Maj w MOK
Wernisaże, spotkania, występy, a wśród nich - koncert Pauliny Przybysz, spotkanie z autorką książki "Świdermajerowie" Katarzyną Chudyńską-Szuchnik i festiwal Otwarte Ogrody. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na miesiąc pełen kulturalnych atrakcji.
Program MOK, maj 2023:
7 MAJA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 „SIMONA”/FILM DOKUMENTALNY
reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska, 2022, 93 min.
Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70-tych? Unikalne zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji.
Wstęp wolny.
Miejsce: kino MUZA MOK
8 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 18:00–20:00 LOKALNE HISTORIE/ROZMOWY
Cyklicznie spotykamy się we Frankówce, by porozmawiać o historii miasta. Tym razem przyjrzymy się okolicom nadwiślańskim. Gościem specjalnym będzie pani Maria z zasłużonej rodziny Ornatów (działacze Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdrach Małych), która jako dziecko mieszkała przy ulicy Skośnej. Odwiedzała tereny nad Wisłą, dwór Wyganowskich, Thaiti, Hotel pod Dębami, zameczek, wędrowała codziennie do szkoły w Józefowie – o tym nam opowie, a my będziemy zadawać pytania i dodawać swoje wspomnienia. Koordynacja projektu: Lidia Głażewska-Dańko.
Wstęp wolny.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
12 MAJA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 „SPOJRZENIA I EMOCJE”/WERNISAŻ WYSTAWY MAKI (MARII) GADOWSKIEJ
Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.
Maka (Maria) Gadowska ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Swoje prace prezentowała na 50 wystawach zbiorowych oraz 15 wystawach autorskich.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.
13 MAJA (SOBOTA)
GODZ. 11:00 "ŚWIDER BAJKI"/rodzinne WARSZTATY TEATRALNE
Jeśli chcecie poznać świat lalek teatralnych, różnych technik lalkowych oraz dowiedzieć się jak razem z dziećmi możecie w domu stworzyć magię teatru, to serdecznie zapraszam na autorskie warsztaty Świder bajki Aliny Więckiewicz. W klimacie „Świdermajerów”, na scence będącej miniaturą dawnych drewnianych domów, poznacie tajemnice lalek teatralnych, zobaczycie jak lalki ożywają na scenie, a na deser wspólnie stworzymy małe lalki z papieru i różnych „skarbów” z pracowni plastycznej. Zanim powstanie gotowe przedstawienie, najpierw czeka nas wspaniała praca przy tworzeniu lalek, scenografii oraz próby i ćwiczenia. Jako uczestnicy warsztatów, razem ze swoimi dziećmi poczujecie magię teatru z obu stron: kulis, pracowni i samej sceny.
Warsztaty przeznaczone dla rodzin i dzieci od 3 do 100 lat, maluchy na rękach mamy mile widziane.
Prowadzenie: Alina Więckiewicz, reżyserka, scenografka, aktorka.
Zapisy: do 11 maja, email: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
GODZ. 18:00 GITARA MOJA/KONCERT FINAŁOWY
Towarzystwo Gitarowe w Warszawie zrzeszające nauczycieli gitary klasycznej z uczelni i szkół muzycznych regionu mazowieckiego co roku organizuje warsztaty gitarowe dla uczniów klas gitary klasycznej ze szkół muzycznych I i II stopnia. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się po raz kolejny w Prywatnej Szkole Muzycznej w Józefowie. W koncercie finałowym wystąpią wykładowcy i uczestnicy warsztatów oraz orkiestra gitarowa przygotowana przez Bartłomieja Budzyńskiego. Na koncert zapraszają: Prezes Towarzystwa Gitarowego – Mateusz Kowalski oraz Dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej w Józefowie – Bartłomiej Budzyński.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
14 MAJA (NIEDZIELA)
GODZ. 04:15 „WSCHÓD SŁOŃCA NA BAGNIE CAŁOWANIE”/SPACER ORNITOLOGICZNY
Na spacerze będziemy m.in. oglądać i słuchać pokrzewek. Przekonamy się, że słowiki śpiewają nie tylko wieczorem, a poranny spacer też może być romantyczny.
Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zapisy do 12 maja: e-mail: wycieczki.cordero@gmail.com.
Miejsce spotkania: link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie, transport we własnym zakresie.
10:00–14:00 „UKWIECAMY NASZE MIASTO”/KIERMASZ OGRODNICZY
Jak co roku zapraszamy na tradycyjny wiosenny kiermasz ogrodniczy. Oprócz wystawców oferujących krzewy, drzewka i kwiaty, organizatorzy wraz z Referatem Gospodarki Komunalnej przygotują stół wymiany roślin. Przyjmowanie zgłoszeń pod nr tel.: 22 779 00 55.
Nadleśnictwo Celestynów przekaże sadzonki sosnowe, które wraz z instrukcją sadzenia rozdawać będą gospodarze miasta i nadleśniczy Artur Dawidziuk. Na miejscu pielęgniarki z miejskiej przychodni doradzą i zmierzą ciśnienie.
GODZ. 11:00–13:00 OTWARTE WARSZTATY „MAKRAMOWE KWIETNIKI DIY”. Instruktorka Katarzyna Jobda pokaże jak w najprostszy sposób wykonać modny i ekologiczny wiszący kwietnik ze sznurka. Należy przynieść własną donicę.
Kiermasz odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Józefowa.
Miejsce: parking przy Urzędzie miasta oraz Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka (warsztaty makramowe).
GODZ. 18:00 PAULINA PRZYBYSZ/TRASA „WRACAJĄC”/KONCERT
Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.
Odsłona koncertowa Pauliny Przybysz to wiernie wybrzmiewające hip-hop i soul. Tym razem jednak Paulina wpuszcza do swojego świata elementy klasycznych popowych ballad, tanecznych momentów, głębokiego basu czy trapowej narracji rytmicznej. „Wracając” zobowiązuje! Poza nowymi piosenkami usłyszycie powroty bardzo nieoczywiste – ale jakie, to do samego końca pozostanie tajemnicą. Album i trasa Przybysz przyniosą soundtrack pełen refleksji, a to wszystko podane przez Paulinę ze składem doskonałych muzyków: Patryk Kraśniewski – instrumenty klawiszowe; Paweł Zalewski – gitary, wiolonczela; Krzysztof Baranowski – bas; Wiktoria Jakubowska – perkusja; Justyna Jarzębińska, Marta Podobas – chórki.
Bilety: 80 zł normalny/60 zł ulgowy.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
15 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 18:00 ŚWIDERMAJEROWIE/SPOTKANIE AUTORSKIE
Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.
Zapraszamy na długo oczekiwane spotkanie wokół książki „Świdermajerowie” (wydawnictwo Dowody) poświęconej budowniczym podwarszawskich willi i pensjonatów. Spotkanie z twórcami: Katarzyną Chudyńską-Szuchnik, mieszkanką Józefowa i autorką książki oraz Filipem Springerem, autorem zdjęć, poprowadzi Joanna Mikulska. Na miejscu możliwość zakupu książek i złapania autografu.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK Józefów i do pobrania: www.biletyna.pl. Spotkanie będzie tansmitowane na kanale MOK Józefów na YouTube.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
20 MAJA (SOBOTA)
GODZ. 14:00 „INO SIĘ ORIENTUJ, NIE TYLKO W LESIE”/IMPREZY NA ORIENTACJĘ/CZĘŚĆ PRAKTYCZNA W TERENIE
Podczas spaceru po lesie zaprezentujemy podstawowe zasady posługiwania się mapą i kompasem oraz skorzystamy ze specjalistycznej mapy do orientacji sportowej. Czas trwania elastyczny, 1–3 godz. Zgłoszenia do 18 maja: tomik@imdik.pan.pl. Prowadzenie: Tomasz Mikulski, mieszkaniec Józefowa, od wielu lat uczestnik rozmaitych imprez na orientację.
Miejsce spotkania: południowo-wschodni róg cmentarza, skrzyżowanie ulic Wawerskiej i Kopernika.
GODZ. 18:00 „HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM”/SPEKTAKL TEATRU „YORICK”
Staropolskie misterium wielkanocne pióra Mikołaja z Wilkowiecka prowadzi widza przez znane mu z Ewangelii sceny od zmierzchu Wielkiego Piątku do Wniebowstąpienia, harmonijnie łącząc powagę i patos z ludycznym humorem. Młody zespół teatru „Yorick” nie po raz pierwszy mierzy się ze staropolszczyzną, dając tym dowód aktualności dramatu klasycznego.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK i do pobrania: www.biletyna.pl.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
21 MAJA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 „SOBIE I WAM”/KONCERT JUBILEUSZOWY ZESPOŁU „MOKKA”
Zespół wokalny Mokka obchodzi jubileusz 10-lecia! Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy koncert pełen niezapomnianych przebojów, niespodzianek, dobrych życzeń oraz oczywiście anielskich głosów wokalistek Mokki. Tak mówią o sobie: „Jesteśmy żeńskim zespołem wokalnym wykonującym szeroko pojętą muzykę rozrywkową. Zwykle występujemy na scenach Józefowa i Otwocka ale mamy w swoich osiągnięciach występ na finale Warszawianki Roku 2021, Iluminacjach Warszawskich, koncert z Czesławem Mozilem, występ w Dzień Dobry TVN oraz udział w Wielkim Graniu na scenie PGE Narodowego. Nasze doświadczenia muzyczne są różne a łączy nas miłość do muzyki, pasja do śpiewu i wzajemna przyjaźń” .
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK i do pobrania: www.biletyna.pl.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
GODZ. 20:15 „WIECZORNE SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI OKOLICZNYCH LASÓW”/SPACER ORNITOLOGICZNY
Zapraszamy na kolejny majowy spacer ornitologiczny, który odbędzie się 15 minut przed zachodem słońca, w okolicznych lasach. Dowiemy się m.in. co lelek kozodój ma wspólnego z kozami.
Prowadzenie: Piotr Baranek.
Zapisy do 19 maja: e-mail: wycieczki.cordero@gmail.com. Miejsce spotkania: link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie, transport we własnym zakresie.
26–28 MAJA (PIĄTEK/SOBOTA/NIEDZIELA)
XIII FESTIWAL OTWARTE OGRODY JÓZEFÓW 2023 ORAZ DZIEŃ DZIECKA
Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.
Krajobraz kulturowy miasta Józefowa to mozaika tradycji, historii, przyrody i kultury. Zaprezentujemy ją wraz z mieszkańcami miasta – współorganizatorami wydarzenia podczas tego wyjątkowego weekendu.
26 MAJA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 OGRÓD DLA MAM/„MŁYNARSKI – KOCHAM CIĘ ŻYCIE”/KATARZYNA ŻAK
Koncert będzie cudowną podróżą po pięknych, znanych piosenkach Wojciecha Młynarskiego.
Usłyszmy m.in.: „Kocham Cię życie”, „Nie ma jak u Mamy”, „Po co Babcię denerwować” i wiele innych. Koncert z towarzyszeniem zespołu muzycznego w składzie: Hadrian Filip Tabęcki – piano; Piotr Malicki – gitara; Bartłomiej Krauz – akordeon; Witold Cisło – gitara basowa.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK oraz na stronie www.biletyna.pl
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
26–28 MAJA (PIĄTEK/SOBOTA/NIEDZIELA)
SPOTKANIA OGRODOWE – zapraszamy na cykl kameralnych wystaw, spotkań, koncertów i warsztatów organizowanych w józefowskich instytucjach i ogrodach.
28 MAJA (NIEDZIELA)
GODZ. 10:00–16:00 DZIEŃ DZIECKA na skwerze.
GODZ. 20:30 KINO POD GWIAZDAMI. Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.
27 MAJA (SOBOTA)
GODZ. 15:00 „DROGA DO RADOŚCI BYCIA (Z) SOBĄ”/WARSZTATY ROZWOJU OSOBISTEGO
„Odwaga, by żyć po swojemu” – to temat kolejnych warsztatów. Choć trudno zdobyć się na odwagę i zacząć kroczyć inną drogą, jest to możliwe, zachęcamy do szukania odpowiedzi.
Prowadzenie: Adam Sornek. Koszt: 50 zł. Zapisy: adam@sornek.pl.
Miejsce: Klub Hydrofornia.
XIII Festiwal Otwarte Ogrody, Józefów 2023:
26 MAJA/PIĄTEK
NR 1.
9:00
OGRÓD LITERACKI
Gościem spotkania będzie Waldemar Cichoń, autor książek dla dzieci i młodzieży,
który jest popularyzatorem czytelnictwa oraz twórcą postaci kota Cukierka. Spotkanie dla klas I–III.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 2.
11:00–19:00
OGRÓD „CERAMIKA ARTYSTYCZNA GARY MISAKI”/26–28 maja
Bardzo sobie cenię więź z lokalną społecznością. A zwłaszcza z sąsiadami, których warto poznać. Stąd inicjatywa, aby się otworzyć na nich i dla nich podczas Festiwalu Otwarte Ogrody w Józefowie. Mogę też przy okazji zaprezentować moją pracownię, pokazać jak się toczy na kole garncarskim i opowiedzieć o ceramice. Galeria domowa: to część przestrzeni w moim pięknym, starym domu przeznaczona na ekspozycję ceramiki, mojej pasji. Galeria rozprzestrzenia się na ogród. Od wiosny, wśród przyrody, kwitnących krzewów i pachnących jaśminów i róż, łatwiej rozpoznać ulubione kolory po zapachu. Sporo rzeczy z domowej galerii można zobaczyć w serialu „Barwy szczęścia” – część odcinków jest kręcona w moim domu.
Pracownia – studio: to jest mój drugi dom. Tu tworzę. Gary i Misaki. To jest miejsce, które pozwala mi być sobą i z innymi. Przestrzeń, w której mogę się odnaleźć aktywnie, do której mogę zaprosić innych. Więcej o mnie i mojej działalności na www.garymisaki.com i na FB: Ceramika Gary Misaki.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 3.
13:00–17:00
OGRÓD KULINARNY „SALSA”
Zapraszamy na warsztaty przygotowywania salsy w kilku odsłonach. W naszym lesie znajdziecie trochę Meksyku i trochę słońca.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Foodtruck El Camino, ul. Jałowcowa 35.
NR 4.
16:00–19:00
OGRÓD SENSORYCZNY
Serdecznie zapraszamy do Ogrodu sensorycznego SP3, gdzie na uczestników czekać będą zabawy sensoryczne, sportowe, zajęcia plastyczne, występy artystyczne oraz stoiska gastronomiczne. Zapraszamy do wspólnej zabawy i biesiadowania na szkolnym patio.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul Leśna 39.
NR 5.
17:00–20:00
GAJÓWKA KOA/26–27 maja
Gajówka Koa to przestrzeń otwarta dla młodzieży. Współtworzą ją dorośli i nastolatkowie. Jako firma Koa prowadzimy różne warsztaty, przede wszystkim dla młodzieży. Tutaj każdy może być sobą, odnaleźć swoje talenty i pasje, poznać przyjaciół. W ramach Otwartych Ogrodów szeroko otwieramy bramę, by każdy mógł przyjść i posmakować klimatu Gajówki. Będziemy żonglować, grać na bębnach, wspinać się na drzewa. Rozpalimy ognisko, usiądziemy w kręgu w tipi. Chętnie opowiemy o naszym podejściu i misji.
ORGANIZATROR/MIEJSCE: Kasia Pałyska i Mikołaj Pałyska, KOA – Odwaga Bycia Sobą, ul. Willowa 65.
NR 6.
18:00
OGRÓD DLA MAM/„MŁYNARSKI – KOCHAM CIĘ ŻYCIE”/KONCERT KATARZYNY ŻAK
Koncert będzie cudowną podróżą po pięknych, znanych piosenkach Wojciecha Młynarskiego.
Usłyszymy m.in.: „Kocham Cię życie”, „Nie ma jak u Mamy”, „Po co Babcię denerwować”, „Jesteśmy na wczasach”, „Piosenkę Starych Kochanków”, „Ogrzej mnie”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Koncert z towarzyszeniem zespołu muzycznego w składzie: Hadrian Filip Tabęcki – piano; Piotr Malicki – gitara; Bartłomiej Krauz – akordeon; Witold Cisło – gitara basowa.
Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasie MOK oraz na stronie www.biletyna.pl.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: sala widowiskowa MOK, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.
NR 7.
18:00
OGRÓD BALETOWY „NA DESKACH STRUMIENI”
Szkoła Strumienie zaprasza na spektakl baletowy „Don Kichot” w reżyserii Julity Łubińskiej-Zielińskiej. Na scenie wystąpią uczennice Szkoły Podstawowej Strumienie. Ten wesoły i zabawny spektakl dedykujemy wszystkim Mamom.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła STRUMIENIE i OTS (Odkrywcy Talentów Strumieni), aula teatralna szkoły STRUMIENIE, ul. 3 Maja 129.
27 MAJA/SOBOTA
NR 8.
9:00–18:00
SPOTKANIE W ALTANIE
W programie Ogrodu: prezentacja białej altany w stylu świdermajer oraz krzewów i kwiatów (ogrodowych i doniczkowych); ekspozycja szkła z okresu PRL (syfony, oranżadówki, musztardówki i inne); poczęstunek (ciasta, herbata, kawa i dla smakoszy – wino własnej produkcji).
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Marzenna Kołodziej i Paweł Kołodziej, ul. Nowa 15B.
NR 9.
10:00–14:00
OGRÓD SZCZĘŚLIWYCH DZIECI „KOSMICZNE PODRÓŻE”
Serdecznie zapraszamy do naszego Ogrodu, w którym odkryjemy tajemnice kosmosu, zbudujemy rakiety i odbędziemy podróże międzyplanetarne, a może nawet spotkamy mieszkańców odległej galaktyki? W tej przygodzie towarzyszyć nam będą występy naszych przedszkolaków. Potrzebny Wam tylko dobry humor i mnóstwo energii, której dostarczy nasz kącik kulinarny z przepysznymi ciastami i daniami z grilla. Zapraszamy!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Szczęśliwych Dzieci, ul. Mickiewicza 35.
NR 10.
10:00–15:00
OGRÓD MUZYKI KAMERALNEJ
Zapraszamy na cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej w Józefowie oraz zaproszonych gości: uczniów warszawskich szkół muzyczych, studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz profesjonalnych muzyków.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Prywatna Szkoła Muzyczna Bartłomieja Budzyńskiego, ul. Wrzosowa 10.
NR 11.
11:00–19:00
OGRÓD „CERAMIKA ARTYSTYCZNA GARY MISAKI” CD. (patrz OGRÓD NR 2.)
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 12.
11:00–15:00
OGRÓD MAŁEJ RETENCJI „PRZYGOTOWANIE DO ZMIAN KLIMATYCZNYCH”
W programie: zapoznanie z technologią oczyszczania ścieków, obieg wody w przyrodzie, przygotowanie do zmian klimatycznych.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Hydrosfera Józefów sp. z o.o., Oczyszczalnia Ścieków, ul. Jarosławska 35.
NR 13.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ZROZUMIEĆ ŚWIDERMAJER
Mazowsze Leśne, podwarszawskie letniska, linia otwocka i józefowskie letniska.
Porozmawiajmy o naszym dziedzictwie! Porozmawiajmy, aby zrozumieć świdermajer!
ORGANIZATORZY: FB Świdermajer Team, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski. Partnerzy: EnergyINSTAL i EnergyDRON Gabriel Lewandowski.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER, TRUDNE PIĘKNO
Trudne piękno to fotografie świdermajerów wykonane w technice gumy dwuchromianowej, które prezentują unikatową architekturę tzw. linii otwockiej. Zapraszamy na wernisaż wystawy prac połączony z możliwością ich nabycia.
ORGANIZATORZY: Trudne piękno, Paweł Szpygiel i Joanna Szpygiel.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – WSPÓŁCZESNY ŚWIDERMAJER
Renesans architektury nadświdrzańskiej, renesans architektury świdermajer w Józefowie i na linii otwockiej. Spotkanie z arch. Markiem Przepiórką – autorem nowych świdermajerowych projektów.
ORGANIZATORZY: Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – MÓJ ŚWIDERMAJER
Wernisaż wystawy prac urbanisty i architekta Pawła Rupniewskiego – autora wielu prac: akwarel i grafik poświęconych świdermajerom, połączony z możliwością ich nabycia.
ORGANIZATORZY: RupART Paweł Rupniewski.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ JÓZEFOWA Z PARTNERAMI
W godzinach 11:00–13:00 badania profilaktyczne – pomiar cukru i ciśnienia tętniczego – wykonywane będą bezpłatnie przez pracowników SPZOZ Przychodni Miejskiej w Józefowie.
Towarzystwo Przyjaciół Józefowa zaprasza osoby zainteresowane działaniem na rzecz rozwoju kulturalnego, gospodarczego i przestrzennego Miasta Józefowa w poszanowaniu jego szeroko pojętej pamięci historycznej oraz warunków przyrodniczych.
ORGANIZATORZY: członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Józefowa. Partnerzy: Przychodnia Miejska w Józefowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie, Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego”.
13:00–15:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – PRZESTRZENIE MIASTA, PRZESTRZENIE DZIEDZICTWA
Przykładowe koncepcje adaptacji i rozbudowy dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Józefowie. Detale architektoniczne: Willa Frankówka i Willa Benkówka. Zwiedzanie Willi Benkówki w godz. 14:00–15:00.
ORGANIZATORZY: Willa Benkówka Małgorzata Korwin-Mikke, Fundacja Andriollego i Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski. Partnerzy: Kacper Korwin-Mikke, Stowarzyszenie Świdermajerowie.
15:30–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER TOUR, STARE I NOWE ŚWIDERMAJERY
Spotkanie poświęcone tworzeniu trasy planowanej wycieczki Świdermajer Tour na Linii Otwockiej.
ORGANIZATORZY: FotoFalenica, Marzenna Szymańska, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski.
MIEJSCE: skwer przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego (obok Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki).
NR 14.
12:00–22:00
GAJÓWKA KOA/CD. (patrz OGRÓD NR 5.)
ORGANIZATROR/MIEJSCE: Kasia Pałyska i Mikołaj Pałyska, KOA – Odwaga Bycia Sobą, ul. Willowa 65.
NR 15.
12:00–16:00
OGRÓD ZWIERZOINSPIRACJI: GLINA, BATIK, WIERSZ I PROZA
Zapraszamy miłośników zwierząt na warsztaty tematyczne – będziemy tworzyć postaci zwierzęce w glinie oraz na płótnie techniką batiku, pisać zabawne wierszyki o zwierzętach (a może uda nam się wymyślić piosenkę?) i tworzyć wspólne opowiadanie – każdy gość dopisze jedno zdanie. Zapewniamy publikację dzieł w internecie :). Oprócz tego: wystawa prac o tematyce zwierzęcej, tradycyjne końskie ciasteczka, kalambury, śpiewanki, czyli mnóstwo dobrej zabawy dla dzieci od 0 do 100 lat.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Katarzyna Preiskorn i Karol Preiskorn, ul. Spacerowa 43b.
NR 16.
12:30–17:00
„ODKRYWAMY SIEBIE” – OGRÓD PEŁEN INSPIRACJI
Zapraszamy do naszego ogrodu, gdzie na chwilę zatrzymamy dla Państwa świat i oddamy się tworzeniu. Wspólnie będziemy malować, układać, kreować różne formy użytkowe i wzajemnie się inspirować. Znakomitą motywacją stanie się wystawa prac Uczestniczek warsztatów w MOK Józefów oraz innych miejsc. Będziemy popijać kawę, herbatę, delektować się smakami przy akompaniamencie muzyki. Prosimy o zabranie dobrej energii, a o resztę zadbamy już My.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Małgorzata Kruk i Grzegorz Kruk, ul. Szkolna 10 c.
NR 17.
13:00–15:00
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W OCZACH SATYRYKA
Studenci UTW w Józefowie – Pan Wojciech Gałecki i Wiesław Grochala zaprezentują swoją twórczość. Ponadto członkowie stowarzyszenia przedstawią limeryki Wisławy Szymborskiej i wiersze Aleksandra Fredry. Wszystko odbywać się będzie przy kawie i dobrym cieście.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Uniwersytet Trzeciego Wieku, ul. Wiązowska 5 A.
NR 18.
13:00–15:00
„ODNAJDŹ SIEBIE” – W OGRODZIE, MALARSTWIE, CERAMICE
Na gości czeka księga wpisów, działania artystyczne z gospodarzami, wymiana wrażeń.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Sławomir Galas, Hanna Lewandowicz-Galas, Paweł Bożydar Galas oraz Eliza Jankowska-Galas – ceramika, ul. Leśna 16 A.
NR 19.
18:00–20:30
OGRÓD „CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE”
W programie Ogrodu: 17:45 – przywitanie gości; 17:50 – koncert Marcina Wargockiego – Chrześcijańska Kraina Łagodności. Możliwość nabycia płyt CD i winylowych; 18:30 – spotkanie z Lidią Anną Waśko – matematykiem, wykładowcą akademickim i autorką książki „Spełnij prośbę Matki”, którą będzie można nabyć z dedykacją; 19:00 – nabożeństwo majowe przed Królową ognisk rodzinnych ze szklanej kapliczki w intencji Lidii i Janusza Krupów, obchodzących 40 rocznicę małżeństwa; 19:30 – piosenkarka Edyta Strzycka w koncercie rozrywkowym; 20:15 – słodki poczęstunek; 20:45 – pożegnanie gości otwartego ogrodu.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Kinga Błaszczyk i Paweł Błaszczyk z dziećmi oraz Lidia i Janusz Krupowie, ul. Owalna 1.
28 MAJA/NIEDZIELA
10:00–16:00 DZIEŃ DZIECKA NA SKWERZE
Najważniejszym punktem programu będą występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich przedszkoli i szkół. Dodatkowo zaplanowaliśmy moc atrakcji towarzyszących dla naszych najmłodszych józefowian: dmuchańce, kiermasz książek, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuaże. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Popcorn, wata cukrowa, hot dogi i wiele innych smakołyków. Czeka nas piękny, kolorowy dzień – dedykowany wszystkim dzieciom z Józefowa. Zapraszamy całe rodziny!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
NR 20.
11:00–19:00
OGRÓD „CERAMIKA ARTYSTYCZNA GARY MISAKI” CD. (patrz OGRÓD NR 2.)
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 21.
12:00–15:00
OGRÓD „PASIEKA WĘDROWNA MAZUREK”
W programie Ogrodu: wirowanie miodu, degustacja miodu, prezentacja ula i pszczół, robienie świeczek woskowych.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Barbara Mazurek i Stanisław Mazurek, ul. 3 Maja 65 A.
NR 22.
12:00–20:00
DWA OGRODY W JEDNYM DLA WYTCHNIENIA W DBALNI
Ogród Dbalni będzie gościł w tym roku Ogród kaligrafii Basi Galińskiej. Wśród garści wspólnych przedsięwzięć polecamy wraz z Basią próbkę pierwszej edycji Warsztatów kaligrafii terapeutycznej. Kto nie miał do czynienia z terapią wisceralną, niech pozna mistrzostwo Iwana. A może kogoś skusi grzechoczące, bambusowe odprężenie albo rozwibrowany odlot w jego wykonaniu? Refleksoterapia, klawiterapia i aurikuloterapia będą tradycyjnie dostępne. Warto też spróbować Qigongu – Kasia, instruktorka tej chińskiej gimnastyki leczniczej, przeprowadzi nas przez proste ćwiczenia i towarzyszące im sposoby oddychania. Zamkniemy Ogród koncertem-niespodzianką, który uspokoi, ukoi i ukołysze na dobranoc…
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Irka Chrzanowska, Dbalnia, ul. Wilsona 15.
NR 23.
12:00–19:00
RADOŚĆ PISANIA – „TERAPIA LITERAMI” W DBALNI
Kaligrafia jest jak medytacja. Ale... Uwaga! Może uzależniać. Pokażę, czym litery są dla mnie i co to jest „Radość pisania” jak w wierszu Szymborskiej. Zobaczycie jak i czym piszę. Każdy będzie mógł sam spróbować dowolnym narzędziem i sprawdzić jakie litery polubi. Zamaszyste, uwalniające atramentowe rozbryzgi; czy łagodne, spływające miękko spod stalówki. Będzie kaligraficzna wystawa i miniwarsztat Kaligrafii terapeutycznej – próbka większego projektu, który planujemy z Irką w Dbalni.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Barbara Galińska, gościnnie w Dbalni, ul. Wilsona 15.
20:30 KINO POD GWIAZDAMI
Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie pokaz kina plenerowego. Projekt KINO POD GWIAZDAMI realizowany będzie od maja do sierpnia 2023 roku w ramach drugiej edycji józefowskiego Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.
Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
WYCIECZKI
27.05.2023 (SOBOTA) GODZ. 10:00
WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE. SZLAK NADWIŚLAŃSKI”
Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3,5 godz. Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
28.05.2023 (NIEDZIELA) GODZ. 10:00
ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA
Spacer historyczny EKSTRA – ULICA OGRODOWA
Podczas weekendu Otwartych Ogrodów będziemy wędrować ulicą Ogrodową. Start: Ogród przed Domem Nauki i Sztuki/Willą Frankówką, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
PUNKT INFORMACYJNY: sob/niedz. godz. 10:00–17:00 w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.
W sobotę w godz. 11:00–13:00 barista będzie serwował Państwu kawy na bazie espresso i mleka: espresso, doppio, americano, cappuccino, latte, flat white oraz dodatkowo czekoladę i herbatę NEWBY.
W te dni zachęcamy również do zwiedzania Willi oraz samodzielnego wykonania tekturowej „Frankówki”. Na miejscu dostępne będą festiwalowe foldery.
Partnerem punktu jest: „Unique Choice – Palarnia Kawy, Kawiarnia, Serwis i Sprzedaż Ekspresów” w Józefowie.