„Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu poprzez zapewnienie dostępu do Internetu mieszkańcom Józefowa – II edycja”
12 czerwca w sali widowiskowej MOK odbyła się symboliczna uroczystość zakończenia drugiej edycji projektu z udziałem jego beneficjentów.
Dzięki unijnemu wsparciu udało się zrealizować w Józefowie dwie edycje projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu poprzez zapewnienie dostępu do Internetu mieszkańcom Józefowa”. Od 2011 roku komputery z bezpłatnym dostępem do sieci otrzymało 180 gospodarstw domowych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
W ramach drugiej edycji projektu, który właśnie uroczyście zakończono, komputery otrzymało 80 józefowskich rodzin. W 22 stanowiska komputerowe wyposażono także cztery placówki publiczne. W MOK i obu bibliotekach powstały bezpłatne punkty z dostępem do Internetu, do których może przyjść każdy mieszkaniec bez względu na wiek, czy stopień znajomości obsługi komputera. Pracująca tam kadra pomaga, wyjaśnia i uczy jak sobie radzić w świecie Internetu. (więcej o projekcie)
-Zebraliśmy się tu dzisiaj, aby symbolicznie zakończyć realizację współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu poprzez zapewnienie dostępu do Internetu mieszkańcom Józefowa – II edycja” . (…)- Przez te 25 lat udało się w naszym mieście zrealizować bardzo wiele inwestycji, które wpłynęły na jakość życia józefowian, ale też na wygląd miasta. (…)Ale są także inwestycje, których się nie dostrzega na ulicy a jednak również są bardzo istotne. Są to tzw. inwestycje w potencjał ludzki – powiedziała na wstępie Katarzyna Marcinkiewicz, która poprowadziła spotkanie w sali MOK.
W części oficjalnej powitano zasiadających na widowni przedstawicieli władz Miasta: sekretarz Krystynę Wasilewską oraz skarbnik Halinę Siwek.
Wyróżniono również pracowników UM działających w Zespole Realizującym Projekt, który przygotowywał dokumentację, organizował szkolenia, raportował, nadzorował: Jolantę Chwałko, Beatę Kamińską, Jolantę Chruścielewską, Hannę Kiliszek oraz monitorująca projekt Izabelę Skrobińska.
Ciepłych słów nie szczędzono także instruktorom, którzy szkolili beneficjentów i udzielali wsparcia korzystającym z Internetu w ogólnodostępnych punktach w obu bibliotekach i MOK-u. A także obecnym na widowni członkom komisji kwalifikującej, kierownik MOPS –Elżbiecie Turek oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki - Jadwidze Sikorskiej.
Jednak tego dnia najważniejsi byli zasiadający na widowni beneficjenci projektu.
I to do nich słowa skierował burmistrz Stanisław Kruszewski.
„Osiemdziesiąt laptopów przeszło w Państwa ręce. Mając w posiadaniu niezbędny sprzęt komputerowy i dostęp do Internetu możecie codziennie we własnych domach korzystać z niezmierzonych zasobów światowej sieci.
Otrzymaliście Państwo szansę na podniesienie swojego statusu – na zainwestowanie w siebie bez ponoszenia kosztów własnych. Waszym wkładem jest czas i zaangażowanie. Jestem przekonany, że jak najlepiej wykorzystujecie tę okazję. Jak wszyscy Państwo wiecie realizacja tego projektu była możliwa głównie dzięki dofinansowaniu z budżetu unijnego. I w tym miejscu chciałbym z dumą poinformować Państwa, że Józefów plasuje się w czołówce gmin w Polsce jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich. Pismo „Wspólnota” w swoim rankingu w 2014 roku, po przeanalizowaniu danych dotyczących 570 gmin, wykazało, że nasze miasto jest pod tym względem siódme w kraju.
Ten wynik może napawać dumą wszystkich józefowian, bo zdystansowaliśmy tym samym wiele innych, nierzadko większych i bardziej znanych miejscowości.
Chciałbym, żebyście Państwo czuli, że to jest też Wasz sukces, bo to również dzięki Wam– waszej postawie, waszej aktywności możliwe jest realizowanie w Józefowie inwestycji (…)
List burmistrza, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości z powodu wyjazdu służbowego, przeczytała pełniąca nadzór nad projektem Jolanta Chwałko.
Pod koniec części oficjalnej uroczystości każdy z beneficjentów otrzymał certyfikat uczestnictwa w projekcie.
Zakończenie projektu nie oznacza końca wsparcia dla mieszkańców Józefowa, którzy zostali do niego zakwalifikowani. Od lipca rozpoczyna się bowiem pięcioletni okres tak zwanej trwałości projektu. Oznacza to, że beneficjenci nadal będą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu, co będzie finansowane z budżetu miasta.
Tego samego dnia reprezentacja beneficjentów złożyła także osobiste podziękowania burmistrzowi Stanisławowi Kruszewskiemu odwiedzając go w Urzędzie Miasta.