Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Uwaga - dziki!

18 maja 2023

W ostatnim czasie w Józefowie, ale również w innych miastach i dzielnicach Warszawy położonych blisko terenów leśnych, znowu pojawiły się dziki. To efekt odbudowywania się populacji po zdziesiątkowaniu gatunku przez ASF. Przeczytaj jak należy postępować w przypadku spotkania z dzikiem.

 

Ostatnio liczba dzików zwiększyła się, bo odbudowała się populacja zdziesiątkowana przez ASF. Całkowite pozbycie się tych zwierząt z obszaru Józefowa jest niemożliwe - w końcu las jest ich naturalnym siedliskiem i nie jest ogrodzony od zabudowań. Dziki chętnie spacerują po mieście, ponieważ - niestety - mogą liczyć na odpadki wyrzucane przez niefrasobliwych przechodniów lub na dokarmianie przez niektórych mieszkańców.

Odstrzał dzików na niemal całym terenie Józefowa nie wchodzi w rachubę, nie można ich wyłapywać ze względu na ASF i wściekliznę. Poza tym nie jest to działanie skuteczne, bo dziki potrafią bardzo sprawnie powrócić na dawny teren.

Burmistrz Marek Banaszek wystąpił do Koła Łowieckiego z prośbą o dokonanie, w miarę możliwości, redukcji populacji dzika w naszym rejonie. Dyrekcje józefowskich szkół współpracują z Centrum Edukacji Leśnej w zakresie szkolenia uczniów jak zachować bezpieczeństwo w spotkaniu z dzikimi zwierzętami.

 

A jak powinniśmy zachować się w takich sytuacjach?

 

  • W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  • Jeśli doszło do kontaktu, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.
  • W razie nieprzewidzianego kontaktu z dzikami w otwartym terenie, w żadnym wypadku nie wolno się do nich zbliżać! Należy zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę mogło nas wcześnie zauważyć (z reguły dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany).
  • W przypadku spotkania z dzikiem w terenie zamkniętym, nie należy zwierzęcia łapać, szczuć na niego psa, ani zapędzać do miejsc, z których nie ma drogi ucieczki. Sprowokowany lub bez możliwości ucieczki dzik na pewno zaatakuje!
  • W celu przepłoszenia dzika należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami stojąc w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić!
  • W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności dzików (ślady buchtowania, zryty teren) należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej się stamtąd wycofać.
  • Nie wolno szczuć dzików psami; psy powinny być wyprowadzane na smyczy.
  • Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli oraz łąk zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym.
  • Dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki. 
  • Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.
  • Dzik, który sprawia wrażenie oswojonego, nadal pozostaje dzikim zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.
  • Nie wolno dokarmiać dzików! Zasada ta dotyczy zarówno intencjonalnego dokarmiania zwierząt, jak również wyrzucania resztek żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

 

Jak zabezpieczyć się przed pojawieniem się dzików?

  • Przede wszystkim należy bezwzględnie utrzymywać czystość i porządek na terenie swojej nieruchomości. Nieskoszone łąki i nieużytki stanowią schronienie dla dziko żyjącej zwierzyny. Zaniedbane tereny stają się również siedliskiem szkodników, których pędraki są jednym z ulubionych pokarmów dzików.
  • W żadnym wypadku nie należy wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Porzucona żywność przyciąga rozmaitych amatorów łatwej zdobyczy, nie tylko dziki.
  • Nie wyrzucać odpadów zielonych, w tym skoszonej trawy w miejsca do tego nieprzeznaczone. Do składowania biomasy służą przydomowe kompostowniki, które również należy zabezpieczyć. W przeciwnym razie możemy zwabić w nasze sąsiedztwo wielu nieproszonych gości.
  • Śmietniki i kompostowniki przy posesjach należy zamykać, nie należy zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników na śmieci. Ważne jest, żeby resztki jedzenia trafiały tylko do zamykanych pojemników. Jeżeli jest to możliwe, same pojemniki powinny być zabezpieczone przed dostępem zwierzyny, np. w altanach śmietnikowych.

 

Jak postępować w przypadku spotkania dzika - wywiad z nadleśniczym Arturem Dawidziukiem

 

(Miasto Józefów/Gmina Karczew)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij