Oświetlona tabliczka i skrzynka na listy
07 września 2020
Przypominamy, że właściciel nieruchomości ma obowiązek oznakowania domu widoczną tabliczką z numerem oraz umieszczenia w dostępnym miejscu skrzynki pocztowej.
Przepisy nakładające na właścicieli budynków powyższe obowiazki reguluje Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe, a kary za niespełnienie tych wymagań - Kodeks wykroczeń.
Zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym:
- Właściciele nieruchomości zabudowanych muszą umieścić w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z nazwą ulicy i numerem porządkowym. Mają na to 30 dni od otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.
- Jeśli budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, taką tabliczkę umieszcza się również na ogrodzeniu.
Kodeks wykroczeń wskazuje zaś, że:
- Właściciel (administrator, dozorca lub użytkownik nieruchomości), który nie wywiąże się z powyższych obowiązków podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
- Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.
Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej nakłada na właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, w której znajduje się budynek mieszkalny, ustawa z 2012 r. - Prawo pocztowe. Zgodnie z jego zapisami:
- Skrzynka pocztowa musi być umieszczona przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości, np. na bramce wejściowej do posesji lub ogrodzeniu, tak aby kurier lub listonosz mógł zostawić przesyłkę pod nieobecność lokatorów.
- Wielkość skrzynki powinna umożliwiać umieszczenie w niej przesyłki listowej o wymiarach 229mm x 324mm o łącznej grubości co najmniej 60mm.
- Skrzynka powinna być wykonana z materiału, który zapewni ochronę przed kradzieżą i poufnością umieszczanych w niej przesyłek oraz być zamykana na klucz.
- Ustawa podaje nawet dokładne wymiary otworu wrzutowego skrzynki (wysokość nie mniej niż 30 mm i nie więcej niż 45 mm, a szerokość nie mniej niż 230 mm i nie więcej niż 280 mm - w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią przesyłki, lub nie mniej niż 325 mm i nie więcej niż 400 mm - w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki).
- Wysokość kary za niedopełnienie tych obowiązków wynosi od 50 złotych do 10 tysięcy złotych i jest określana przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w zależności od szkodliwości czynu.
Konsekwencje nieposiadania skrzynki pocztowej mogą być szczególnie dotkliwe w przypadku nieodebrania korespondencji np. z sądu czy z urzędu, bowiem właściciel nie będzie miał podstaw aby podważyć prawidłowość doręczenia awiza.
(UM Józefów)