Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Powrót z ziemi włoskiej do Polski uczniów SP 3 i podziękowanie za wsparcie wyjazdu

27 maja 2026

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3  wraz z Panią Agnieszką Tabisz, nauczycielką i pasjonatką historii, spotkali się z Burmistrzem Markiem Banaszkiem, aby podziękować za wsparcie organizacji swojej wyjątkowej wycieczki do Włoch. Dzięki pomocy Miasta młodzież mogła przeżyć niezapomnianą podróż pełną edukacyjnych i kulturowych doświadczeń. Podczas spotkania uczniowie opowiedzieli o najważniejszych momentach wyjazdu – zwiedzaniu Rzymu, Watykanu oraz regionu Marche. Szczególne miejsce w ich relacji zajęło Loro Piceno, gdzie młodzież miała okazję spotkać się z lokalnymi władzami i społecznością szkolną. Była to cenna lekcja otwartości, historii oraz budowania międzynarodowych relacji.

 

Wizyta stanowi kontynuację współpracy i relacji z włoskimi partnerami z regionu Marche, którzy odwiedzili Józefów podczas zeszłorocznego Pikniku Historycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 oraz Muzeum II Korpusu Polskiego. Wśród gości znaleźli się m.in. Burmistrz Loro Piceno Robertino Paoloni, przedstawiciele włoskich środowisk kombatanckich i muzealnych oraz Szkoły Polskiej ANDERS w Anconie. Podczas wizyty podpisano List Intencyjny pomiędzy Miastem Józefów i Miastem Loro Piceno, zakładający rozwijanie współpracy partnerskiej między samorządami. Ustalono m.in. organizację wspólnych wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, wymianę młodzieży oraz działania służące popularyzowaniu wspólnej historii związanej z 2 Korpusem Polskim we Włoszech. Dokument podkreśla wolę budowania trwałych relacji między mieszkańcami obu miast w duchu przyjaźni i solidarności.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij