Maciej Małachowicz Autorska Pracownia, Wrocław
Biblioteka
Obiekt zostanie podzielony na dwie części oddzielone od siebie szerokim przejściem w parterze budynku. W części zachodniej mieści się przedszkole, od wschodu zlokalizowano część biblioteczną.
Część biblioteczna posiada główne wejście poprzez hol z kawiarnią od strony ul. Asnyka oraz drugorzędne wejścia: z biblioteki multimediów - od strony zachodniej, z Sali wielofunkcyjnej, z przedsionka sali wielofunkcyjnej – poprzez podcień – mające służyć głównie w sezonie letnim oraz jako wyjścia ewakuacyjne. W sąsiedztwie holu znajdują się toalety, wejście do Sali wielofunkcyjnej i czytelni multimediów oraz poprzez klatkę schodową i windę wejście do biblioteki i części administracyjnej obiektu.
W czytelni multimediów przewidziano zróżnicowane stoły i regały do ekspozycji multimediów, liczne stanowiska do odsłuchu lub przeglądania multimediów, stanowiska VR i do gier (możliwość wydzielenia ścianką akustyczna lub kabiną) oraz strefy relaksu z pufami i kanapami a także kącik dziecięcy z możliwością oglądania filmów.
Na lewo od wejścia głównego, kontrolowanego ze stanowiska obsługi, znajduje się sala komputerowa z stanowiskami druku 3d, stanowiskami do tworzenia muzyki itd… Ze względu na możliwość równoczesnego prowadzenia szkoleń oraz np. drukowania salka jest dzielona ścianką przesuwną. Z pracowni jest drugie wyjście pozwalające na szybka komunikację z sala wielofunkcyjną, co może być przydatne przy okazji organizacji warsztatów czy szkoleń w sposób nie zakłócający korzystania z czytelni. Sala wielofunkcyjna posiada możliwość podziału na 3 części. Ruchome ściany systemowe posiadają drzwi w panelach.
Biblioteka została zlokalizowana na piętrze. Czytelnie są od siebie oddzielone ściankami systemowymi, jednak istnieje możliwość przejścia pomiędzy nimi. Projektując wnętrza biblioteczne przyjęto że docelowy księgozbiór liczący ok. 100 000 pozycji będzie przechowywany na min. 2000 mb półek. W czytelni dla dzieci regały będą 3 poziomowe. W czytelniach dla młodzieży i dorosłych przyjęto regały o 5-6 poziomach. Magazyn druków rezerwowych znajdzie się na kondygnacji podziemnej połączonej z częścią biblioteczna windą. Toalety oraz przewijak (w WC dla niepełnosprawnych) będą dostępne poprzez hol. W każdej czytelni przewidziano 2 miejsca dla obsługi, w czytelniach dla młodzieży oraz dorosłych stanowiska do samodzielnych wypożyczeń.
W wszystkich częściach biblioteki ustawiono stoły i miękkie siedziska, a w czytelni dla dzieci dodatkowo stoliki dla 10 dzieci w wieku przedszkolnym i miękkie pufy.
Czytelnia naukowa oraz pracownia Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej zostały zlokalizowane w północnej części budynku.
Część administracyjna zlokalizowana jest w zachodniej części skrzydła. Aby zapewnić właściwe oświetlenie oraz podnieść komfort pracy w biurach pomiędzy dwoma pasmami pomieszczeń biurowych wprowadzono patio.
Przedszkole
Wejście do części oświatowej prowadzi poprzez podcień w środkowej części budynku. W pobliżu wejścia zaprojektowano stojaki rowerowe pod zadaszeniem oraz zamykaną wiatę na wózki. W holu z widokiem na wnętrze sali ćwiczeń znajdują się siedziska dla czekających, wejście do szatni i WC oraz przejście do sal dla przedszkolaków oraz części administracyjnej. Sala ćwiczeń może być powiększona po złożeniu ścianki przesuwnej z stołówką, dzięki czemu możliwe będzie organizowanie zabaw i spotkań dla 125 dzieci, a w przypadku organizacji przedstawienia stołówka może pełnić funkcję sceny. Główne wyjście z budynku prowadzi poprzez hol. Zaprojektowano także wyjście letnie od strony zachodniej. Przy wyjściu zlokalizowano magazyn sprzętu terenowego. Kuchnia znajdująca się w parterowej części od strony zachodniej posiada własne wejście oraz dojazd od strony północnej.
Zagospodarowanie terenu
Teren przedszkola i biblioteki zostanie ogrodzony ażurowym, przerośniętym zielenią (krzewy) ogrodzeniem. Na teren będą prowadzić 3 bramy ( 2 od strony ul.11 Listopada i 1 od ul. Asnyka) oraz 2 furtki (od strony ul. Asnyka). W północnej części działki zostanie zachowany i uporządkowany zostanie istniejący przejazd. Projektowany jako ciąg pieszo – jezdny szerokości 5 m będzie spełniał wymogi dla drogi pożarowej. Oprócz wskazanych wejść/ wjazdów komunikacje na terenie wokół budynku zapewni zaprojektowany system utwardzonych ścieżek, które wraz z oddalanie się od budynku będą nabierać bardziej swobodnego, „leśnego” charakteru.
Na obszarze opracowania znajduje się, zgodnie z podkładem mapowym, ok. 825 drzew. Z powodu lokalizacji budynku w północnej części działki, konieczności zapewnienia dojazdu pożarowego oraz właściwego nasłonecznienia pomieszczeń duża ilość drzew musi zostać usunięta (ok. 300 sztuk), a pozostałe i nowo nasadzone drzewa ukształtowane poprzez przycięcie.
Nowe nasadzenia powinny być lokalizowane na obrzeżach obszaru opracowania.
Na terenie zaprojektowano 32 miejsca postojowe ( w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). Dodatkowe 22 miejsca zlokalizowano w parkingu podziemnym.
Zastąpienie wyciętych drzew w ilości 1:1 może nie być możliwe i należy rozważyć wykonanie nasadzeń zastępczych poza obszarem opracowania.
Od strony wschodniej zaprojektowano publiczny teren zielony. Plac zabaw dla przedszkola został zlokalizowany w środkowej części obszaru. W zachodniej części przewidziano park sensoryczny, który dzięki dodatkowemu wejściu na teren oraz wygrodzeniu może być udostępniany także mieszkańcom Józefowa.