Nocek, gacek albo mroczek – oko w oko z nietoperzem
Nietoperze to nadal dość tajemnicze zwierzęta dla człowieka, ich postrzeganie w dużym stopniu zostało ukształtowane przez przestarzałe wierzenia, przesądy czy kulturę masową i u co poniektórych obecność nietoperzy wywołuje ciarki na plecach.
Negatywne postrzeganie tych jedynych latających ssaków jest dość niesłuszne. Zapewniamy, że Gacek brunatny (Plecotus auritus), zwany kiedyś wielkouchem czy Nocek duży (Myotis myotis) nie czai się gdzieś w zakamarkach, aby bez skrupułów wypić naszą krew czy wplątać się we włosy, natomiast z chęcią i uporem będzie objadał się dzień w dzień albo raczej noc w noc, owadami, przez co wszelkie muszki, komary, ćmy itp. będą dla nas, ludzi mniej uporczywe.
Nietoperze jako nasi sąsiedzi są wokół nas i zasiedlają przeróżne miejsca: może to być piwnica, studnia, wypróchniałe drzewo z odstającą korą czy wszelkie szczeliny i przestrzenie w konstrukcji budynku. Czerwiec to miesiąc w którym pojawia się nowe pokolenie tych ssaków, samice łącząc się w różnej wielkości kolonie rozrodcze rodzą młode, które już po kilku tygodniach są zdolne do lotu.
Jako, że nietoperze żyją wokół nas, a lato to okres, który wiążę się ze zwiększoną aktywnością tych stworzeń, stąd pytanie jak się zachować w przypadku spotkania z nimi? Na przykład, gdy wpadnie do pomieszczenia lub gdy zobaczymy osobnika którego zdrowie może być zagrożone. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których zastosowanie może uratować życie tego zwierzęcia.
- Nietoperz znaleziony w pobliżu zabudowań, leżący na ziemi lub w wiszący gdzieś nisko nad nią to najprawdopodobniej zwierzę potrzebujące pomocy. Widząc takiego osobnika pierwszym krokiem jest przeniesienie go w bezpieczne miejsce, gdzie nie będą mu zagrażać inne niebezpieczeństwa (np. kot czy pojazd). W tym celu najpierw zabezpieczmy siebie, tzn. załóżmy rękawiczki do przeniesienia tego stworzenia. Nigdy nie dotykaj nietoperza gołymi rękami! Czując zagrożenie z naszej strony będzie się bronić, najprawdopodobniej próbując nas ugryźć.
- W celu zabezpieczenia zwierzęcia można zastosować także niewielkie kartonowe pudełko, w którym należy wykonać niewielki otwory zapewniające dostęp powietrza oraz umieścić w nim pojemniczek z wodą np. nakrętkę od butelki. Jeżeli złapane zwierzę nie ma wyraźnych obrażeń można wypuścić je wieczorem na wolność. W czasie dnia pudełko będzie stanowiło dla niego bezpieczną kryjówkę. Nietoperza można wypuścić, wyłącznie gdy zapadnie zmrok, nie pada deszcz oraz nie ma mrozu.
- Jeżeli na ciele zwierzęcia widoczne są jakiekolwiek obrażenia lub widać, że dany osobnik nie może np. odlecieć, wydaje się być odrętwiały należy po jego zabezpieczeniu wykonać kilka zdjęć i skontaktować się ze specjalistą - np. dzwoniąc na tzw. całodobową linię nietoperzową Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA 604-836-583, lub do Straży Miejskiej w Józefowie, tel. 22 789 22 12 lub 513 188 882.
- Co zrobić gdy nietoperz wleci do pokoju? Po pierwsze zachować spokój, zamknąć drzwi pomieszczenia, aby ograniczyć do minimum możliwość przemieszczania się osobnika, zgasić światło, odsunąć firanki i otworzyć okno, następnie poczekać, aż nietoperz sam wyleci na zewnątrz. Jeżeli nie jest w stanie znaleźć „drogi wyjścia” poczekajmy, aż się zmęczy, spróbujmy schwytać go ostrożnie do pudełka, następnie w zależności od pory dnia postępujmy wg wskazówek z pkt 2.
Pamiętajmy, że są to ssaki objęte ścisłą ochroną gatunkową, wobec których wprowadzono zakazy umyślnego zabijania czy niszczenia form rozwojowych tych osobników.
(Miasto Józefów)