Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (23-28 lutego)
Można skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów. Zapraszamy także do lektury poradnika: „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”.
W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Uruchomiono także specjalne dyżury specjalistów w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, wyłonionych w ramach projektu „Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem i umocnienie pozycji świadka” oraz podmiotów, które otrzymały dotację w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.
Dyżury te mają charakter interdyscyplinarny. Informacji prawnej udzielają nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać pomoc psychologiczną.
W załączniku lista ośrodków na Mazowszu
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:
http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,6778,w-poniedzialek-rusza-tydzien-pomocy-osobom.html