Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Przypominamy zasady dla rowerzystów i pieszych

28 czerwca 2023

W Józefowie przybywa tras rowerowych, ale nie wszyscy pamiętają o obowiązujących na nich przepisach. W trosce o Wasze bezpieczeństwo przypominamy zasady, które dotyczą wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Prawa i obowiązki rowerzystów, pieszych i kierowców reguluje Prawo o Ruchu Drogowym. 

 

ROWERZYŚCI:

  • Generalnie powinniście poruszać się po ścieżkach rowerowych, a jeśli nie ma ścieżki - poboczem drogi. Po jezdni można jechać tylko wtedy, gdy nie ma ani ścieżki dla rowerów ani pobocza, albo gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Jadąc po ulicy musicie trzymać się blisko prawej krawędzi pasa ruchu. Szykując się do skrętu w lewo, należy zjechać do osi jezdni.

  • Na ciągach pieszo-rowerowych zasady poruszania się są następujące:|

- znak, na którym symbol roweru i pieszego oddzielone są kreską poziomą, oznacza, że jedni i drudzy poruszają się tym samym torem, a pieszy ma pierwszeństwo:

Znak drogowy: na niebieskim kole biały symbol postaci, niżej pozioma kreska, niżej symbol roweru.

- jeśli oba symbole oddzielone są kreską pionową, oznacza to drogę dla rowerów położoną obok drogi dla pieszych. Każdy powinien poruszać się po swojej stronie, najczęściej oddzielonej linią:

Znak drogowy: na niebieskim kole po lewej stronie biały symbol roweru, po prawej pionowa kreska, następnie symbol postaci.                Znak drogowy: na niebieskim kole po lewej stronie biały symbol postaci, po prawej pionowa kreska, następnie symbol roweru.

 

 

  • Po chodniku możecie jechać tylko w kilku określonych przypadkach: gdy jedziecie z dzieckiem poniżej 10 roku życia kierującym rowerem, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz gdy warunki pogodowe zagrażają waszemu bezpieczeństwu na jezdni.
  • Nie przejeżdżajcie rowerem przez ulicę po przejściach dla pieszych. Jeśli chcecie z takiego przejścia skorzystać, powinniście zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę na piechotę. 
  • W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. UWAGA! Warto pamiętać, że w tym przypadku nie zaszły zmiany analogiczne do tych na przejściach dla pieszych. Kierowca nie musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się przed przejazdem czy zamierzającemu wjechać na przejazd.
  • Jeśli w przebiegu ścieżki rowerowej wytyczone jest przejście dla pieszych, rowerzysta ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa osobie będącej na przejściu lub wchodzącej na nie - jak w przypadku samochodów.

    Jeśli rowerzysta porusza się jezdnią, przed przejściem dla pieszych ma takie same obowiązki jak kierowca samochodu. Zbliżając się do "zebry" musi zachować szczególną ostrożność, w razie potrzeby zwolnić i ustąpić pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście oraz już się na nim znajdującym

  • Po jezdni nie możecie jechać obok innego uczestnika ruchu (chyba, ze nie utrudnia to poruszania się innym albo nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego).
  • Pamiętajcie, aby przynajmniej jedną rękę trzymać na kierownicy, a nogi na pedałach lub podnóżkach.
  • Interwencję wobec naruszających przepisy rowerzystów może podejmować policja, ale również straż miejska.
  • Każdy rower musi być wyposażony w co najmniej jedno światło przednie (białe lub żółte, ciągłe lub migające), co najmniej jedno światło tylne (ciągłe lub migające) oraz światło tylne czerwone odblaskowe, co najmniej w jeden sprawny hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
  • Nie wolno jeździć rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu – normy są takie same jak dla kierowców.

 

PIESI:

  • Możecie iść po ścieżce rowerowej tylko gdy przy drodze nie ma chodnika ani pobocza, albo nie możecie z nich skorzystać. Jeśli piesi (z wyjątkiem niepełnosprawnych) korzystają z drogi dla rowerów, są zobowiązani ustąpić miejsca cyklistom.

 

KIEROWCY:

  • Wyprzedzając rowerzystów pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożności i odstępie nie mniejszym niż 1 m.
  • Zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów albo skręcając w drogę poprzeczną, musicie zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzystom znajdującym się na ścieżce. Nie wolno wam też wyprzedzać innych pojazdów na takim przejeździe ani bezpośrednio przed nim.
  • Warto pamiętać, że w tym przypadku nie zaszły zmiany analogiczne do tych na przejściach dla pieszych. Kierowca nie musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się przed przejazdem czy zamierzającemu wjechać na przejazd.
  • Zatrzymywanie się i parkowanie na drogach dla rowerów i ciągach pieszo-rowerowych jest zabronione.

 

 

Kto zatem ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym? Przepisy w tym zakresie mogą być niezrozumiałe. Dobrze zilustrował to blogrowerowy.pl

 

PIERWSZEŃSTWO NA PRZEJEŹDZIE ROWEROWYM

"Kiedy zatem rowerzysta ma pierwszeństwo przed samochodem, a kiedy takiego przywileju nie ma?

✅ ROWERZYSTA MA PIERWSZEŃSTWO NA PRZEJEŹDZIE ROWEROWYM, ale tylko wtedy jeśli jest na drodze z pierwszeństwem. Należy pamiętać, że droga rowerowa, znajdująca się poza jezdnią, jest częścią drogi. Mówiąc wprost, gdy samochód skręca w drogę poprzeczną, przecinając drogę jadącemu na wprost rowerzyście, musi ustąpić mu pierwszeństwa przejazdu.

❎ W innych sytuacjach wjeżdżający na przejazd rowerowy ROWERZYSTA NIE MA PIERWSZEŃSTWA PRZED NADJEŻDŻAJĄCYMI SAMOCHODAMI. Dotyczy to np. sytuacji, kiedy cyklista chce przeciąć drogę z pierwszeństwem przejazdu. Mimo że jest przejazd rowerowy to rowerzysta może na niego wjechać dopiero wtedy gdy nic nie nadjeżdża, bądź kierowca samochodu go przepuści. Nie jest więc tak jak z pieszymi, którzy mają pierwszeństwo wchodząc na pasy. Dodać jednak należy, że rowerzysta będący już na przejeździe dla rowerów ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem.

KIEROWCO:

➡️ dobrą praktyką jest przepuszczanie rowerzystów czekających lub zbliżających się do przejazdu rowerowego

ROWERZYSTO:

➡️ mimo swojego pierwszeństwa na przejeździe rowerowym zawsze upewnij się, że nadjeżdżający kierowca widzi Cię i ma wystarczająco czasu aby się zatrzymać.

➡️ nie wolno prowadzić roweru po drodze rowerowej i przeprowadzać go po przejeździe rowerowym.

➡️ przejście dla pieszych to nie przejazd rowerowy, nie wolno po nim jeździć".

 

 

(UM Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij