„Po-Godne Życie” wspiera kampanię „Nie na marne”.
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie” dołączyło do kampanii „Nie na marne”. Przy tej okazji wolontariusze Stowarzyszenia przybliżają jego działalność mieszkańcom Józefowa.
"Z wielką radością przyjęliśmy informację, że nasze Miasto wzmaga wysiłki na rzecz przeciwdziałania zaśmiecaniu środowiska oraz marnotrawstwu surowców. Wspaniale, że chcemy spojrzeć krytycznie na siebie oraz zapraszamy do współpracy inne gminy. Cieszy nas to, że w krótkim czasie udało się zgromadzić wokół kampanii sporą liczbę osób, a to przecież dopiero początek. Jesteśmy dumni, że tak wiele jesteśmy w stanie zaoferować w tej sprawie od siebie jako Stowarzyszenie, bo nasi Podopieczni od wielu lat na co dzień i z wielką konsekwencją pozostają wierni idei „niemarnowania” i dbałości o ekologię.
Zaczęliśmy w ubiegłym stuleciu!
Józefowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej* od końca lat 90. ubiegłego wieku konsekwentnie wcielają w życie ideę „zero waste”, choć kiedyś nikt tych działań nie definiował w taki sposób. Od poniedziałku do piątku w sześciu pracowniach specjalistycznych nasi Podopieczni realizują indywidualny plan rehabilitacyjno-terapeutyczny.
Jednym z elementów tej aktywności jest wykonywanie przedmiotów artystycznych. Punktem wyjściowym w pracy nad każdym rękodziełem jest u nas zawsze analiza posiadanych zasobów materiałowych, dopiero potem powstaje pomysł i szczegółowy plan realizacji finalnego produktu. Kupujemy tylko to, co jest nam niezbędne i czego sami nie możemy wytworzyć. Dlatego do naszych prac wykorzystujemy najczęściej produkty niepełnowartościowe, tj. elementy zepsutych stroików i ozdób okolicznościowych, biżuterię, śrubki, resztki tkanin. Czasami otrzymujemy od Darczyńców surowce nieoczywiste tj. wzorniki malarskie czy maty koralikowe na siedzenia samochodów, którym również jesteśmy w stanie nadać nową formę i wartość artystyczną.
Dochód ze sprzedaży prac, którą prowadzimy przy okazji imprez plenerowych oraz w naszej siedzibie przeznaczony jest na realizację celów statutowych Stowarzyszenia, a zwłaszcza na uatrakcyjnienie oferty Warsztatów Terapii Zajęciowej w Józefowie.
Od deski do… ramy i obrazu
W naszych Warsztatach powstają unikatowe ramy z drewna odpadowego oraz wypalane na deskach obrazy o różnorodnej tematyce.
Od święta też „zero waste”
Z uwagą śledzimy kalendarz i z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy dekoracje okolicznościowe tj. palmy wielkanocne oraz stroiki bożonarodzeniowe, które cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem Darczyńców.
W kuchni też „zero waste”
W naszej Pracowni edukacji i umiejętności społecznych odbywają się zajęcia kulinarne, podczas których Podopieczni Stowarzyszenia uczą się przygotowywać potrawy oraz nabywają umiejętności niezbędne w życiu codziennym tj. sprzątanie czy drobne naprawy sprzętu RTV i AGD. Podczas zajęć korzystamy niekiedy z produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności do spożycia lub takich, które nie mogły być sprzedane ze względu na nadwyżki magazynowe (np. środki czystości). Chętnie przyjmujemy chociażby pieczywo, które inaczej zostałoby zmarnowane. W tworzeniu naszych wyrobów stosujemy również produkty, które ze względu na uszkodzone opakowanie musiały zostać wycofane ze sprzedaży w sklepie (mąka, sól, kasze, ziarna). Powstają z nich masy plastyczne, rzeźby oraz instalacje przestrzenne.
Nasz „zero wastowy” ogródek
Stworzyliśmy sobie i naszym skrzydlatym gościom zaciszny azyl, w którym odpoczywamy w upalane dni. Uprawiamy zioła i rośliny ozdobne. Ogródek udekorowaliśmy motylkami wykonanymi z surowców wtórnych. Mamy ławeczkę, która kiedyś była krzesłami, oraz specjalne niespodzianki dla trzmieli.
Przekonujemy innych, że warto być „zero waste”
Od wielu lat staramy się zachęcać innych do zakupu przedmiotów artystycznych wykonanych z surowców wtórnych. Chcemy, by były one traktowane z szacunkiem i zyskiwały rosnące uznanie jako przedmioty niebanalne i unikatowe. Często angażujemy się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących prowadzoną przez inne podmioty. Przekazujemy nasze prace plastyczne na licytacje odbywające się w ramach józefowskiej akcji charytatywnej „Gwiazdobranie i Dawanie”. Z dumą prezentujemy nasze wyroby w konkursach adresowanych do osób z niepełnosprawnościami, których organizatorami są np. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Wawerskie Centrum Kultury czy Fundacja „Wspólna Droga”.
Jesteśmy otwarci na współpracę
Chcemy się rozwijać, nawiązywać nowe relacje i uczyć od innych. Jeśli dostrzegają Państwo możliwość współpracy z naszym Stowarzyszeniem, dysponują nadwyżkami towarów, które mogłyby znaleźć zastosowanie w naszej działalności, to serdecznie zapraszamy do kontaktu (www.pogodnezycie.pl). Interesują nas zwłaszcza:
- materiały sypkie (mąka, kasze, sól, ziarna)
- inne produkty spożywcze (pieczywo)
- elementy zepsutych stroików i ozdób okolicznościowych
- środki czystości.
Kibicujemy sobie i wszystkim Mieszkańcom Józefowa
Bardzo dziękujemy za czas, jaki poświęcacie Państwo na przeciwdziałanie marnotrawstwu i zaśmiecaniu środowiska. W gromadzie siła! Dziękujemy także wszystkim Przyjaciołom i Darczyńcom za wsparcie i zakup rękodzieła, którego autorami są Podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie”.
*Józefowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej utworzono w 1994 r. Do stycznia 2019 r. funkcjonowały jako jednostka organizacyjna Spółdzielni Inwalidów „Techniczna” w Józefowie. Obecnie opiekę nad nimi sprawuje Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie”. W zajęciach uczestniczy w trybie dziennym 30 dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym oraz znacznym zamieszkałych i zameldowanych w powiecie otwockim."
Justyna Malinowska, wolontariuszka Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie”