Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Otwarte Ogrody i świdermajery

08 czerwca 2015

31 maja w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się panel dyskusyjny „Miasteczko w stylu świdermajer. Stary i nowy świdermajer”.

 

Panel na temat kondycji architektury nadświdrzańskiej został podzielony na dwie części.  

W pierwszej na pytania prowadzącego dyskusję – Roberta Lewandowskiego (Wydawnictwo Świdermajer, Fundacja Andriollego|) - odpowiadali zaproszeni goście: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - Rafał Nadolny oraz burmistrz Józefowa – Stanisław Kruszewski wraz z zastępcą - Markiem Banaszkiem.

Uczestnicy starali się odpowiedzieć m. in. na pytania o definicję funkcji, przestrzeni i nowe życie świdermajerów, czy i dlaczego warto remontować stare budynki w stylu świdermajer, oraz czy warto nowe domy budować w stylu świdermajer?

Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków opowiadał o funkcji zabytków w przestrzeni miejskiej i ich roli w budowaniu tożsamości kulturowej mieszkańców danego miejsca.

Burmistrz Stanisław Kruszewski podczas panelu opowiedział o wykonanych zabezpieczeniach przeciwpożararowych obiektów zarządzanych przez miasto. Potwierdził także plany miasta rewitalizacji jednego z należących do miasta świderamajerów. Budynek ten ma zostać zaadaptowany na potrzeby organizacji społecznych (przede wszystkim seniorów). Mieszkańcy będą mogli tam m. in. organizować warsztaty, seminaria, czy mini wystawy. Miejsce to ma stać się punktem wymiany międzypokoleniowej i integrować społeczność lokalną.  

W drugiej części głos zabierali architekci, projektanci i wykonawcy współczesnych świdermajerów; wykładowcy i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz doktoranci i studenci Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Fachowcy w dziedzinie technologii i konserwacji drewna starali się obalić powszechne przekonanie o trudach prac konserwatorskich. W ich ocenie rewitalizacja budynku drewnianego jest wręcz  łatwiejsza niż murowanego. Podkreślali także szanse jakie stoją przed Józefowem. Zdaniem Michała Górskiego z Pracowni Ochrony i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiego miasto mogłoby wręcz zostać polskim prekursorem opracowania praktycznego systemu ochrony drewnianej architektury.

Głos w dyskusji zabierali także m. in.: Grzegorz Kostrzewa-Zorbas - Prezes Stowarzyszenia Ład na Mazowszu, Stefan Fuglewicz z warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz mieszkańcy Józefowa. Ci ostatni dzielili się także własnymi doświadczeniami w renowacji budynków w stylu świdermajer. Szczególnie fascynująca była relacja dotycząca rewitalizacji budynku przy ulicy Lipowej 17.  Właściciel pięknie odrestaurowanej willi, opowiedział jak to pozornie wyglądający na ruinę budynek, okazał się obiektem o dobrze zachowanej konstrukcji. I zaapelował, o to aby nie rezygnować z rekonstrukcji świdermajerów, które swoją szlachetną bryłą i detalem „uczą nas wszystkich piękna”.  

Zdjęcia: Marlena Lewandowska i Marta Hoffmann

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij