Nadal brak decyzji Starosty w sprawie redukcji dzików w Józefowie
18 września na łamach Tygodnika „Linia Otwocka” opublikowano komunikat Starosty Powiatowego dotyczący dzików przebywających w mieście.
W materiale czytamy m. in. o tym co zrobić, aby nie wabić dzików oraz co robić, gdy spotkamy zwierzę. W komunikacie omawiane są także kompetencje gminy i starosty (treść komunikatu w załączonym pliku).
- Starosta twierdzi w nim, że to przede wszystkim do gminy należy obowiązek dbania o porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli. Tymczasem z przepisów jasno wynika, że problem dzików jest problemem, który musi być rozwiązywany na szczeblu powiatu –mówi Marek Banaszek, zastępca burmistrza Józefowa.
Dlatego Miasto Józefów przygotowało własne opracowanie, które przedstawia otoczenie prawne problemu dzików.
KOMUNIKAT W SPRAWIE DZIAŁAŃ DOTYCZĄCYCH DZIKÓW
- Kompetencje gminy
Wszelkie zadania podejmowane przez gminę (wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym) muszą mieć oparcie w przepisach szczególnych.
Gmina nie ma uprawnień do wydawania decyzji o redukcji, czy też odłowie dzików.
Nie może także podjąć decyzji o odłowie i przewiezieniu dzików w inne miejsce ze względu na występujące w Polsce ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Samorząd gminny nie ma prawa nawet przeznaczyć środków ze swojego budżetu na darowiznę na rzecz powiatu, aby ten zajął się problemem dzików na ich terenie.
Tutaj znajdą Państwo pełne wyjaśnienie dlaczego oraz apel do Starosty o podjęcie działań: http://www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=1870
- Kompetencje powiatu
Do zadań własnych powiatu należy między innymi wykonywanie zadań ponadgminnych w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli (zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 15 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, t. j. z 2016 r. poz. 814 ).
- Problem dzików na terenie Powiatu Otwockiego
Zagrożenie bezpieczeństwa obywateli nie dotyczy wyłącznie gminy Józefów. Sytuacje zagrożenia występują również na terenach innych gmin. Dlatego podjęcie działań w zakresie odstrzału lub odłowu redukcyjnego powinno być wykonywane na szczeblu powiatu.
- Kompetencje Starosty
W przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę, starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny (zgodnie z art. 45. ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2015 r. poz. 2122).
- Postępowanie administracyjne
Przepisy ustawy Prawo łowieckie nie stanowią o tym, czy taką decyzję wydaje się na wniosek strony, czy z urzędu. Brzmienie przepisu art. 45 ust. 3 ww. ustawy wskazuje raczej na tę drugą ewentualność.
Przepisy ustawy nie stanowią także, jakie informacje powinny być zawarte w ewentualnym wniosku. Żądanie takich dokumentów od włodarzy gmin jest zatem nieuprawnione.
Starosta, mając na względzie kierowane do niego informacje o zagrożeniu powodowanym przez zwierzynę winien przeprowadzić postępowanie administracyjne i wydać decyzję w granicach swoich uprawnień.
- Decyzja Starosty
Starosta, jako organ właściwy do wydania takiej decyzji winien zatem rozpatrzyć wszystkie okoliczności i przesłanki do wydania takiej decyzji.
Starosta powinien wziąć pod uwagę szerszy kontekst, tj. nie tylko granice administracyjne poszczególnych gmin, ale cały obszar powiatu, gdyż rozpoczęcie polowania na jego części spowoduje przepłoszenie zwierzyny w inne rejony, które takim odstrzałem objęte nie będą.
- Brak decyzji w sprawie dzików w Józefowie
Mimo kierowanych do Starosty informacji o istniejącym zagrożeniu (pisma z 22 czerwca, 3 i 7 lipca oraz 22 sierpnia 2017 r.) dla Miasta Józefowa decyzja o odstrzale redukcyjnym nadal nie została wydana.