Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Nowe stawki podatku od nieruchomości

05 listopada 2020

W 2021 r., pierwszy raz od 5 lat, podatki od nieruchomości ulegną pewnemu podniesieniu. Urealnienie opłat wynika ze znacznie wyższych kosztów utrzymania miasta – m.in. podwyżek opłat za prąd i oświetlenie ulic, większych dopłat do systemu oświaty i rosnących cen za zagospodarowanie odpadów.

 

Decyzja o podwyższeniu podatków zapadła na ostatniej sesji Rady Miasta. Wcześniej, podczas komisji budżetowych, radni dokładnie przeanalizowali stan przychodów i wydatków z miejskiego budżetu. Te drugie uległy w ostatnich 5 latach znacznym podwyżkom.

 

Ostatecznie uchwalone wysokości stawek za nieruchomości w Jozefowie:

 

  • Budynek z działalności gospodarczej: 23 zł/m2,

czyli wzrost o 4,5% w ciągu 5 lat. Dla porównania, od 2015 r. podwyżka tego podatku w innych gminach wyniosła 4,8% w Mińsku Mazowieckim, 14,4% w Wiązownie, 8,2% w Karczewie.

 

  • Grunt z działalności gospodarczej: 0,95 zł/m2

czyli wzrost o 6,7% w ciągu 5 lat. Dla porównania, od 2015 r. podwyżka tego podatku w innych gminach wyniosła 18,7% w Mińsku Mazowieckim, 23% w Wiązownie, 8,2% w Karczewie, 10% w Podkowie Leśnej.

 

  • Budynek mieszkalny 0,80 zł/ m2,
    czyli wzrost o 11% w ciągu 5 lat. Dla porównania, od 2015 r. podwyżka tego podatku w innych gminach wyniosła: 25% w Mińsku Mazowieckim, 13% w Podkowie Leśnej, 28% w Wiązownie.

 

  • Grunt pozostały 0,49 zł/m2,
    czyli wzrost o 16% w ciągu 5 lat. Dla porównania, od 2015 r. podwyżka tego podatku w innych gminach wyniosła: 38,3% w Mińsku Mazowieckim, 51% w Wiązownie, 15% w Milanówku.

 

  • Pozostałe budynki (np. garaż): 8zł/m2
    czyli wzrost o 9,6% w ciągu 5 lat. Dla porównania, od 2015 r. podwyżka tego podatku w innych gminach wyniosła 15,3% w Mińsku Mazowieckim, 8,4% w Karczewie, 16,5% w Milanówku.

 

 

O ile wzrosły podatki i jaki jest ich górny limit?

 

O wysokości stawek podatków od nieruchomości decyduje gmina. Może – jak wiele miast - podnosić je co roku, a może – jak jest w Józefowie – zmieniać je raz na kilka lat. Kwoty podatków nie mogą przekraczać górnego limitu stawek podatkowych ogłaszanych corocznie przez Ministra Finansów (w tabeli określone jako „stawki maksymalne”).

O ile wzrosły podatki za nieruchomości w Józefowie od 2015 roku?

 

 

Podatek za…

Lata 2016 - 2020

Od 2021

Stawki maksymalne

Budynek pod działalność gospodarczą

21,99 zł

23 zł

28,84 zł

Grunt pod działalność gospodarczą

0,87 zł

0,95 zł

0,99 zł

Budynek mieszkalny

0,72 zł

0,80 zł

0,85 zł

Grunt pozostały

0,42 zł

0,49 zł

0,52 zł

Pozostałe budynki (np. garaż wolnostojący)

7,55 zł

8 zł

8,37 zł

 

 

Jak i kiedy zapłacić podatek?

 

Właściciele nieruchomości – osoby fizyczne otrzymają decyzję podatkową wraz z wyliczoną łączną sumą podatku do uiszczenia w 2021 r. Podatki od nieruchomości opłacane są przez nich w ratach kwartalnych: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej do 31 stycznia same składają deklaracje podatkowe. Podatki opłacane są przez nie w miesięcznych ratach: - za styczeń - w terminie do 31 stycznia, za pozostałe miesiące - do każdego 15 dnia miesiąca.

 

Od ostatniej podwyżki podatków w Józefowie czyli w ciągu 5 lat, koszty utrzymania miasta znacznie wzrosły. Dla przykładu:

  • Dopłaty do systemu oświaty w Józefowie wzrosły z 12,8 mln do 19,6 mln, czyli o 52%.
  • W 2019 r. miasto dopłaciło do gospodarki odpadami komunalnymi ponad 3,3 mln złotych, podczas gdy w poprzednich latach takie dopłaty nie miały miejsca,
  • Do stałych wydatków w budżecie miasta doszły koszty związane z biletem metropolitalnym w wysokości ok. 660 tys. rocznie.
  • Koszt naprawy 1 m2 drogi wzrósł o 269%,
  • Konserwacja oświetlenia kosztuje dziś o 23% więcej,
  • Dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół podrożał o 88%,
  • Budowa 1mb wodociągu – jest dziś droższa o 53%,
  • Budowa 1mb kanalizacji – jest dziś droższa o 48%,
  • Energia elektryczna podrożała w tym czasie o 80%
  • Budowa 1mb asfaltu jest dziś droższa o 9%,
  • Wydatki na koszenie miejskich trawników wzrosły w tym czasie o 48%,

 

Jednocześnie w ostatnim czasie dochody miasta są niższe od zakładanych. Wpływ miały na to:

  • Podwyżki dla nauczycieli. Bardzo wskazane i bezdyskusyjne, nie zostały jednak w pełni sfinansowane przez rząd. Subwencja oświatowa, czyli pieniądze z budżetu państwa wpływające do miasta na utrzymanie oświaty wzrosły w ciągu dwóch ostatnich lat, ale zaledwie o 287 070zł, podczas gdy dopłaty do oświaty miejskiej z budżetu gminy zwiększyły się aż o 4 309 019 zł.
  • Obniżka podatku PIT. W ub. R. rząd zdecydował o obniżeniu stawek PIT (z 18 do 17 proc.) oraz wprowadzeniu zerowego PIT-u dla osób poniżej 26. roku życia. Dla wielu z nas to bardzo dobra decyzja, przynosząca wymierne korzyści. Nie towarzyszyło jej jednak odpowiednie wsparcie dla samorządów, w związku z czym ich dochody spadły średnio o 7% w porównaniu z poprzednim rokiem.
  • Wzrost wynagrodzenia minimalnego. To również bardzo pożądana zmiana, której pozytywne skutki są oczywiste. Dla miast wiąże się jednak z koniecznością podwyżek pensji w zakładach budżetowych. Wydatki są więc wyższe, a nie idą za nimi dodatkowe wpływy ze strony rządu.

 

Przykład:

Miesięczny wzrost podatku od nieruchomości, na którą składa się dom o powierzchni 150m2, garaż wolnostojący o powierzchni 25m2 i działka o powierzchni 1000 m2 wyniesie 7,7 zł.

 

Wsparcie dla osób i podmiotów w trudnej sytuacji finansowej:

Osoby i firmy, których dochody uległy znacznemu obniżeniu, m.in. przez kryzys związany z pandemią koronawirusa lub które z innych powodów znajdują się w trudnej sytuacji finansowej mogą:

  • złożyć podanie o odroczenie terminu płatności podatku (wraz z uzasadnieniem),
  • złożyć podanie o zawieszenie obowiązku płacenia podatku (dokumentując np. brak dochodów w danym okresie),
  • zmienić deklarację dot. sposobu użytkowania budynku, jeśli przestało się prowadzić w nim działalność gospodarczą (np. na skutek jej zawieszenia),
  • w przypadku osób fizycznych, dla których opłata podatku mogłaby zagrozić codziennej egzystencji oraz przedsiębiorców, dla których obciążenie podatkiem mogłoby się przyczynić do upadłości firmy możliwe jest umorzenie podatku.

Grafika powtarza dane z tabeli zamieszczonej powyżej, która dotyczy nowych, dotychczasowych i maksymalnych  stawek podatku,

 

Link do Uchwały Rada Miasta w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok: http://jozefow.bip.eur.pl/public/get_file_contents.php?id=517649

(Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij