Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne Kielce, INOONI Jakub Zygmunt, Mysłowice

W związku z tym, że w dzielnicy Michalin jest deficyt przestrzeni publicznych, znaczną część terenu postanowiliśmy zagospodarować w formie parku, z zielenią leśną i ogólnodostępnymi przestrzeniami rekreacyjnymi. W osi ulicy Gabrieli Zapolskiej zaprojektowaliśmy deptak który dzieli nam funkcjonalnie teren inwestycji. W ten sposób powstaje łatwo dostępny park ograniczony ulicami Asnyka i 11 Listopada i projektowanym deptakiem na przedłużeniu ul. Zapolskiej. Park uzupełniony o funkcje towarzyszące stanie się przestrzenią publiczną służącą nie tylko mieszkańcom dzielnicy ale także całej miejscowości.

Aby móc wprowadzić zabudowę w głąb terenu należy go odpowiednio skomunikować. W tym celu łączymy przedłużenie ul Grottgera z ulicą Asnyka wzdłuż północnej granicy inwestycji. Tym samym porządkujemy pierwotny układ urbanistyczny dzielnicy. 

ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE
Budynek zaprojektowany jest w miejscu najmniejszego zagęszczenia drzew, na swego rodzaju leśnej polanie. Aby dostosować skalę budynku do okolicznej zabudowy bryła obiektu została rozczłonkowana. Budynek składa się właściwie z pięciu brył ułożonych względem siebie w taki sposób, aby strefować przestrzeń wokół obiektu. Ułożenie brył sprawia, że czytelnie zarysowane zostały place wejściowe (od zachodu do przedszkola i od wschodu do biblioteki), a także wyodrębniona jest przestrzeń placu zabaw (od południa) i części zapleczowej (od północy). Dla uczytelnienia podziału budynku zaplanowano niezależne wejście do części przedszkolnej i bibliotecznej. Wejście do przedszkola zostało usytuowane od strony zachodniej w sąsiedztwie parkingu natomiast wejście do biblioteki i kawiarni od strony parku.

Centralną częścią przedszkola jest hol z szatnią. Sale dla dzieci młodszych oraz stołówka z salą zajęć ruchowych zlokalizowane zostały bezpośrednio przy holu. Pozostałe sale zostały zlokalizowane w dalszej części obiektu. Na piętrze przewidziano część administracyjną.
Hol wejściowy biblioteki tworzy wielofunkcyjną przestrzeń połączoną bezpośrednio z kawiarnią i salami warsztatowymi. Jego głównym elementem jest “widownia” otwierająca się na park pośrednio przez duże przeszklenia. Stanowi ono miejsce spotkań, czytelnie czy też miejsce na spotkanie z twórcą lub miniwykłady lub przedstawienia. Ponadto “widownia” spina w całość dwie kondygnację biblioteki. Zasadnicza przestrzeń biblioteki z księgozbiorem stanowi duża otwarta hala doświetlona przez świetliki dachowe. Funkcje uzupełniające zostały rozlokowane w bocznych bryłach. Posiadają one tarasy otwarte na okoliczną przyrodę, które mogą służyć jako czytelnie na świeżym powietrzu.


ŚWIDERMAJER NAWIĄZANIE
Projektowany budynek mimo swojej współczesnej formy czerpie wiele z tradycji lokalnej zabudowy tzw Świdermajera. Pierwszą cechą wspólną jest wykorzystanie do konstrukcji technologii szkieletu drewnianego, z okładziną elewacji z drewna naturalnego. Samo ukształtowanie bryły budynku czerpie także tradycji lokalnego budownictwa. Wille w stylu świdermajer składają się zazwyczaj z głównej bryły do której dostawione są ganki, werandy, wykusze które rozrzeźbiają formę obiektu. Projektowany obiekt składa się z głównej bryły w której znajduje się przedszkole i biblioteka oraz kilku mniejszych z funkcjami pomocniczymi. Bryły rozstawione są w taki sposób aby strefować place wejściowe do budynku, przestrzeń placu zabaw oraz część zaplecza gospodarczego. Nad głównymi wejściami bryła obiektu jest nadwieszona a jej elewacja jest pokryta ażurową okładziną drewnianą. Jest to element często spotykany w zabytkowych willach gdzie nad głównym wejściem znajduje się nadwieszona weranda z bogato zdobionymi, ażurowymi detalami.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij