Uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego w Józefowie
13 listopada 2014 roku w Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu odbyły się uroczystości związane z ceremonią posadzenia Dębu Katyńskiego, dedykowanego pamięci porucznika KOP Wiktora Martiniego, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD 30 kwietnia 1940 roku w lesie katyńskim.
W ramach zaplanowanych imprez towarzyszących dr Paweł Kosiński z OBEP IPN w Warszawie dokonał uroczystego otwarcia wystawy „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”. Współtwórca wystawy w krótkim przemówieniu przedstawił cel prezentowanej ekspozycji, odnosząc się do tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Podkreślił zaplanowany charakter niszczenia polskich elit przez oba systemy totalitarne, czego symbolicznym przykładem jest mord katyński. Wystawa będzie eksponowana w budynku Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu przy ul. Piotra Skargi 13 w Józefowie do 15 grudnia br.
Imprezy zaplanowane na 13 listopada w józefowskim gimnazjum zgromadziły licznych uczestników w różnym wieku. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, lokalnych organizacji społecznych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zaproszonych szkół, harcerze i zuchy, rodzice i młodzież szkolna.
Zgromadzeni goście po obejrzeniu wystawy wysłuchali, przygotowanych przez uczniów liceum, fragmentów listów znalezionych w Katyniu oraz wierszy i prozy poświęconej tematyce katyńskiej. Recytacje wzbogaciły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Warszawy-Radości. Niewątpliwą atrakcję stanowił krótki koncert w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego.
Ceremonię posadzenia Dębu Katyńskiego poprzedzała prelekcja poświęcona postaci porucznika Wiktora Martiniego, wygłoszona przez dra Rafała Sierchułę, pracownika OBEP IPN w Poznaniu. W czasie prelekcji przedstawiono rys biograficzny bohatera w szerokim kontekście pokoleniowym niepodległej Rzeczypospolitej. Prelegent zwrócił uwagę słuchaczy na silną inspirację społeczną nauką Kościoła, widoczną w ekonomicznych publikacjach i działalności prowadzonej przez Wiktora Martiniego. Nie uszła uwadze słuchaczy informacja o możliwości podania dokładnej daty dziennej śmierci bohatera, ustalonej w oparciu o sowieckie archiwalia przy współpracy IPN z rosyjskim Memoriałem. Nie jest to przypadek częsty.
Ceremonia posadzenia Dębu Katyńskiego została uświetniona pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Pawła Szkopa. Po zachodzie słońca, wśród licznych zapalonych świec i harcerskich pochodni, reprezentanci uczniów Gimnazjum i Liceum posadzili dąb w przyszkolnym ogrodzie. Pani Bogumiła Więckowska, starosta otwocki, dokonała odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej posadzenie Dębu Katyńskiego. W wygłoszonej przez uczennicę liceum laudacji poświęconej porucznikowi Korpusu Ochrony Pogranicza Wiktorowi Martiniemu młode pokolenie dzisiejszej Rzeczypospolitej podkreśliło, że jest on wzorem poświęcenia i pracy dla dobra wspólnego oraz ideałem odwagi działania. W krótkim przemówieniu dyrektor szkoły przypomniał cele ogólnopolskiej akcji „Katyń... ocalić od zapomnienia”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, patronującej józefowskim obchodom. Dąb posadzony na terenie Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie jest jednym z zaplanowanych blisko dwudziestu dwóch tysięcy dębów upamiętniających ofiary skrytobójczej zbrodni komunistycznej z Katynia, Tweru i Charkowa.
Uroczystości zakończyła Msza św. Requiem w szkolnej kaplicy w intencji pomordowanych w Katyniu oficerów. W czasie homilii kapelan szkoły, ks. Konstantyn Najmowicz FSSPX, zwrócił uwagę na troisty charakter uroczystości: na wymiar pamięci i inspiracji bohaterskimi postawami ważny dla nas współczesnych oraz wieńczący wszystko wymiar eschatologiczny przejawiający się w naszej modlitwie za poległych. Jest to istotna różnica pomiędzy pogańskim wspomnieniem bohaterów a chrześcijańskim wymiarem pojmowania ludzkiego istnienia.
Z.J.