Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości

12 kwietnia 2018

 

Wydarzenia organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury

 

  • Projekt NIEPODLEGŁA SZTUKA to cykl czterech wykładów ilustrowanych archiwalnymi projektami i fotografiami, które przybliżą różne oblicza polskiej nowoczesności po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Elementami modernizacji nowego państwa okazała się być przede wszystkim architektura, ale rozumiana bardzo szeroko – od najdrobniejszego detalu wyposażenia wnętrz po malarskie i rzeźbiarskie dekoracje, a opracowane przez polskich artystów koncepcje do dzisiaj budzą zarówno zainteresowanie historyków sztuki, jak i osób wrażliwych na ponadczasowe piękno polskiego modernizmu, wyróżniającego się szlachetnymi materiałami, prostotą, dopasowanym detalem, ludzką skalą. Cykl obejmuje cztery tematy: „3 x styl narodowy”, „Architektura w podróży”, „Sztuka światłoczuła” i „Dom nowoczesny”.
  • W pierwszym wykładzie o tytule „3 x styl narodowy” (09.03.2018) zostaną przybliżone ścierające się nurty nowej polskiej architektury – inspirowanej rozwiązaniami międzynarodowymi awangardy z nurtem dworkowym oraz stylem zakopiańskim nie tylko w realizacjach domów, ale także dworców kolejowych, strażnic, schronisk oraz nowej zabudowy Warszawy, Gdyni, idealnego miasta przemysłowego Stalowej Woli i Krakowa.
  • Drugi wykład „Architektura w podróży” (18.05.2018) to opowieść o rozwoju Gdyni i idei „Polski Morskiej”, dwóch polskich transatlantykach, dla których poza pełnym wyposażeniem wnętrz zaprojektowano zastawy stołowe i papeterie. To także przybliżenie lansowanej w dwudziestoleciu międzywojennym idei „nowego człowieka” oraz roli sportu, podróży i wypoczynku dla podniesienia jakości życia, czemu służyć miała pionierska w kraju kolejka liniowa na Kasprowy Wierch.
  • Trzeci, zatytułowany „Sztuka światłoczuła” (21.09.2018) zostanie poświęcony międzywojennym fotografom, między innymi Zofii Chomętowskiej i Czesławowi Olszewskiemu. Wymienione nazwiska to obecnie synonimy nie tylko dokumentacji fotograficznej na najwyższym poziomie, ale także obowiązującej w masowej wyobraźni panoramy polskiej architektury dwudziestoletnia międzywojennego. Zachowane w pamięci fotograficznej kliszy budynki ukształtowały bowiem powszechne wyobrażenie o wybitnej kulturze artystycznej Polski w latach 1918 –1939, a tylko nieliczni wiedzą, że przed ostatecznym kadrem polewano bruk wodą dla wydobycia idealnego obrazu fotografowanych obiektów.
  • Czwarte spotkanie „Dom nowoczesny” (09.11.2018) jest dedykowane zarówno samej idei nowoczesnego domu, jak i przekuciu tej wizji w realizacje. Rzecz leży nie tylko w architekturze, nowoczesnych meblach, prototypach nowych materiałów, ale także o zmieniającej się roli kobiety, której w karierze zawodowej miała pomóc idealnie zaprojektowana kuchnia funkcjonalna, obliczona co do milimetra po to, aby w czasie zajęć gospodarskich nie traciła ona niepotrzebnie energii.

Opracowanie merytoryczne, prowadzenie wykładów: Katarzyna Uchowicz – historyk sztuki. Pracuje w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce w Instytucie Sztuki PAN. Obszar jej zainteresowań badawczych obejmuje architekturę modernizmu, środowisko artystyczne awangardy oraz powojenną twórczość eksperymentalną. Kuratorka wystawy „Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert” w Muzeum Architektury we Wrocławiu (XI 2017–IV 2018), autorka m.in. Eternity and a Moment. 1918–1939 – Architecture As a Toolin Constructing Polish National Identity (Centrum Architektury, 2017)oraz Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert (Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2018).

Projekt uzyskał patronat biura Obchodów Niepodległa.

 

  • 6 maja KONCERT Z OKAZJI 227 rocznicy KONSTYTUCJI 3 MAJA – CHÓR SCHOLA MAXIMILIANUM

 

  • 4 listopada PONADPOKOLENIOWY SPEKTAKL – „TYSIĄC FRANKÓW NORWIDA” / dramat w trzech aktach /Producent spektaklu: Scena „Rode” Kraków – Rzeszów 

  „Tysiąc franków Norwida” to nie tylko przejmująca historia życia autora „Promethidiona” zwłaszcza jego ostatniej, paryskiej dekady. To także wzruszająca opowieść o jego miłości  do polskiej emigracyjnej pisarki Marii Sadowskiej.

 Proponowana sztuka jest jednak czymś znacznie więcej. To opowieść o Polsce tej pozbawionej państwowości i wygnanej oraz nadziei jaką nosił w sobie Norwid na urzeczywistnienie Polski zwycięskiej, niepodległej, uczciwej i uporządkowanej.

Tę nadzieję noszą w sobie Polacy także dziś, przeżywając wielkie kłopoty z zagospodarowaniem wolności, która powróciła do nas po 1989 r. Zapisane w dramacie diagnozy Norwida odnoszące się bezpośrednie o Polski i Polaków nic nie straciły ze swojej aktualności. Przeciwnie, upływ czasu jeszcze bardziej spotęgował siłę słów Norwida. Autor „Promethidiona” jest wielkim nauczycielem mądrego i nowoczesnego patriotyzmu. Warto się wsłuchać w słowa przenikliwe i prorocze wypowiedzi Norwida diagnozujące to, co trzeba z naszego życia społecznego usunąć i to, co może i powinno je wzbogacić i uszlachetnić.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij