Przychodnia Miejska w Józefowie z Certyfikatem „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”
26 marca 2018 roku w Rezydencji Belweder Klonowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie miało miejsce uroczyste podsumowanie kolejnej, IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Podmiotów Branży Medycznej „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”.
Galę wręczenia certyfikatów zorganizował Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości. W jej trakcie wyróżniono menedżerów 16 placówek szeroko rozumianego sektora ochrony zdrowia z całej Polski, którzy pozytywnie przeszli procedurę ewaluacyjną w Programie i otrzymali nagrody za nowoczesne, innowacyjne i skuteczne zarządzanie jakością w swoich jednostkach. Wśród nich znalazła się Przychodnia Miejska w Józefowie. Laur podczas uroczystości odebrali dyrektor placówki – Maria Kurcz, przełożona pielęgniarek – Elżbieta Siwek oraz zastępca burmistrza Józefowa – Marek Banaszek.
Certyfikaty „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane są od 2015 roku. Promują one najlepsze polskie placówki, instytucje i firmy działające w branży medycznej i branżach pokrewnych, np. farmaceutycznej. Certyfikaty otrzymują m.in. szpitale, przychodnie, praktyki lekarskie, firmy medyczne, laboratoria, stacje pogotowia ratunkowego itp.
-Certyfikat „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” ma charakter środowiskowego godła jakości i może być wykorzystywany w działalności marketingowej i promocyjnej wyróżnionych placówek, w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku medycznym, w procesie kreowania zaufania w relacjach z pacjentami, klientami czy kontrahentami, jak również w postępowaniach konkursowych, np. o fundusze europejskie, gdzie posiadanie certyfikatów jakości bywa dodatkowo punktowane– tłumaczy Kamila Przeniosło, Dyrektor Konkursu „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”.
Najważniejszym aspektem Programu jest jednak aspekt projakościowy. Udział w postępowaniu certyfikacyjnym pozwala placówce uzyskać ważną informację zwrotną na temat jakości jej działań w zakresie, którego dotyczy certyfikacja. - Eksperci oceniający placówkę formułują bowiem szczegółowe recenzje z przeprowadzonej oceny, dzięki czemu menadżerowie uzyskują cenne wskazówki i rekomendacje pozwalające na wprowadzanie działań projakościowych, ulepszających procesy zarządzania – wyjaśnia Przeniosło.
- Bardzo cieszymy się, że doceniono nasze starania i dbałość o to, aby mieszkańcom zapewnić wysoką jakość usług. Na pewno nie zamierzamy osiąść na laurach– deklaruje zastępca burmistrza Marek Banaszek.
O certyfikat „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” można się ubiegać w jednej z 10 kategorii: 1. Szpital, 2. Przychodnia/ośrodek zdrowia lub inny podmiot wykonujący działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, 3. Praktyka zawodowa lekarza lub lekarza dentysty, 4. Sanatorium uzdrowiskowe, 5. Firma farmaceutyczna/producent wyrobów medycznych, 6. Dystrybutor wyrobów medycznych, 7. Apteka, 8. Transport sanitarny i ratownictwo medyczne, 9. Laboratorium medyczne, 10. Dietetyka / medycyna estetyczna / SPA.
Oceniając placówkę w Programie „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”, Komisja bada m.in. czy uczestnik Konkursu stosuje nowoczesne metody i techniki zarządzania, czy zapewnia wysoką jakość swoich świadczeń (usług lub oferowanych produktów) i w jaki sposób tę jakość osiąga oraz czy inwestuje w zasoby sprzętowe i kadrowe niezbędne, aby świadczyć swoje usługi na odpowiednio wysokim poziomie. Komisja ocenia także jak uczestnik konkursu jest postrzegany przez swoich pacjentów, jakie ma doświadczenie w realizacji świadczeń na rynku ochrony zdrowia i jakie sukcesy i osiągnięcia w tej dziedzinie posiada. Godło „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane jest podmiotom wyróżniającym się wysoką jakością świadczeń, nowoczesnym modelem zarządzania oraz troską o budowanie jak najlepszych relacji z pacjentami – tłumaczy Kamila Przeniosło.
żródło: http://www.jakosc-certyfikat.pl/