Miasto sfinansuje świadczenia okulistyczne dla osób po 50. roku życia
Będzie szybciej i łatwiej uzyskać poradę specjalisty i wykonać badania. Podczas XVIII sesji Rady Miasta uchwalono program profilaktyki zdrowotnej na 2016 rok „Zwiększenie dostępności do świadczeń okulistycznych osobom powyżej 50 roku życia”.
Miasto Józefów finansuje dodatkowe badania oraz konsultacje u specjalistów od 2014 roku.
Cel główny programu:
- Poprawa stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców Gminy Józefów poprzez ułatwiony dostęp do porad lekarskich i badań specjalistycznych.
Cele szczegółowe:
- Szybki kontakt chorego z lekarzem,
- Możliwość wykonania w szybkim czasie zleconych przez lekarza badań: tonometria, badanie dna oka oraz autorefraktometria,
- Wczesne wykrywanie i włączenie leczenia, zapobieganie nawrotom oraz dalszemu postępowaniu chorób oczu,
- Zapobieganie groźnym powikłaniom ww. schorzeń,
- uzyskanie jak największej frekwencji.
Oczekiwane efekty
- Zwiększenie liczby świadczeń z zakresu okulistyki, poprzez ułatwiony dostęp do specjalistów oraz badań specjalistycznych.
Adresaci programu
- Do programu zaproszone zostaną osoby kończące w bieżącym roku kalendarzowym 50 lat oraz starsze, mieszkające na terenie Gminy Józefów.
Koszty realizacji
Planowane jest przeprowadzenie 476 wizyt okulistycznych (tj. porada lekarska oraz przeprowadzenie tonometrii, autorefraktometrii, badania dna oka). Koszt 1 wizyty wynosi 105 zł.
Planowane koszty całkowite
Środki na realizację programu zostały zabezpieczone w budżecie Gminy Józefów na rok 2016 w kwocie 50 000 zł.
Program zostanie w całości zrealizowany ze środków pochodzących z budżetu Gminy.
Uzasadnienie
Zadaniem własnym gminy w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, jest opracowywanie i realizacja programów z rozpoznawanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców.
Rada Miasta Józefowa kontynuuje podejmowanie działań zmierzających do polepszenia stanu zdrowia mieszkańców, uchwalając po raz kolejny realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie zwiększenia dostępności do świadczeń okulistycznych osobom powyżej 50. roku życia. Z ubiegłorocznej edycji programu skorzystało ponad 438 mieszkańców Józefowa.
Choroby oczu mimo że nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, znacząco zmniejszają możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także ograniczają aktywność zawodową i utrudniają życie codzienne. Choroby narządu wzroku, które zostały uznane za społeczne to: jaskra, zwyrodnienie plamki związek z wiekiem = AMD, retinopatia cukrzycowa oraz zaćma. Przyjmuje się, że na jaskrę choruje około 70 milionów ludzi na świecie. Według danych WHO do 2000 r. niemal 7 mln ludzi na świecie straciło nieodwracalnie wzrok z powodu jaskrowego zaniku nerwu wzrokowego. Szacuje się, że w Europie jest 160 tys. niewidomych osób z powodu jaskry. W Polsce choroba ta, podobnie jak zaćma, dotyczy nawet 800 tys. osób, i podobnie jak zaćma rozwija się bez wyraźnych objawów, prowadząc do całkowitej utraty zdolności widzenia.