Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

SSC Architekci , Bolechowice

Zagubieni w lesie.

Współczesne otoczenie człowieka w ostatnim czasie uległo mocnej degradacji w wyniku niezrównoważonej gospodarki przestrzennej. Tymczasem miejsce gdzie planowana jest inwestycja to tzw. naturalny las w środku miast, który umożliwia powrót do modelu życia opartego na bezpośrednim obcowaniu z przyrodą. Dlatego główna idea projektu oparta została na dwóch filarach: bliskim związku z naturą oraz neutralności rozwiązań projektowych.

Projektowany budynek zatopiony został w istniejącym, dzikim, lesie. Zachowując jego naturalny charakter i minimalizując ingerencję w zastaną topografię. Zaprojektowaliśmy bryłę o formie neutralnej, bez ostrych i wyzywających akcentów, bryłę zatopioną w zieleni. Równocześnie rozwiązania technicznie minimalizują wpływ budynku na przyrodę, ograniczają powstawanie odpadów oraz wykorzystują energię odnawialną.


Założenia architektoniczne oparto na dwóch wydzielonych wizualnie skrzydłach. Od strony południowo-wschodniej zaprojektowaliśmy zespół przedszkolny, zaś od strony północno-zachodniej bibliotekę. Skrzydła połączone są holem na poziomie pierwszego piętra, który łagodnie przechodzi do strefy ogólnodostępnej w bibliotece. Jako wariant przewidujemy także możliwość połączenia skrzydeł w podpiwniczeniu.

Elementem spajającym zespół w całość jest ciągłe zadaszenie budynku oraz istniejącej otoczenie lasu tworzące naturalną pergolę. Zachowana istniejąca zieleń przenika przez budynek stając się rzeczywistym elementem składowym obiektu. Przy zespole przedszkolnym zaprojektowaliśmy wewnętrzne założenia ogrodowe. Ich tematyka i funkcja jest różnorodna: od stanowiska do obserwacji przyrody do ogródków doświadczalnych o charakterze edukacyjnym. Dzieci uczą się poprzez obserwację zachodzących zmian w przyrodzie, dbają i hodując rośliny, wykonują proste prace pielęgnacyjne.

Dziki las otaczający biblioteką umożliwia obserwację zmian przyrodniczych podczas obcowania ze sztuką oraz jest naturalnym tłem dla wydarzeń artystycznymi związanych z funkcją statusowa biblioteki.


Program funkcjonalny budynku oparto na schemacie dwóch oddzielnych struktur połączony ze sobą. Niezależne wejścia do stref funkcjonalnych zaprojektowaliśmy od strony drogi dojazdowej. W skrzydle przeznaczonym dla przedszkola na parterze umieściliśmy strefę ogólnodostępna obejmującą szatnie z wózkownia, toalety, magazyny, pomieszczenia administracyjne oraz zespół gastronomiczny z jadalnią. Jadalnia połączona jest składaną ściana z salą wielofunkcyjną tworząc przestrzeń dla wydarzeń artystycznych. Na piętrze znajdują się oddziały przedszkole wraz z pomieszczeniami kadry dydaktycznej. Korytarze są doświetlone i przeszklone. Z sal i pomieszczeń gdzie będą przebywać dzieci jest bezpośredni widok na otaczającą przyrodę i tereny rekreacyjne z możliwością otwarcia.

W skrzydle biblioteki zaprojektowaliśmy przestrzenie użytkowe o dużej mobilności kubaturowej wraz z otwarciem zarówno na otaczającą przyrodę jaki i wewnętrzne patio, zaczynając od przestrzeni wielofunkcyjnych poprzez czytelnie dla dorosłych, dzieci i młodzieży kończąc na czytelniach naukowych i multimediach. Równocześnie z czytelni zapewniliśmy wyjścia zewnętrzne umożliwiające korzystanie z uroków przyrody. Liczne tarasy widokowe, stropodachy użytkowe oraz mobilne ściany zewnętrzne wzbogacają atrakcyjność funkcjonalną biblioteki. Tym samym podział funkcjonalny w bibliotece charakteryzuje się dużą skalą przekształceń i zmian, adaptując do aktualnych oczekiwań. Dodatkowo przewidzieliśmy zewnętrzny pawilon letni w którym mogą odbywać się różne wydarzenia kulturalne. Elementem wydzielonym o ograniczonym dostępie są pomieszczenia administracyjne wraz z zapleczem magazynowym i technicznym.

Po wejściu do wnętrza budynku biblioteki dostajemy się do przestrzeni wielofunkcyjnej obejmujące nie tylko salę warsztatów ale także aule, strefę dla dzieci i strefę czytelni. Po prawej stronie jest kawiarnia z ogródkiem, natomiast za zespołem szatniowo-sanitarnym umieściliśmy wydzielone pomieszczenia administracyjne wraz z magazynami. Na pierwszym piętrze zaprojektowaliśmy otwartą przestrzeń o charakterze modułowym, gdzie znajdują się czytelnie dla dorosłych, z bezpośrednim wyjściem na taras rekreacyjny umieszczony na stropodachu, oraz czytelnie dla młodzieży, czytelnię multimediów a także naukowa. Czytelnia dla dzieci połączona jest łagodnym korytarzem z przedszkolem znajdującym się w drugim skrzydle. Na pierwszym piętrze zaprojektowaliśmy także magazyny z pracownia digitalizacji. Oba człony techniczne [na parterze i pierwszym piętrze] połączone są dodatkowa, niezależną winda towarową.

Zarówno w skrzydle przeznaczonym dla przedszkola jak i dla biblioteki zapewniliśmy dostępność wszystkich kondygnacji dla osób niepełnosprawnych.

W naszym opracowaniu przewidzieliśmy możliwość ukierunkowania kreacji indywidualnej oraz potrzeby samorealizacji zarówno dzieci w przedszkolu jaki i użytkowników biblioteki. Służą do tego modułowe obszary wielofunkcyjne oraz przestrzenie rekreacyjne. Część z pomieszczeń przedstawiliśmy przykładowo jako obszary otwarte inne zaś jako wymknięte. Wszystkie jednak posiadają określoną mobilność umożliwiająca dostosowanie ich do aktualnych potrzeb. Działania związane z aktywnością nie musza ograniczać się tylko do wystaw lub prezentacji gotowych prac ale pozwalają na nieskrępowane działanie w sposób ciągły jako procesy twórcze.


Główne założenie oparliśmy na zasadzie dostosowania rozwiązań kubaturowych i przestrzennych do zastanego naturalnego otoczenia. Wykorzystując swobodą i niedoprecyzowaną kompozycje zieleni wygenerowaliśmy kubaturę budynku ograniczając jej ingerencję w środowisko do niezbędnego minimum. W całości tworzymy nawzajem przenikające się dzikie ogrody, przestrzenie wielofunkcyjne, tereny rekreacyjne i leśne oraz obszary przypisane do konkretnych funkcji.

Jako elementy orientacyjne zaproponowaliśmy pomosty drewniane przebiegające swobodnie przez tereny zielone, które prowadzą do określonych funkcji użytkowych, będące alegorią do układu krwionośnego.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij