Szkoła Podstawowa nr 1 mówi stop smogowi
W SP1 regularnie realizowane są zajęcia edukacyjne dotyczące zanieczyszczeniom powietrza ( „Wielki dym - o zagrożeniach powodowanych przez smog.”, „Nie dla smogu - zadbaj o to, czym oddychasz!!!”, „Stop smogowi - przyczyny i skutki zanieczyszczeń powietrza.”, „Dlaczego smog jest groźny jak smok?”). Od 28 lutego na dolnym holu można podziwiać natomiast prace uczniów dotyczące smogu.
Sprawozdanie z przeprowadzonej akcji
„SP1 mówi stop smogowi”
„NIE dla smogu – zadbaj o to, czym oddychasz”
Według naukowców smog to „bomba chemiczna w aerozolu”. Jego skład może się zmieniać, ale najczęściej znajdują się w nim tlenki siarki, azotu i węgla oraz sadza. Jednak najbardziej niebezpieczne są zawarte w nim mikroskopijne pyłki. To cząsteczki ołowiu, niklu, arsenu, rtęci. Co roku w Polsce przedwcześnie umiera 45 tys. osób z powodu smogu, który negatywnie wpływa na układ oddechowy. Pyłki dostające się do naszych płuc sprzyjają rozwojowi zapalenia górnych dróg oddechowych, zahamowaniu rozwoju płuc. Powodują też astmę i raka płuc. Smog także przedostaje się do układu krwionośnego. Może powodować nadciśnienie, zakrzepice żył i doprowadzać do zaburzenia rytmu serca.
Problem zanieczyszczenia powietrza omawiany jest coraz częściej w mediach i przebija się do ogólnopolskiej debaty publicznej. Działaniem, jakie należy w związku z tym podjąć, jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Wychodząc temu wyzwaniu naprzeciw, w naszej szkole od początku roku szkolnego 2017/2018, jak i w latach ubiegłych, a w szczególności w sezonie grzewczym (październik – marzec), uczniowie klas 0-VI biorą udział w zajęciach, warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez wychowawców, jak i nauczycieli przyrody na temat zanieczyszczenia powietrza m.in.: „Wielki dym - o zagrożeniach powodowanych przez smog.”, „Nie dla smogu - zadbaj o to, czym oddychasz!!!”, „Stop smogowi - przyczyny i skutki zanieczyszczeń powietrza.”, „Dlaczego smog jest groźny jak smok?”,
W trakcie warsztatów została ukazana skala problemu, skutki, ale także sposób, w jaki można zapobiegać zjawisku smogu. Zajęcia dla uczniów dały dużo do myślenia i pokazały, że perspektywa nie jest optymistyczna. Zanieczyszczone powietrze jest wszędzie i nie ma gdzie się przed nim ukryć.
Poza tym uczniowie wnikliwie analizowali pojęcie smogu jako zjawiska nienaturalnego, poznali rodzaje zanieczyszczeń powietrza oraz ich wpływ na środowisko. Dowiedzieli się także o ekologicznym korzystaniu z pieców, aplikacjach jakości powietrza na smartfony - „Jakość powietrza w Polsce” oraz planach poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Otrzymali również listę linków do stron omawiających w sposób rzetelny temat smogu.
W ostatnim tygodniu lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły wysłuchali informacji na temat szkodliwości smogu, podczas audycji transmitowanej przez radiowęzeł szkolny, wykonali prace plastyczne na temat skutków zanieczyszczenia powietrza, które stanowiły galerię na holach szkolnych. Członkowie koła ekologicznego dokonywali pomiarów jakości powietrza PM10 na podstawie aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz wykonywali z materiałów recyclingowych maski potworów smogowych. Podsumowaniem akcji ekologicznej „SP1 mówi stop smogowi” było wyświetlanie krótkich filmów edukacyjnych podczas przerw śródlekcyjnych „Zakręć smog” lub „All That Smog (Cały ten smog) – documentary on polluted air and heatlh”.
Na szkodliwe działanie smogu narażone są przede wszystkim młodsze dzieci. Ich bariery ochronne (nabłonek, śluz) nie są tak ukształtowane jak u dorosłego człowieka. Wąskie i krótkie drogi oddechowe są bardziej podatne na zapalenia i podrażnienia. Dlatego też nauczyciele SP1 w Józefowie przy użyciu aplikacji na telefony komórkowe na bieżąco śledzą stan powietrza w okolicy i przy złej jakości powietrza nie opuszczają z dziećmi budynku szkoły.
Podsumowując, nauczyciele wspólnie podejmowali ze swoimi uczniami różne działania: nauczyciele przyrody na swoich zajęciach edukacyjnych, wychowawcy klas na godzinach wychowawczych i poszczególnych edukacjach w klasach I-III. Do akcji aktywnie włączała się również świetlica szkolna . Uczniowie wspólnie z nauczycielem prowadzącym zajęcia koła ekologicznego aktywnie działali na terenie szkoły – organizowali wystawy prac plastycznych i przygotowywali prezentacje dla swoich kolegów o szkodliwym wpływie zanieczyszczeń powietrza dla życia.
Od 28.02.2018 r. dla całej społeczności szkolnej na dolnym holu jest wystawa prac uczniów, oprócz wytworów plastycznych znajdują się na planszach hasła, które niewątpliwie zapadną uczniom w pamięci i przyczynią się do przeciwdziałania zagrożeniom, które mają bezpośredni wpływ na życie człowieka.
Koordynatorzy akcji „ SP1 mówi stop smogowi”.