Mieszkanka Józefowa nagrodzona za zasługi dla kultury
Małgorzata Szmidt-Kondratiuk - śpiewaczka, była solistka Teatru Wielkiego została uhonorowana Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury. Wyróżnienie nadawane jest przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Małgorzata Szmidt-Kondratiuk ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Białymstoku w klasie fortepianu a także wiolonczeli, Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz Szkołę Muzyczną Il stopnia im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego. Na drugim roku studiów została solistką Teatru Wielkiego, gdzie do 1990 roku zaśpiewała 19 głównych solowych ról scenicznych. Była również solistką Zespołu Muzyki Cerkiewnej oraz Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.
Od 1992 roku pracowała na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Równolegle prowadziła klasę śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia w Białymstoku.
W 1996 r. otworzyła przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Warszawie. W tym czasie pracowała również w Ministerstwie Kultury i Sztuki jako specjalista w dziedzinie baletu, muzyki estradowej i teatrów muzycznych.
Jest pomysłodawcą programu wspierania Młodych Talentów, organizowała Festiwal Krajów Nadbałtyckich, współorganizowała Międzynarodowy Konkurs Moniuszkowski, współpracowała ze Związkiem Artystów Scen Polskich, była współorganizatorem projektu Nagrody Sekcji Tańca i Baletu Terpsychora oraz Nagrody Sekcji Teatrów Muzycznych, Opery i Operetki. Za szczególny wkład w rozwój Śląskiego Teatru Tańca i tańca współczesnego w Polsce została odznaczona Srebrną Maską Śląskiego Teatru Tańca.
Swoje zainteresowania artystka przełożyła na język sztuki, zajmując się jako jedyna w Polsce Pedagogiką Serca oraz elementami wychowania emocjonalnego w pedagogice artystycznej. Otrzymała dyplom uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego za „Upowszechnianie Nurtu Wychowania Emocjonalnego oraz Pracę Dla Dzieci i Młodzieży Realizowaną w Duchu Pedagogiki Serca”. Była współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji „Pedagogika serca wychowaniem dla pokoju” organizowanej przez UNESCO, autorką licznych programów dla dzieci i młodzieży.
W 2015 roku artystka została uhonorowana nagrodą „Portula In Mundium” za wybitne osiągnięcia artystyczne, za pracę w duchu pedagogiki serca i działania na rzecz promocji Miasta Józefowa. W 2019 roku otrzymała od Marszałka Województwa Mazowieckiego nagrodę Pro Masovia.
Aktualnie jest Prezesem Fundacji Maestra realizując program dydaktyczny „Pedagogiki serca w pedagogice artystycznej” i dyrektorem artystycznym Teatru Maestra biorąc udział w projektach: „Piękne bo polskie” , „Miłość Ci wszystko wybaczy”.
Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce 14 czerwca w pracowni artysty rzeźbiarza Ryszarda Kozłowskiego w Otwocku. Organizatorem i gospodarzem wydarzenia była Janina Witkowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Józefowa. Gratulacje artystce przekazali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: posłanka na Sejm Bożena Żelazowska, burmistrz Józefowa Marek Banaszek i prezydent Otwocka Jarosław Margielski. - Pani zasługi i dokonania artystyczne będą inspiracją dla kolejnych pokoleń józefowian. Dziękuję za Pani wkład w promocję naszego miasta, pracę na rzecz kultury i rozwoju dzieci i młodzieży - powiedział burmistrz Banaszek wręczając artystce pamiątkowy dyplom, obraz oraz bukiet kwiatów.
(Miasto Józefów)
zdjęcia: Sylwia Wysocka