Metropolia warszawska wspólnie przeciw zanieczyszczeniom powietrza
23 marca w Warszawie odbył się briefing prasowy dotyczący apelu do Zarządu Województwa Mazowieckiego o podjęcie działań podnoszących jakość powietrza. W wydarzeniu wziął udział zastępca burmistrza Józefowa – Marek Banaszek.
23 marca Warszawa oraz gminy metropolii warszawskiej wspólnie zaapelowały do władz Mazowsza, by te wykorzystały narzędzia, które daje im tzw. „ustawa antysmogowa”.
Jak pokazują dane publikowane przez Mazowieckiego Inspektora Ochrony Środowiska problem wysokich stężeń benzo(a)pirenu dotyczy wszystkich gmin wchodzących w skład metropolii warszawskiej.
Jednym z działań naprawczych wskazanych w uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony powietrza dla stref województwa mazowieckiego, jest m.in. wymiana nieekologicznych pieców na ogrzewanie paliwami niskoemisyjnymi. Podobne kroki podjął już sejmik województwa małopolskiego, który przyjął uchwałę zakazującą palenia węglem w Krakowie. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 września 2019 roku.
– Problem zanieczyszczeń powietrza dotyczy całego obszaru metropolii warszawskiej, dlatego stolica wspólnie z sąsiednimi gminami, zwraca się z prośbą do władz województwa mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi, wskazanych w tzw. „ustawie antysmogowej”. Dziś podpisany apel jasno określa przesłanie, aby jak najszybciej podjąć wspólne działania zmierzające do ograniczenia eksploatacji źródeł tzw. niskiej emisji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Wiceprezydentowi stolicy wtóruje zastępca burmistrza Józefowa – Marek Banaszek.
- Wiemy, że temat ten jest ważny dla naszych mieszkańców. Miasto Józefów od dawna zwraca uwagę na aspekt ekologiczny w swoich działaniach i realizuje projekty służące ochronie środowiska oraz ograniczeniu źródeł niskiej emisji – mówi Marek Banaszek.
Dzięki wymianie w Józefowie oświetlenia na energooszczędne - ilość zużytej energii spadła o ok. 40 proc. Miasto inicjuje również działania edukacyjne oraz współuczestniczy w projektach dotyczących zielonej energii (akcja "Człowieku nie truj"). Józefów podjął m. in. współpracę z Krajową Agencją Poszanowania Energii. W ciągu ostatnich miesięcy w Józefowie odbyło się kilka spotkań z mieszkańcami oraz zajęć z uczniami, na których można było się dowiedzieć jak oszczędzać energię i dbać o środowisko. Odpowiednie szkolenia dotyczące oszczędzania energii przeszli także wszyscy pracownicy Urzędu Miasta w Józefowie.
Urzad Miasta w Józefowie wspiera także swoich mieszkańców w wypełnianiu wniosków o pożyczkę lub dofinansowanie w ramach programu dla osób fizycznych „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację indywidualnych kotłowni” do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (więcej informacji).
zdjęcia: UM w Warszawie
Ustawa antysmogowa
Weszła w życie w listopadzie 2015 roku. Daje władzom województw kompetencje do podjęcia prac nad uchwałami wprowadzającymi ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Wprowadzenie postulowanych ograniczeń może pomóc w realizacji działań naprawczych wskazanych w programach ochrony powietrza i doprowadzić do poprawy jego stanu nie tylko w zakresie benzo(a)pirenu, ale również pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Jako przykład podjęcia takich działań można przywołać rozwiązania przyjęte w styczniu 2016 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego.
Wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu paliw stałych zostało zastosowane również w innych dużych aglomeracjach miejskich w Europie i na świecie, które zmagały się z podobnym problemem. Stało się tak m.in. w Londynie (w 1956 r.) oraz w Dublinie (w 1990 r.). W 2013 r. ograniczenia stosowania paliw stałych objęły kolejnych siedem miast w Irlandii. Doświadczenia tych miast wskazuję, że może to być skuteczne narzędzie poprawy jakości powietrza w aglomeracji miejskiej.