NIE dla wypalania traw!
11 marca 2014
Straż pożarna w całej Polsce rozpoczęła akcję informacyjną "NIE dla wypalania traw". Co roku w pożarach wywołanych tym procederem ginią ludzie i zwierzęta. Wypalanie traw jest zabronione prawem i zagraża zdrowiu, życiu oraz niszczy przyrodę. Gdy zobaczysz wypalanie traw - nie bądź obojętny - interweniuj.
Szkodliwość wypalania traw
7 powodów dla których nie wolno wypalać traw:
- Zagrożenie życia ludzi – w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną podpalacze, przypadkowe osoby i strażacy.
- Śmierć zwierząt – w pożarach traw giną owady, gady, płazy, ptaki i ssaki – zwłaszcza pisklęta, nowonarodzone zające i sarny. Zwierzęta, które znajdą się w zasięgu ognia giną w męczarniach, palone żywcem, bez możliwości ucieczki.
- Koszty – w ubiegłym roku w Polsce doszło do ponad 16 tys. interwencji związanych z likwidacją skutków pożarów wywołanych wypalaniem traw i nieużytków. W 2013 r. do gaszenia takich pożarów wyjechało prawie 20 tys. pojazdów pożarniczych, co oznacza ponad 100 tys. strażaków bezpośrednio zaangażowanych w akcje. Każda akcja, to zaangażowanie pracy ludzi, zużycie paliwa, sprzętu i wody.
- Wyjaławianie gleby - pożary powodują hamowanie bardzo pożytecznego, naturalnego rozkładu resztek roślinnych.
- Zatruwanie powietrza - przedostawanie się do atmosfery wielu związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
- Zarastanie rowów melioracyjnych, stawów i rzek - zniszczenie roślin nasila erozję, czyli zmywanie żyznej warstwy gleby do rzek i strumieni. „Użyźniona” woda kwitnie i zarasta.
- Choroby drzew i roślin. Sok roślinny w drzewach i krzewach, które nie uległy spaleniu gotuje się w środku pni, powodując często ich pękanie - drzewa są wówczas łatwo opanowywane przez grzyby.
„Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” - Kodeks karny.
Pamiętaj nie bądź ignorantem - interweniuj!
Zadzwoń 998 lub 112