Najnowsze informacje dla osób goszczących obywateli z Ukrainy przebywających na terytorium RP w związku z konfliktem zbrojnym
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa była już zmieniana kilkukrotnie.
Ważna zmiana dotyczy terminów na złożenie stosownego wniosku.
Uregulowano termin na złożenie wniosku obejmującego okres, w którym zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy do dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, czyli do 30.06.2022 r. Wniosek za ten okres składa się w terminie do 31 lipca 2022 r.
Zatem jeżeli gościłeś u siebie obywateli Ukrainy np. w okresie od 15.05. do 30.06, to wniosek powinieneś złożyć do 31 lipca.
Pozostałe wnioski składane po 1 lipca br., należy bezwzględnie złożyć w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem.
Okres zakwaterowania |
Termin na złożenie wniosku |
do 29 kwietnia 2022 r.
|
do 14 lipca 2022 r.
|
do 30 czerwca 2022 r.
|
do 31 lipca 2022 r.
|
po 1 lipca 2022 r. |
miesiąc od ostatniego dnia zakwaterowania wskazanego we wniosku |
Wnioski złożone z uchybieniem powyższych terminów pozostawia się bez rozpatrzenia.
Wydłużenie okresu pobierania świadczenia powyżej 120 dni. Przykład: Jeśli Twój gość wjechał na terytorium Polski 24 lutego br. , to okres 120 dni minął 23 czerwca br.
W najświeższych zmianach, które weszły w życie 25 czerwca 2022 r., doprecyzowano zasady ubiegania się o wydłużenie okresu pobierania świadczenia ponad 120 dni od daty wjazdu obywatela Ukrainy na terytorium RP.
Szczegółowy katalog sytuacji, w których dopuszcza się złożenie takiego wniosku, został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1336).
Gmina może przychylić się do wniosku o przedłużenie okresu wypłaty świadczenia w sytuacji gdy obywatel Ukrainy m. in.:
- posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności zarówno wydane w Polsce jak i w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności (I i II stopień niepełnosprawności),
- jest kobietą w ciąży;
- wychowuje dziecko do ukończenia 12 miesiąca życia;
- samotnie (bez drugiego rodzica w Polsce) sprawuje opiekę nad trojgiem i więcej dzieci,
- jest osobą, która ukończyła 60 rok życia (kobieta) albo 65 rok życia (mężczyzna)
- jest małoletnim, który wjechał do Polski bez rodzica lub osoby faktycznie sprawującej nad nim pieczę.
Wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia należy każdorazowo uzasadnić i udokumentować w sytuacjach tego wymagających.