Podziel się jedzeniem
Prawie 9 milionów ton jedzenia, z którego mogło powstać 18 milionów posiłków dla ludzi, którzy bardzo tego potrzebują. Tak można najprościej podsumować 20 lat Świątecznej Zbiórki Żywności. W zeszłym roku jedzenie z Zbiórki trafiło do 230 tys. osób. Teraz będzie prowadzona w 3500 sklepach, 500 miejscowościach i przez 50 tys. wolontariuszy. 25-27 listopada – od tego weekendu naprawdę wszystko zależy.
- W badaniach, które przeprowadziliśmy trzy czwarte Polaków chce się podzielić z innymi tym, co kupią w sklepie. To gigantyczny potencjał życzliwości wobec tych, którzy bez pomocy nie mieliby takiej Wigilii, jak my wszyscy. A przecież mają prawo do takiego samego szczęścia – podkreśla Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
W tym roku Bankom Żywności bardzo zależy na następujących produktach: oleju, cukrze, przetworach warzywnych i owocowych, słodyczach, konserwach, mące i bakaliach.
Świąteczna Zbiórka Żywności odbywać się będzie pod hasłem „Dodaj Świętom Smaku. Każdy zasługuje na wyjątkowe Święta”.
- Podzielenie się jedzeniem to najpiękniejszy, codzienny gest, który świadczy o tym, jak bardzo zależy nam na innych. A chęć, by ci inni mieli równie wspaniałe święta co my sami, to dowód, że Polacy wiedzą co znaczy empatia – tłumaczy Anna Kołnierzak z Federacji Polskich Banków Żywności, która przez wiele lat była wolontariuszką właśnie podczas Świątecznej Zbiórki Żywności.
Wszystkie szczegóły na temat Banków Żywności oraz Świątecznej Zbiórki Żywności czekają na stronie www.bankizywnosci.pl. Można tam znaleźć też listę sklepów, w których będzie prowadzona zbiórka.
Świąteczna Zbiórka Żywności będzie prowadzona również w Internecie pod adresem www.charytatywni.allegro.pl – potrwa od 25 listopada aż do 31 grudnia.
Partnerzy
W tym roku partnerami strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności jest producent ziół i przypraw marki Kamis - firma McCormick Polska. Partnerami Jubileuszowymi są Lidl i Tesco oraz Saatchi & Saatchi.
Zbiórka odbędzie się w sklepach sieci handlowych: Tesco, Lidl, Auchan, Real, Biedronka, Stokrotka, Kaufland, Intermarche, Mila, Polomarket, Netto.
O Bankach Żywności:
Banki Żywności to organizacje, która nie tylko budują system lepszego wykorzystania żywności, by służyła także osobom najbardziej potrzebującym, ale prowadzą również kampanie, które przekonują Polaków do tego, jak łatwo jest nie marnować pieniędzy, nie wyrzucać jedzenia i oszczędzać je także dla innych.