Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Miasto Józefów rozpoczyna prace nad tzw. uchwałą reklamową

05 listopada 2015

Uchwała ta jest aktem wykonawczym do ustawy krajobrazowej, która weszła w życia 11 września i dała jednostkom samorządowym nowe uprawnienia w zakresie dbania o jakość przestrzeni publicznej.

23 października 2015 r. Rada Miasta Józefowa przyjęła uchwałę nr 107/VII/2015 w sprawie przygotowania projektu uchwały o zasadach i warunkach sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń – czyli tzw. uchwały  reklamowej. 

Jest to pierwszy krok na drodze do ustalenia lokalnych przepisów w zakresie reklam, małej architektury i ogrodzeń. Uchwała Rady Miasta daje Burmistrzowi możliwość rozpoczęcia prac nad uchwałą regulującą omawiane kwestie. Obecnie społeczność lokalna zgodnie z przepisami, jest zawiadamiana o podjęciu przez Radę Miasta uchwały intencyjnej.

Uchwała intencyjna i obwieszczenie: http://jozefow.bip.eur.pl/public/?id=151414

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, czyli tzw. ustawa krajobrazowa weszła w życie 11 września 2015 roku.

Ustawa definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Nakłada też m.in. obowiązek sporządzania przez samorząd wojewódzki audytu krajobrazowego; mają być w nim zdefiniowane obszary krajobrazów priorytetowych. Dla tych obszarów sejmik województwa ma mieć możliwość ustalania norm dotyczących wysokości, kształtu budynków i ewentualnego stosowania materiałów miejscowych lub tradycyjnej architektury. 

Przepisy lokalne

Od 11 września jednostki samorządu terytorialnego do dyspozycji mają nowe instrumenty mające na celu podniesienie jakości przestrzeni publicznych. Rady gmin będą mogłyokreślać nowe zasady tzw. uchwałą reklamową.

Na konkretnie wyznaczonych obszarach można będzie m. in.:

  • wprowadzić zakazy lokalizacji tablic i urządzeń reklamowych;
  • określić wielkość i typy dopuszczanych reklam;
  • zarządzić wymóg dostosowania stanu istniejącego do założeń uchwały.

Dokument ten będzie posiadał status aktu prawa miejscowego. Dla obszarów z zatwierdzonymi „zasadami i warunkami…” gmina dodatkowo będzie mogła wprowadzić opłatę reklamową od posiadania tablic i urządzeń reklamowych.

Na opłatę składać się będą dwa elementy:

  • stała opłata reklamowa w maksymalnej wysokości 2,50 zł dziennie;
  • stawka zmienna opłaty reklamowej - do 0,20 zł za m kw. (wysokość stawek można różnicować w zakresie lokalizacji, formy i wielkości).

Surowe kary

Ustawa wprowadza kary za nielegalne reklamy, które będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych ustalanych przez gminy za każdy dzień łamania zapisów Rady Miasta. Kara egzekwowana będzie, podobnie jak opłaty za legalne reklamy, od właściciela nieruchomości, na terenie którego się ona znajduje. 

 

Potrzeba uchwały Rady Miasta

Z dniem jej wejścia w życie ustawy rady gmin utraciły kompetencje do ustalania w planach zagospodarowania przestrzennego „miejscowych zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”.

Jedynym aktem prawnym, w którym będą mogły zamieścić te zasady i warunki będzie odrębna uchwała, mająca również status prawny aktu prawa miejscowego.

W przypadkach, gdy regulacje znalazły się już w uchwalonych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – wówczas obowiązują one aż do momentu wejścia w życie  „zasad i warunków sytuowania…”.

 

Józefów rozpoczyna prace nad uchwałą

Dnia 23 października 2015 r. Rada Miasta Józefowa przyjęła uchwałę nr 107/VII/2015 w sprawie przygotowania projektu uchwały o zasadach i warunkach sytuowania… . Uchwała Rady daje Burmistrzowi możliwość rozpoczęcia prac nad uchwałą regulującą omawiane kwestie.

Kolejnym krokiem będzie udzielenie zamówienia publicznego odpowiedniemu podmiotowi, który podejmie się sporządzenia projektu uchwały. Tak przygotowany projekt będzie opiniowany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwową Straż Pożarną i Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz uzgadniany z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z projektem uchwały podczas jej wyłożenia do publicznego wglądu oraz wnosić do niego uwagi.  

Przyjęcie uchwały spowoduje ostatecznie konieczność przesłania jej do nadzoru prawnego Wojewody Mazowieckiego celem sprawdzenia zgodności z prawem jej zapisów. Po stwierdzeniu poprawności, uchwała zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij