowania
Prowadzenie: Agata Kałasa – instruktorka. MOK, pracownia USZYTKI. Miejsce: Willa Balbinów.
Wtorki
- „Puść oczko” – warsztaty szydełkowania oraz robótek ręcznych – w godz. 12.00– 13.30. W programie makramy oraz proste ozdoby ze sznurka w stylu boho oraz nauka podstawowych wzorów na szydełku. Prowadzenie: Ewa Walo – instruktorka MOK, pracownia Szydełko i druty. Miejsce: Willa Balbinów.
- Warsztaty zero waste w godz. 14.00– 16.00:
- 29 czerwca – „Żywe” obrazy (z wykorzystaniem porostu zwanego chrobotkiem). Zielone ściany to modna dekoracja wpisująca się w popularny trend urban jungle. Taka ozdoba wygląda bardzo efektownie, nie wymaga późniejszej pielęgnacji, a jej wykonanie jest banalnie proste.
- 6 lipca – robimy woskowijki. Co to jest woskowijka? Woskowijka to kawałek bawełnianej tkaniny nasączonej mieszanką oczyszczonego wosku pszczelego i żywicy drzewnej z dodatkiem olejku jojoba. Idealna do pakowania kanapek i innej żywności. Zastępuje folię spożywczą czy aluminiową. Przyda się każdemu uczniowi dbającemu o środowisko.
- 13 lipca – warsztaty zielono mi (las w słoiku). Jednym z największych hitów ostatnimi czasy jest las w słoiku, który nie tylko sprawdzi się jako prezent, ale też możemy taki wykonać na własne potrzeby, aby udekorować nasze cztery kąty. Na tych warsztatach zrobimy nasze własne kompozycje leśne.
- 20 lipca – odpadowe domki dla pszczół. Od wielu lat naukowcy mówią głośno o globalnym problemie, jakim jest masowe wymieranie pszczół. Około 3/4 roślin jadalnych na świecie jest uzależniona od zapylania owadów, a głównymi zapylaczami są właśnie pszczoły. Bez nich produkcja żywności, rolnictwo i środowisko naturalne będą poważnie zagrożone. My zrobimy im domek zero waste.
- 27 lipca – eko kosz na śmieci. Toniemy w morzu plastikowych odpadów. Oczywiście jest recykling, ale jeżeli chcielibyście zrobić coś ciekawego i oryginalnego sami, to zapraszam na warsztaty. Zrobimy kosz ze zużytych plastikowych butelek, dając im na długo drugie życie. Prowadzenie: Marta Augustynowicz – instruktorka MOK zajęć Rękodzieło dla każdego. Miejsce: Willa Balbinów.
Czwartki
- „Zepsute, napraw to sam” – warsztaty z pożytecznego majsterkowania – w godz. 11.00–12.30. Nauka wykonywania drobnych napraw. Nadawanie rzeczom popsutym drugiego życia. Dziura w dętce, zakurzony laptop, zerwany łańcuch w rowerze. Te i inne wyzwania nie będą dla Ciebie już kłopotem. Prowadzenie: Daniel Kloch / Bogdan Bucki. Miejsce: Willa Balbinów.
- „Józefowski pejzaż fantastyczny” – maluj pejzaż z zagadką – w godz. 13.00–14.00. Zapraszam na cotygodniowy plener malarski – pójdziemy ze sztalugami malować okolicę. Prowadzenie: Magda Car – instruktorka MOK, Otwarta Pracownia Ilustracji. Miejsce: Willa Balbinów.
Szachy przy fontannie
Wtorki, czwartki – w godz. 18.00–19.00. Rozgrywki szachowe w plenerze. Prowadzenie: Tadeusz Popis – instruktor MOK, szachy. Miejsce: skwer przy MOK.
Letnie kino pod parasolem
- Dzieci w wieku 3–6 lat. Poniedziałki – w godz. 10.00–10.40. Seanse odbywać się będą w półmroku i przy ściszonym dźwięku.
- Dzieci w wieku 6–12 lat. Poniedziałki i piątki – godz. 11.30 (seanse około 1,5 godziny).
- Młodzież w wieku 12+. Czwartki – godz. 16.00
Informacje o repertuarze telefonicznie: 22 789 20 26. Wstęp wolny. Miejsce: sala widowiskowa MOK.
Program dla dzieci w wieku 6–12 lat – płatny
Poniedziałki
- Letnia szkoła tańca Fast Step:
– w godz. 10.15–1 1.15 – dzieci w wieku 6–9 lat,
– w godz. 13.15–14.15 – dzieci w wieku 10–12 lat.
Szkoła Tańca Fast Step zaprasza wszystkie dzieci na przygodę z największymi przebojami tanecznymi lata 2021. W programie nauka podstawowych kroków, które przydadzą się na letnich potańcówkach na plaży, w domu, z przyjaciółmi.
Opłata: u prowadzącego – 100 zł (miesięczna) lub 25 zł (jednorazowa). Prowadzący: Dominik Rudnicki-Sipajło, instruktor szkoły Fast Step.
Miejsce: Klub Hydrofornia
Program dla młodzieży 12+ – płatny
Poniedziałki
- Letnie warsztaty ukulele – w godz. 10.00–11.00 przez cały lipiec
- W poniedziałki i piątki – w godz. 10.00– 12.00 – kurs dwutygodniowy
Kurs wymaga posiadania własnego instrumentu. Start: 5 lipca.
Konfucjusz mawiał, że „muzyka tworzy rodzaj przyjemności, bez której natura ludzka nie może się obejść”. Ukulele jest świetnym instrumentem do rozpoczęcia podróży muzycznej. Jest zabawny, niedrogi, przenośny i zaskakująco wszechstronny. Możesz nauczyć się grać na ukulele nawet jeśli nigdy w życiu nie grałeś na żadnym instrumencie, ale nie możesz tego zrobić sam.
Na warsztatach nauczysz się akordów znanych piosenek (m.in. „I feel good”, „Don’t worry, be happy”, „Pink Panther”), poprawnego trzymania instrumentu, tajników własnych kompozycji, aranżowania piosenek z włączeniem śpiewania. Warsztaty ukulele będą prowadzone w grupach 8–10 osobowych. Dodatkowo udział w zajęciach stwarza możliwość pokazania efektów kształcenia muzycznego na koncercie finałowym, wieńczącym warsztaty.
Instruktor oferuje pomoc i możliwość zakupu instrumentu w promocyjnych cenach dla uczestników warsztatów.
Prowadzenie: Dariusz Świtalski – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyk koncertujący w Polsce i za granicą. Tworzy i współpracuje z zespołami Imagination Quartet, Vox Singers, Brian Hanlon, Swing Thing, Half Time Trio.
Opłata: kurs 8 godzin – 320 zł. Kurs wymaga posiadania własnego instrumentu. Przy zapisie informujemy o polecanym przez instruktora instrumencie do zakupu. Miejsce: Willa Balbinów.
Poniedziałki
- Chcesz tanecznym krokiem zacząć wakacje? – w godz. 14.45–15.45
Szkoła tańca Fast Step zaprasza na letni kurs tańca.
W programie nauka podstawowych kroków, które przydadzą się na letnich potańcówkach na plaży, w domu z przyjaciółmi czy na wakacyjnych wyjazdach.
Opłata: 100 zł (pięć spotkań), jednorazowy wstęp 25 zł – płatne u prowadzącego. Prowadzący: Dominik Rudnicki-Sipajło, instruktor szkoły Fast Step. Miejsce: Klub Hydrofornia.
ICSiR
Już w pierwszy poniedziałek wakacji, 28 czerwca przy ulicy Długiej 44 rozpocznie się akcja „Lato w mieście”. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku na pływalni oraz w hali sportowej. Zaplanowane zostały ponadto cykle warsztatów artystycznych oraz skimboardowych. Akcja potrwa do 31 sierpnia.
Basen
Najatrakcyjniejszą pozycją w wakacyjnej ofercie ICSiR, skierowaną do dzieci, młodzieży i studentów z Józefowa, są od lat darmowe wejścia na basen, które będą ważnym punktem akcji także tego lata. Z możliwości tej zainteresowani będą mogli korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00 po okazaniu legitymacji potwierdzającej zameldowanie w naszym mieście (w przypadku dzieci podstawą będą dokumenty dorosłych opiekunów).
Hala sportowa
Zajęcia w hali sportowej odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–17.00. W programie głównie gry zespołowe. Szczegółowy harmonogram opracowany zostanie tradycyjnie w pierwszych dniach akcji i uzależniony będzie od predyspozycji i chęci młodych uczestników. Nad przebiegiem wszystkich zajęć czuwać będą doświadczeni trenerzy i instruktorzy.
Warsztaty i skimboard
W programie tegorocznego „Lata w mieście” znalazły się dwa cykle zajęć: warsztaty artystyczne i skimboardowe. Zapisy na poszczególne terminy będą przyjmowane od 1 lipca w recepcji ICSiR (skimboard będzie płatny – 20 zł).
Terminy warsztatów artystycznych:
- 8 lipca – malowanie kubeczków,
- 15 lipca – odnawianie koszulek,
- 12 sierpnia – domki dla zwierząt,
- 28 sierpnia – worko-plecaki.
Powstaną dwie grupy po maksymalnie 15 osób. Pierwsza grupa w godzinach 10.00– 11.30, druga grupa – 12.30–14.00.
Terminy zajęć skimboardowych:
- 16–17 lipca,
- 24–25 lipca,
- 13–14 sierpnia,
- 28–29 sierpnia.
Zajęcia także odbywać się będą w dwóch grupach.
Szczegóły dotyczące akcji „Lato w mieście” ukazywać się będą na bieżąco na stronie internetowej www.icsir.pl oraz na facebookowym profilu centrum.
(zebrała: redakcja Józefów nad Świdrem)