Światła na 801 w 12 miesięcy
Coraz bliżej przebudowy drogi nr 801 po nowym śladzie, a w ciągu roku, jako rozwiązanie tymczasowe, światła na newralgicznych skrzyżowaniach "Nadwiślanki" - takie informacje usłyszeli mieszkańcy Józefowa podczas posiedzenia komisji Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
13 kwietnia, na zaproszenie burmistrza Marka Banaszka, Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa Mazowieckiego po raz trzeci obradowała w budynku józefowskiej Rady Miasta. Powodem zorganizowania posiedzenia w formie wyjazdowej był jeden z punktów obrad, który brzmiał "Omówienie koncepcji rozwiązań problemu płynności ruchu samochodowego wraz z budową ciągów pieszo – rowerowych na drodze wojewódzkiej nr 801, na terenie Gminy Józefów". Przedstawienie takiej koncepcji mieszkańcom Józefowa obiecała przewodnicząca Komisji Anna Brzezińska, podczas posiedzenia w październiku ub.r.
Docelowo:
Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) Tomasz Dąbrowski przyniósł konkretne informacje: - Nad sprawą drogi 801 pracujemy dwutorowo: Finalizujemy umowę z miastem stołecznym Warszawa, które będzie zaangażowane w budowę drogi po nowym śladzie. Jeszcze w kwietniu zabezpieczymy środki na wykonanie projektu. Trzeba wziąć pod uwagę, że sam etap uzyskania niezbędnych pozwoleń to około 36 miesięcy. Sytuacja i tak nie jest tu wyjątkowo skomplikowana dzięki zabeczeniu pasa pod budowę tej drogi na odcinku przebiegającym przez Józefów. Dziękuję za to panu burmistrzowi – powiedział dyrektor. Na pytanie radnej Zielińskiej o ekrany wzdłuż planowanej drogi dyrektor poinformował, że budowę nowej trasy poprzedzą m.in. badania natężenia hałasu, na podstawie których wydawana będzie środowiskowa uwzględniająca m.in. instalację ekranów.
Tymczasowo:
Jak powiedział dyrektor Dąbrowski, MZDW pracował jednocześnie nad analizą ruchu i rozwiązań tymczasowych. - W ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w Józefowie pojawiło się 6 wyświetlaczy prędkości, w tym na ul. Nadwiślańskiej. Urządzenia przekazują nam też informacje o maksymalnych prędkościach i liczbie pojazdów. Na ul. Nadwiślańskiej średnia prędkość to 65 km/h. Rzadko kto jeździ zgodnie przepisali, dodatkowo luki czasowe dla pojazdów włączających się z bocznych ulic są zbyt krótkie. Jasno wynika, że trzeba podjąć tymczasowe środki zaradcze, nawet kosztem lekkiego przykorkowania tej drogi. Bezpieczeństwo jest priorytetem – tłumaczył dyrektor.
Według jego zapowiedzi, w ciągu 12 miesięcy na trzech newralgicznych skrzyżowaniach: z ul. Graniczną, Wyszyńskiego i Górczewską pojawią się światła. Taki właśnie czas trzeba zarezerwować na wykonanie dokumentacji, otrzymanie warunków przyłączenia energii oraz na realizację dwóch zadań: wykonania projektu i budowy sygnalizacji wraz z poprzedzającymi je przetargami. Burmistrz Banaszek zaoferował wszelką pomoc jaka będzie w zakresie miasta, ale również wykraczającą poza kompetencje gminy – np. przy pozyskaniu zezwoleń od PGE na podłączenie do prądu. Doświadczenie pokazuje, że jest to procedura dosyć czasochłonna, a przecież niezbędna przy budowie sygnalizacji świetlnej.
Dyrektor Dąbrowski przedstawił koncepcje skrzyżowań po zainstalowaniu świateł (będą dostępne na stronie MZDW). Pod uwagę brane jest niewielkie przesunięcie przejść dla pieszych, na Górkach nadbudowa chodnika i „zielona strzałka w lewo” w kierunku Otwocka”, jednak wstępne analizy nie wykazują aby konieczna była przebudowa samej jezdni. Szczegóły będą znane po wykonaniu projektów.
- To naprawdę wiekopomna chwila – ocenił burmistrz Banaszek – od wielu lat na tej sali podejmujemy temat niebezpiecznej ul. Nadwiślańskiej, przez wielu lat wszelkimi drogami i sposobami próbowaliśmy wpłynąć na władze województwa, aby dostrzegły zagrożenie naszych mieszkańców i podjęły zdecydowane kroki. Bardzo dziękuję przewodniczącej Komisji pani Annie Brzezińskiej, bo widać Pani determinację w tej sprawie. Szczególne podziękowania chciałbym złożyć radnemu Piotrowi Kandybie, który w czasie starań o bezpieczną Nadwiślańską stał się prawdziwym przyjacielem Józefowa. Tak aktywny radny to prawdziwy skarb dla mieszkańców - powiedział burmistrz Banaszek. Do podziękowań przyłączyli się józefowscy radni: Marianna Jakubowska, Anna Masik, Urszula Zielińska i Mariusz Batorski, a obecni na spotkaniu Mieszkańcy Górek pochwalili MZDW za ekspresową budowę fragmentu chodnika przy tamtejszym przejściu dla pieszych.
- Burmistrz Marek Banaszek zgłosił nam problem niebezpiecznej ulicy Nadwiślańskiej, a obowiązkiem radnych wojewódzkich było na to zareagować – podsumowała przewodnicząca Komisji Anna Brzezińska i wyraziła nadzieję, że następnym razem będzie mogła spotkać się z mieszkańcami w terenie - już przy bezpiecznym, wyposażonym w sygnalizację świetlną skrzyżowaniu.
(Miasto Józefów)